Hei!
Nyt olisi pieni ongelma. Ostimme pöytämallisen astianpesukoneen käytettynä ja nyt se pitäisi saada asennettua. Mutta kuinkas ollakaan, kun otin yhteyttä huoltoyhtiöön, he ilmoittivat, että heidän oma putkimies ei ole halukas tekemään ko. asennusta. (eli turhaan maksamme siis yhtiövastikkeita, kun huoltoyhtiöltä ei saa edes tarvitsemaansa apua...)
Mutta joka tapauksessa, nyt pitäisi saada ap-kone kiinni, mutta ongelmia on, pitäisi porata hyllystöön reikä (laitamme tämän kuitenkin "kaappiin" eli kaapin paikalle), jotta tulo- ja menoputket saisi kiinni oikeisiin paikkoihin...
Sitten pitäisi saada joku asentamaan nämä putket, koska fakta on se, että olemme täysin tumpeloita tällaisten asioiden kanssa. Olen vain kuullut, että nämä putket pitäisi jotenkin saada kiinni seinään yms. (Pitääkö paikkaansa?) Lisäksi on ilmeisesti tuloputkelle tarkoitettu osa liian pieni/iso, koska kokeiltiinniin nämä kappaleet eivät pysy yhdessä... Lisäksi menoputken paikka on ihan mysteeri...
Onko kenelläkään tietoa, paljonko maksa aputkimies pk-seudulla? Mistä saisi "halvimman"? Mitä heidän hintaansa sisältyy?
Auttakaa avuttomia :)
Astianpesukoneen asennus
9
9481
Vastaukset
- ###
Ammattimies maksaa 25 - 40 € tunnilta alv (22%). Lisäksi tulee matkat sekä materiaali eli osat.
- ongelma?
No hei!
Huoltoyhtiöillä on harvoin oikeaa putkimiestä palkkalistoillaan ja tavallisilla huoltomiehillä ei ole edes oikeutta tehdä putkihommia. Mutta ihan varmasti ainakin isännöitsijä osaa neuvoa mistä saat putkimiehen.
Kaapistoon porataan reikät reikäsahalla http://ems-tekniikka.fi/tools/kuvat/item-group-2007
ja porakoneella http://www.hirspek.fi/DW130_1.gif
Sellaiset löytyy lähimmästä rautakaupasta.
Putkia ei ihmeesti tartte kiinnittää, kunhan sen verran etteivät ole tiellä (katso käyttöohje ja jos sellaista ei ole, niin etsi vaikka netistä)
Vesiletkun liittimeen pitää laittaa muunnoskappale ja senkin saat lähimmästä rautakaupasta. Ja se poistovesiletku kytketään yleensä vesilukkoon sinne altaan alle. Siitä vesilukosta (jos muovinen) pitäis löytyä letkulle sopiva putkenpätkä (tai useampi), johon letku kiinnitetään klemmarilla. Siihen vesilukon liitosputkeen pitää ensin tehdä reikä, jos se ei ole ollu aiemmin käytössä (se on siis ummessa/tulpattu)
Jos vesilukossa ei ole valmista liitintä, niin sitten vesilukon ja altaan väliin hommataan sellanen viemätöintirengas, tai vaihdetaan koko vesilukko.
Halvimmaan putkimiehen saat saat selville pienellä soittokierroksella, tai sitte se isännöitsijä, tai joku tutun tuttu, tai....?
Putkarin hintaan sisältyy työtä ei mitään muuta, tai mistä minä tiedän vaikka saisit päiväkahviseuraa.. Sillainhan selviäis halvalla..? - en tiedä....
,mutta hyvä Hannu Huuskonen p. 09-8751295 tai 0400400295 Vantaa.
- raajavirtanen
"turhaan maksamme siis yhtiövastikkeita, kun huoltoyhtiöltä ei saa edes tarvitsemaansa apua"
Yhtiö huoltomiesten kontolleko laittaisit asukkaitten laitteiden asennukset? Yhtä hyvin voisi vaatia heitä asentamaan laajakaistan, korjaamaan telkkarin tai tapetoimaan.
Olisitte saaneet edullisestikin täysikokoisen tarjouspesurin ja asennuksen, sekä mitä tärkeimmän asian: Takuun asennukselle. Jos vastikkeesta pauhaat, oletan, että olet osakas? Toivottavasti olet raaskinut ottaa kotivakuutuksen. Jos vaikka vedet sattuvat lorisemaan rakenteisiin. - jali
Jos tosiaan on niin, että huoltoyhtiön putkimies ei suostu asentamaan konettanne, niin on merkillistä toimintaa! Asennus maksua vastaa tietysti vai ette kai luulleet, että ilmaiseksi tulisi asukkaiden koneet asentamaan?
- Anonyymi
Haluan astianpesukoneen kiinni
- Anonyymi
Haluatko vertailla astianpesukoneen asennuksen tarkemmat hinnat tai tarvitsetko apua sisäilmatutkimuksen hankinnassa? kodinplaza.fi/ auttaa, koska sen avulla tavoitat alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet yritykset.
- Anonyymi
Tuleeko kaupan päälle 5 vuoden ilmaiset spämmit?
- Anonyymi
Tärkeintä on katsoa että pöytä on tarpeeksi tukeva niin ettei kone täristessään liuu lattialle vaikka kesken pesun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18422409Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant829624Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.457610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va876406SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485092HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1164747Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054476Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942195Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k841477