Astianpesukoneen asennus

minä vain

Hei!

Nyt olisi pieni ongelma. Ostimme pöytämallisen astianpesukoneen käytettynä ja nyt se pitäisi saada asennettua. Mutta kuinkas ollakaan, kun otin yhteyttä huoltoyhtiöön, he ilmoittivat, että heidän oma putkimies ei ole halukas tekemään ko. asennusta. (eli turhaan maksamme siis yhtiövastikkeita, kun huoltoyhtiöltä ei saa edes tarvitsemaansa apua...)

Mutta joka tapauksessa, nyt pitäisi saada ap-kone kiinni, mutta ongelmia on, pitäisi porata hyllystöön reikä (laitamme tämän kuitenkin "kaappiin" eli kaapin paikalle), jotta tulo- ja menoputket saisi kiinni oikeisiin paikkoihin...

Sitten pitäisi saada joku asentamaan nämä putket, koska fakta on se, että olemme täysin tumpeloita tällaisten asioiden kanssa. Olen vain kuullut, että nämä putket pitäisi jotenkin saada kiinni seinään yms. (Pitääkö paikkaansa?) Lisäksi on ilmeisesti tuloputkelle tarkoitettu osa liian pieni/iso, koska kokeiltiinniin nämä kappaleet eivät pysy yhdessä... Lisäksi menoputken paikka on ihan mysteeri...

Onko kenelläkään tietoa, paljonko maksa aputkimies pk-seudulla? Mistä saisi "halvimman"? Mitä heidän hintaansa sisältyy?

Auttakaa avuttomia :)

9

9768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ###

      Ammattimies maksaa 25 - 40 € tunnilta alv (22%). Lisäksi tulee matkat sekä materiaali eli osat.

    • ongelma?

      No hei!

      Huoltoyhtiöillä on harvoin oikeaa putkimiestä palkkalistoillaan ja tavallisilla huoltomiehillä ei ole edes oikeutta tehdä putkihommia. Mutta ihan varmasti ainakin isännöitsijä osaa neuvoa mistä saat putkimiehen.

      Kaapistoon porataan reikät reikäsahalla http://ems-tekniikka.fi/tools/kuvat/item-group-2007
      ja porakoneella http://www.hirspek.fi/DW130_1.gif
      Sellaiset löytyy lähimmästä rautakaupasta.

      Putkia ei ihmeesti tartte kiinnittää, kunhan sen verran etteivät ole tiellä (katso käyttöohje ja jos sellaista ei ole, niin etsi vaikka netistä)

      Vesiletkun liittimeen pitää laittaa muunnoskappale ja senkin saat lähimmästä rautakaupasta. Ja se poistovesiletku kytketään yleensä vesilukkoon sinne altaan alle. Siitä vesilukosta (jos muovinen) pitäis löytyä letkulle sopiva putkenpätkä (tai useampi), johon letku kiinnitetään klemmarilla. Siihen vesilukon liitosputkeen pitää ensin tehdä reikä, jos se ei ole ollu aiemmin käytössä (se on siis ummessa/tulpattu)
      Jos vesilukossa ei ole valmista liitintä, niin sitten vesilukon ja altaan väliin hommataan sellanen viemätöintirengas, tai vaihdetaan koko vesilukko.

      Halvimmaan putkimiehen saat saat selville pienellä soittokierroksella, tai sitte se isännöitsijä, tai joku tutun tuttu, tai....?
      Putkarin hintaan sisältyy työtä ei mitään muuta, tai mistä minä tiedän vaikka saisit päiväkahviseuraa.. Sillainhan selviäis halvalla..?

    • en tiedä....

      ,mutta hyvä Hannu Huuskonen p. 09-8751295 tai 0400400295 Vantaa.

    • raajavirtanen

      "turhaan maksamme siis yhtiövastikkeita, kun huoltoyhtiöltä ei saa edes tarvitsemaansa apua"

      Yhtiö huoltomiesten kontolleko laittaisit asukkaitten laitteiden asennukset? Yhtä hyvin voisi vaatia heitä asentamaan laajakaistan, korjaamaan telkkarin tai tapetoimaan.

      Olisitte saaneet edullisestikin täysikokoisen tarjouspesurin ja asennuksen, sekä mitä tärkeimmän asian: Takuun asennukselle. Jos vastikkeesta pauhaat, oletan, että olet osakas? Toivottavasti olet raaskinut ottaa kotivakuutuksen. Jos vaikka vedet sattuvat lorisemaan rakenteisiin.

    • jali

      Jos tosiaan on niin, että huoltoyhtiön putkimies ei suostu asentamaan konettanne, niin on merkillistä toimintaa! Asennus maksua vastaa tietysti vai ette kai luulleet, että ilmaiseksi tulisi asukkaiden koneet asentamaan?

    • Anonyymi

      Haluan astianpesukoneen kiinni

    • Anonyymi

      Haluatko vertailla astianpesukoneen asennuksen tarkemmat hinnat tai tarvitsetko apua sisäilmatutkimuksen hankinnassa? kodinplaza.fi/ auttaa, koska sen avulla tavoitat alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet yritykset.

      • Anonyymi

        Tuleeko kaupan päälle 5 vuoden ilmaiset spämmit?


    • Anonyymi

      Tärkeintä on katsoa että pöytä on tarpeeksi tukeva niin ettei kone täristessään liuu lattialle vaikka kesken pesun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      143
      1347
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      936
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      563
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe