Loisteputken kytkentä

taneli

Keittiökaappien välitilaan pitäisi asennella loisteputki, jossa myös kaksi pistorasiaa. Laitteessa kolme liitäntää: L vasemmalla, keskellä joku merkki ja oikealla N. Seinässä kaksi johtoa: musta ja sininen. Miten kytken?

16

15973

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhat johdot?

      Sulla menee talossas vanhan nollaluokan mukaan johtimia, eli ei ole vedetty keltavihreätä laisinkaa?
      No mut eli sulla on valisin jossa loisteputkilamppu, ja valasin sisältää kaksi pistorasiaa itsessään?
      Sun pitäs kyllä se kevi saaha et ois ees vähä laillist touhuu. Merkki valasimes merkkaa maadotusta (kevi).
      Sitte varmaankii siin valasimes itessää on se "kytkentä" -osa, ihan sokeripala, joihin johtimet vetäset kiinni ?
      Musta=Vaihe,L Sininen=Nolla,N

      • taneli

        Totta, kyseessä on kesämökki 60 -luvulta, joten vanhoja ovat rakenteet. Mutta kiitos vastauksesta, kokeilen mustaa L:ään ja sinistä N:ään kun tuossa loppuviikosta mökillä käväisen.


      • puuttuu pistorasioilta
        taneli kirjoitti:

        Totta, kyseessä on kesämökki 60 -luvulta, joten vanhoja ovat rakenteet. Mutta kiitos vastauksesta, kokeilen mustaa L:ään ja sinistä N:ään kun tuossa loppuviikosta mökillä käväisen.

        Siihen keskimmäiseen liittimeen pitäisi tuoda kevi, vähintäänkin lähimmästä jakorasiasta, jossa se on nollattu todennäköisesti harmaaseen johtoon. Varmista kuitenkin, että harmaa on nolla


      • miten vaan

        Se ja sama miten kytket, samalla tavalla toimii kahdella johdolla....


      • Nimetön
        miten vaan kirjoitti:

        Se ja sama miten kytket, samalla tavalla toimii kahdella johdolla....

        Jos haluat ja niinkun ehdottomasti pitäisikin tehdä, eli maadoittaa vehje niin kytke siitä "jonkun merkin" (maadoitus) kohdalta pieni pätkä johdinta sen sinisen johtimen viereen, eli että maadoitukseenkin tulee nolla. Mutta tätä ennen sinun pitäisi varmistaa ja olla ERITYISEN VARMA siitä että SININEN johdin kanssa on todella se NOLLAJOHDIN. Sillä varoitukseksikin sanon että jos joku olisi jostain kohdasta sen sinisen johtimen, jonka sinä nyt oletat nollaksi kytkenyt vaihejohtimeksi ja nyt kun maadoittaisit laitteen sen sinisen kautta niin HENGENLÄHTÖ olisi sen jälkeen TODELLA LÄHELLÄ.


    • Antti__

      Kytke musta L kohtaan, Sininen N. ja vedä N:stä haaroituspiuha siihen keskimäiseen.

      Sen jälkeen mittaa, toimiiko maa.

      • xxy

        Jos tätä vielä joku lukee, niin seuraavaa: Nolla kytketään tässä tapauksessa ehdottomasti ensin ja katkeamattomasti suojamaadoitusliittimeen!!Siitä sitten lyhyellä lenkillä nollaliittimeen. Tässä ei ole tärkeintä toiminta, vaan turvallisuus. Väärin kytkennän riskit: nollaliitin löystyy; suojamaadoitus epäluotettava. Mieluimmin vähintään kuitenkin lähimmältä rasialta uusi johto kolmella johtimella,S-tyypin; kevi, mu,ha.


    • lippis

      Jos et tätä osaa. Älä kytke mitään. Lue TUKESIN sivuilta mitä maallikko saa tehdä. Voi muuten puuronkeittäjää nipistellä.

    • taneli

      Suosittelujen perusteella tein ylimääräisen kytkennän keskimmäisen ja N -liitännän välillä, sekä liitin mustan L:ään ja sinisen N:ään. Hyvin toimii.

      • xxy

        Mistä tiedät, että toimii hyvin. Eikö turvallisuus ole tärkeämpi kuningasajatus, kuin toiminta. Lue viesti: paskaa!


      • Kodin sähvömies
        xxy kirjoitti:

        Mistä tiedät, että toimii hyvin. Eikö turvallisuus ole tärkeämpi kuningasajatus, kuin toiminta. Lue viesti: paskaa!

        Ilmeisesti konsa ei henki lähtenyt - vielä...

        Ei pitäisi mennä siitä, mistä (sähkö)aita on matalin.

        Olet saanut viisaita ohjeita. Korjaa laiskan miehen kytkentä kunnon kytkentään eli vedä kevi-johto lähimpään jakorasiaan ja siellä varmistettuun nollaan.


      • 1+8
        Kodin sähvömies kirjoitti:

        Ilmeisesti konsa ei henki lähtenyt - vielä...

        Ei pitäisi mennä siitä, mistä (sähkö)aita on matalin.

        Olet saanut viisaita ohjeita. Korjaa laiskan miehen kytkentä kunnon kytkentään eli vedä kevi-johto lähimpään jakorasiaan ja siellä varmistettuun nollaan.

        Etkä kahdeksassa vuodessa tuon kummempaa saanut aikaan.
        Säälittää.


      • sfssähköturva
        Kodin sähvömies kirjoitti:

        Ilmeisesti konsa ei henki lähtenyt - vielä...

        Ei pitäisi mennä siitä, mistä (sähkö)aita on matalin.

        Olet saanut viisaita ohjeita. Korjaa laiskan miehen kytkentä kunnon kytkentään eli vedä kevi-johto lähimpään jakorasiaan ja siellä varmistettuun nollaan.

        Miten paljon se lisää turvallisuutta että suoritetaan nollaus laitteen riviliittimen sijasta vaikkapa parin metrin päässä olevalla rasialla? Tietysti jos nolla irtoaa laitteen liittimeltä niin tuolloin nollaus rasialla auttaisi mutta miten ne johdot itsekseen oikein irtoilee?

        Ja toisekseen, on ihan määräysten mukaista vanhojen asennusten korjaus- ja muutostöissä suorittaa nollaus päättyvän ryhmäjohdon tapauksessa laitteen tai pistorasian liittimillä. Ja siinä vielä opastetaan kytkemään ensin nollaliittimeen josta lenkitetään maadoitusliitimeen.


    • Sähkömasentaja

      jokos sait kytkettyä ???? homo

    • tee-se-itse-halvemmalla

      Eihän tuohon nyt tarvita kuin, siis loisputkeen, virtajohto toiseen päähän (sinen tai ruskea) ja nollajohto toiseen päähän (kelta-vihreä tai musta). En nyt ole aivan varma kumpi tulee kumpaan päähän, mutta kokeilemallahan se selviää.

    • Niimpäniimpä

      Olipa muuten kivaa luettavaa taannoin männävuonna kun kuoli yksi putkimies vastaavaan viritykseen, on se niin kiva kun osataan tehdä sähkötöitä itsekkin:

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015012919112457_uu.shtml

      En halua olla anaalinen, eikä sähkötyöt rakettitiedettäkään liene ja monesti valitetaan kun emme jaa ammattitaitoamme, niin joku tunari saattaa ymmärtää YHDEN piuhan väärin, niin ei siinä mitään että tapat itsesi, mutta kun joku muukin saattaa kuolla sen takia....

      15v sähkärinä pk-seudulla ja tähän mennessä vain yhden sähköiskun kusipään takia otettu (pari omatoimista ja pari kollegan kanssa väärinymmärrystä...), kusipää sai muuten pataansa...

      Tähän mennessä tullut n. 100 erilaista potentiaalisesti hengenvaarallista asuntoa vastaan ja kaikki tehnyt tuttu "sähkäri". Lasken tähän lukuun vain ne mitkä ovat mahdollisesti suoran vaaran tai yhden laitevian jälken vaarallisia asuntoja (sähkössä on esim se perus ajatus että pitää olla kaksi vikaa yhtä aikaa että saa sähköiskun).

      Muita mokia onkin sitten hippasen verran enempi.

      Sähkö ei oikeasti ole se asia millä yritetään, vaan kyllä se pittee tietee!

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      353
      1066
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      676
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe