Mistä kohta valmistuva mediakulttuuriin erikoistunut sosiologian maisteri voisi etsiskellä töitä? Tutkijan hommat ei juuri nappaa, mutta erilaiset asiantuntija- ja suunnittelutehtävät tms. kiinnostaisivat.
Eikä tarvitse muistuttaa, että työt ovat kiven alla ja ala kilpailtu... Kyllä tässä on henkisesti varauduttu pidempäänkin työttömyyteen. Eihän noi maisterin paperit nykyisin mitään takaa.
Media- ja viestintäalan asiantuntijatyöt?
7
1256
Vastaukset
- Töpsel
Ottaisin itse sinuna yhteyttä esim. mainontaa tutkiviin yrityksiin. Tai käyttöliittymätestaajiin. Myös mainostoimistot voisivat kiinnostua tuollaisesta yhdistelmästä. Sitten on tietenkin kaikkien suuryritysten viestintävastaavat, näitähän haetaan Hesarisssa koko ajan.
- tutkivaa
tut-tut-tut-tut-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa-kivaa
aragh. Helssinki.. kivaa.
- työvoimaneuvoja
Voit hakea töitä kortistosta
- asgdhhjhj
Noinko meinaat?
- töitä saa.
Mediakulttuuriin erikoistunut sosiologian maisteri, hoh hoijaaa.
Olisko sulla koulutus voinut enää enempää pieleen mennä. Olet niitä maistereita jotka eivät oikeasti ymmärrä tästä maailman menosta hevonpaskaa.
Ihan sääliksi tuommoista reppanaa käy. Tuolla koulutuksella et pääse edes siivoojaksi, heiltä kun vaaditaan oikasti osaamista. - Sosiologi2
Et maininnut mitään työkokemuksestasi, joten hieman vaikeaa arvioida tilannetta. Ilman sarvia ja hampaita sanoisin kuitenkin, että mikäli sinulla ei ole alaan liittyvää työkokemusta, voit heittää hyvästit "asiantuntija- ja suunnittelutehtäville" työuran alkuvaiheessa.
Vähän huolestuttavalta kuulostaa viestisi siinä mielessä, että moista asiaa edes kyselet. Eikö työmahdollisuuksia ja potentiaalisia työnantajia/työpaikkoja olisi ollut syytä miettiä jo paljon aiemmin?!
Mediakulttuuri on tieteenalana sellainen, että varsinkaan yksityiseltä puolelta ei hirveän montaa työpaikkaa löydy (äkkiseltään ei tule yhtäkään mieleen, tai ehkä jonkin yksityisen opiston, amk:n tms. opettajan työt). En tarkoita, etteikö kyseisen suuntauksen maistereita yksityisellä puolella olisi, mutta heidän työnkuvansa tuskin paljoakaan liittyy mediakulttuuriin. Tämä on tilanne myös suurimmalla osalla yhteiskuntatieteistä valmistuneita, esim. sosiologi ei ole ammattitutkinto.
Mietipä "julkisuudesta tuttuja" sosiologeja. Aika monet ovat: toimittajia/kirjailijoita/tutkijoita/poliitikkoja.(esim. Simo Frangen, Seppo Hyrkäs, Ruben Stiller (tosin jätti sossuopinnot kesken), Johanna Sumuvuori jne). Mitä luit sivuaineenasi? Löytyisikö sitä kautta tarkempaa suuntaa?
Kannattaa ehkä miettiä vielä tarkemmin, mitä oikein haluaisit tehdä. "Erilaiset asiantuntija- ja suunnittelutehtävät" eivät vielä paljoa kerro intresseistäsi, enkä todellakaan suosittele pistämään avoimia hakemuksia yrityksiin/valtiolle tuollaisella kuvauksella.
Onnea työnhakuun! - Lahteen
Kotipitsa hakee yrittäjiä mm. Lahteen.
Älä polta hihojasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061