saako ubuntua myydä?

siis olenko ymmärtänyt oikein, että ilmais jakelu ubuntua on täysin laillista myydä eteen päin?
10870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"että ilmais jakelu ubuntua on täysin laillista myydä eteen päin?"

No, johan keksitkin mainion liikeidean myydä vapaata ja ilmaista Linuxia.
Voit huoletta myydä esim. noutamaasi ja polttamaasi jakelua "kohtuulliseksi" katsomallasi summalla.
Esim. CheatByte on yritys, joka prässää vapaita Linux-jakeluja myyntiin. Näitä CB:n CD/DVD-levyjä voi ostaa ATK-liikkeistä.

Äänestä

Saat sitä myydä. Ostaja on vaan tyhmä jos ostaa. Sen sijaan fiksumpaa olisi tehdä kauppoja siten, että sanot että ubuntu on ilmainen, mutta pientä vaivanpalkkaa vastaan voit asentaa sen tietokoneelle ja/tai opettaa sen käytössä, sekä virittää sen ohjelmiston käyttäjän tarpeita vastaavaksi... Onnea!

Äänestä
  • "Saat sitä myydä. Ostaja on vaan tyhmä jos ostaa. Sen sijaan fiksumpaa olisi tehdä kauppoja siten, että sanot että ubuntu on ilmainen,"

    Jossakin välissä kyllä voidaan törmätä käsitteeseen petos, kun ilmaisesta peritään aivan kohtuuttomaksi katsottava korvaus. Mutta tuon sitten raastupa ja lakimiehet selvittävät, eivät maallikot.

    Äänestä

  • Tommosesta asennus, tuki ja koulutuspalvelusta voi ottaa jo ihan kunnonkin korvauksen. Se ei ole mitenkään hullumpi liikeidea. Varsinkin kun on kaikki merkit siitä, että Linux-liiktoiminta yleensä on melkosessa kasvussa. Eli ei olisi mitenkään huono idea perustaa firma, joka jakaisi noita Linux levyjä ilmaiseksi ja sitten tarjoaisi maksullisia tukipalveluja. Tai esim Linuxiin keskittynyt tietokoneliike, joka asentaisi koneille asiakkaiden haluaman Linuxin ja tarjoaisi myös noita tukipalveluja.

    On tommonen jälkimmäinen käynyt joskus mielessä, jos en olisi suuntautunut ohjelmointipuolelle saattasin tomosen perustaakin.

    Äänestä

  • business-idea kirjoitti:

    "Saat sitä myydä. Ostaja on vaan tyhmä jos ostaa. Sen sijaan fiksumpaa olisi tehdä kauppoja siten, että sanot että ubuntu on ilmainen,"

    Jossakin välissä kyllä voidaan törmätä käsitteeseen petos, kun ilmaisesta peritään aivan kohtuuttomaksi katsottava korvaus. Mutta tuon sitten raastupa ja lakimiehet selvittävät, eivät maallikot.

    ...tuo petoslöpinä. Siitä ei tulisi mitään käräjillä.

    -T

    Äänestä

  • miksuh. kirjoitti:

    Tommosesta asennus, tuki ja koulutuspalvelusta voi ottaa jo ihan kunnonkin korvauksen. Se ei ole mitenkään hullumpi liikeidea. Varsinkin kun on kaikki merkit siitä, että Linux-liiktoiminta yleensä on melkosessa kasvussa. Eli ei olisi mitenkään huono idea perustaa firma, joka jakaisi noita Linux levyjä ilmaiseksi ja sitten tarjoaisi maksullisia tukipalveluja. Tai esim Linuxiin keskittynyt tietokoneliike, joka asentaisi koneille asiakkaiden haluaman Linuxin ja tarjoaisi myös noita tukipalveluja.

    On tommonen jälkimmäinen käynyt joskus mielessä, jos en olisi suuntautunut ohjelmointipuolelle saattasin tomosen perustaakin.

    ...meillä tuntuu olevan samankaltainen idea hiukan yhteensovitellen.

    Minulla saattaisi olla jopa markkinointiosaamista tukijoukoussani...

    -T

    Äänestä

  • tumppu1st kirjoitti:

    ...meillä tuntuu olevan samankaltainen idea hiukan yhteensovitellen.

    Minulla saattaisi olla jopa markkinointiosaamista tukijoukoussani...

    -T

    ...yksi pointti: jos kiinnostaa, niin laita joku muu kuin shit24-osoite, johon vaihdan tietoa...

    -T

    Äänestä

  • GPL ei ole este myymiselle. Se ei myöskään estä sua tekemästä varsinaista kaupallista ohjelmaa ja alkamasta itse myymään sitä. GPL-puuttuu vain ohjelmakoodin avoimuuteen, ei siihen myydäänkö tuotetta vai levitetäänkö sitä ilmaseksi. Tuote voi olla esim sekä vapaasti netistä haettavisa, että kohtuulliseen hintaan myytävänä CD-levyllä. Noin onkin monien Linux jakeluiden kohdalla.

    Äänestä

  • ei rajota kirjoitti:

    GPL ei ole este myymiselle. Se ei myöskään estä sua tekemästä varsinaista kaupallista ohjelmaa ja alkamasta itse myymään sitä. GPL-puuttuu vain ohjelmakoodin avoimuuteen, ei siihen myydäänkö tuotetta vai levitetäänkö sitä ilmaseksi. Tuote voi olla esim sekä vapaasti netistä haettavisa, että kohtuulliseen hintaan myytävänä CD-levyllä. Noin onkin monien Linux jakeluiden kohdalla.

    käyttishän ei tässä tapauksessa saa mitää maksaa, mutta polttamis kuluista muusta voi velottaa = kohtuullinen summa... näin asia o käsittääkseni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


götta kirjoitti:

siis olenko ymmärtänyt oikein, että ilmais jakelu ubuntua on täysin laillista myydä eteen päin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu