Neuvoja pliis....

Meillä on kaksi kissaa, uros 5 kk ja narttu vajaan vuoden ikäinen. Kolli on nyt alkanut yht'äkkiä pissimään ja paskomaan lattioille ja matoille ja kylpyammeisiin, kaikkialle muualle kuin kissojen vessaan siis. Merkkailuako? Loppuuko tuo sitten ku leikataan? Hermot pian menee kun kissankusi- ja paska haisee joka paikassa. Narttu käyttää kyllä kuuliaisesti vessaa ja siivoan kyllä ahkerasti. Mitä vois tehdä tässä leikkausta odotellessa? Vielä on liian pieni siihen kuulemma. Neuvoja hyvät ihmiset!!!
5306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tosiaan leikkaus saattaa rauhoittaa kissaa tuolta saralta. kyllä useammat eläinlääkärit leikkaavat jo kuuden kuukauden ikäisenä. mutta vessa-asiasta: onko molemmilla oma vessa? jos on vain yksi vessa saattaapa siitäkin kiikastaa.

Äänestä

kissasi on alkanut merkkailee.. Itse leikkasin kolli kissani sen ollessa just viisi kuukautta! joten ei muutakuin lääkäriin ja nopeesti! Toisilla kissoilla merkkailu ei kokonaan lopu leikauksella. siksi olisi hyvä leikata ennen kuin se alkaa. suosittelen vaan laittamaan jotain karkoitetta kriittisempiin paikkoihin, sohvat sängyt ym.. josta ei saa hajua pestyä pois. onhan teidän tyttö kissa leikattu? ettei tule pentu vahinkoja?

Äänestä
  • Kiitti vain neuvoista. Juu, narttu on kyllä leikattu, olis leikkautettu kollikin samalla mut eläinlääkäri oli sitä mieltä, että on vielä liian pieni. Mut pitääpä käydä uudestaan kysymässä. Mitä karkoitetta kantsis koittaa? Yksi vessa niillä vain on, täytyy sit koittaa auttaisko se toinen looda jos ei ala merkkailut muuten loppumaan.

    Äänestä

  • Lätsä kirjoitti:

    Kiitti vain neuvoista. Juu, narttu on kyllä leikattu, olis leikkautettu kollikin samalla mut eläinlääkäri oli sitä mieltä, että on vielä liian pieni. Mut pitääpä käydä uudestaan kysymässä. Mitä karkoitetta kantsis koittaa? Yksi vessa niillä vain on, täytyy sit koittaa auttaisko se toinen looda jos ei ala merkkailut muuten loppumaan.

    voipi juu olla merkkailua. kannattaa leikkauttaa pian, ettei jää merkkailusta tapa. kyllä tuon ikäisiä nykyään jo leikataan. ell sanoi, että pari kiloa kun painaa, niin voi leikata. kannattaa lisätä ainakin yksi hiekkalaatikko. parempi olisi kun, hiekkalaatikoita olisi yksi enemmän, kuin kissoja.

    Äänestä

Hei!Kannattaa kokeilla sitruunanhajuista kissankarkote suihkutetta mitä saa ihan tavallisesta kaupasta eikä maksakkaan hirveitä.Suihke toimii niin että suihkutat sitä siihen kohtaan mihin kissasi on pissinyt tai kakkinut,ja kun kissasi on menossa pisille siihen sen nenään ottaa sitruunan kirpeä haju eikä se voi mennä siihen.Ja uskon,että pissiminen ja kakkiminen loppuu leikkauksen jälkeen meillä oli nimittäin 5 vuotta sitten sama tapaus.Ja loppui siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lätsä kirjoitti:

Meillä on kaksi kissaa, uros 5 kk ja narttu vajaan vuoden ikäinen. Kolli on nyt alkanut yht'äkkiä pissimään ja paskomaan lattioille ja matoille ja kylpyammeisiin, kaikkialle muualle kuin kissojen vessaan siis. Merkkailuako? Loppuuko tuo sitten ku leikataan? Hermot pian menee kun kissankusi- ja paska haisee joka paikassa. Narttu käyttää kyllä kuuliaisesti vessaa ja siivoan kyllä ahkerasti. Mitä vois tehdä tässä leikkausta odotellessa? Vielä on liian pieni siihen kuulemma. Neuvoja hyvät ihmiset!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu