kipua alku-illasta ja ei lopu ilman että jääpussia pidän vatsalla ja otan kipulääkettä.
Mikähän vaiva,ummetusta on ollut jo pitkään.Mutta noin selvä kova kipu j aina samassa kohtaa,epäilen sappea mutta aamulla kipu on poissa,kunnes ilta koittaa.
Koskaan ei ole ollut tällästä ja happolääke tai ilmavaivalääke ei siihen auta.
Mikähän vaiva,ummetusta on ollut jo pitkään.Mutta noin selvä kova kipu j aina samassa kohtaa,epäilen sappea mutta aamulla kipu on poissa,kunnes ilta koittaa.
Koskaan ei ole ollut tällästä ja happolääke tai ilmavaivalääke ei siihen auta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://gamma.nic.fi/~otammile/geenirisk.htm
ei ole joka ilta mutta kun olen syönyt muuta kun ns.tavallista ruokaa eli aina kun syön makkaraa,tomaattia,banaania ja alan epäillä oluttakin!Eli ruoka on kyllä selvästi vaikuttanut tähän vaivaan.Kaurapuuro ei kylläkään sovi mutta jotain ruuasta johtuvaa tämä on!Koska ajankohtakin kertoo eli illalla kipua?
http://www.yle.fi/mot/mv170203/tuomiot.htm
http://tiedostamaton.net/mielihyva.html
saa kyllä huonoa oloa vatsaa ja olen huomannut että liha on parempaa ja kala.Kipulääke on ollu buranaa ja aika usein olen sitä kayttänyt.Tähän liittyy myös paha maku suussa eli siksi on tullut mieleen sappi!
Menen perjantaina lääkäriin ja haluan tietää mikä aiheuttaa tämän kovan kivun sillä ei ole ennen ollut tällästä.Happovaiva ei voi olla koska ei renniekään auta!
http://72.14.203.104/search?q=cache:THcauNBxiFcJ:www.laakelaitos.fi/uploads/Kampanja/shlehti-nsaid.doc suolistoverenvuotoja särkylääkkeet&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=3
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=suolistovaivat_area;action=print;num=1083386829
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000016026546
http://www.finfood.fi/finfood/liha.nsf/tiedotteet/60B418F796D89947C2256F340020399D
Itselläni oli sappikiviä, ja ne oireilivat lähes aina iltaisin, alkuyöstä... Aamulla ei sitten ollut enää mitään. Joten suosittelen kysymään asiaa lääkäriltä yhtenä vaihtoehtona.