Peltikaton puhdistus ennen maalausta

Nasy

Tarkoitus on tänä kesänä maalata kesämökin peltikatto, josta vanha maali paikoitellen irtoilee. Miten suosittelette puhdistettavaksi katon ennen maalausta? Jostain kuulin, että kannattaisi hiekkapuhalluttaa (veden kanssako?), mutta koska mökillä ei ole sähköjä eikä vesijohtoja, moinen operaatio tulee aika hintavaksi firmalta tilattuna.

5

2144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mualari

      Irtoavan maalin ja ruosteen poistat rälläkällä jossa teräskuppiharjalaikka.
      Sen jälkeen peset katon panssaripesulla ja painepesurilla. Sitten vaan maalaan : )

      Tosin joudut vuokraamaan tai lainaamaan agrekaatin, jotta saat sähköä noille vempeleille.

      • muuan lari

        Hommaat tehokkaan painepesurin jossa työpaine vähintään 150baaria ja siihen pyörivä turbopää niin sillä kyllä lähtee risut ja männyn kävyt! (irtoileva maalikin). Sitten vaan ruosteet ruostekäsittelyyn ja maalit pariin kertaan päälle.
        Tosin katon maalaus on vaativaa hommaa joka tuntuu helpommalta kuin onkaan. Suosittelen ammattimiestä, joka tosin itsekkin olen. =) Maaliksi RK..


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vaatii happopesun sekä todella tehokkaan painepesurin (kuuma 500bar tai kylmä 750bar) tai hiekkapuhalluksen.

      Pienillä pesureilla ei irtoa ja hiekkapuhallukseenkin vaatii vähintään 8m3 kompressorin että ehtii pohjamaalaamaan saman päivän aikana.

      kaikki maali kannattaa poistaa ennen pohjamaalausta, varsinkin jos kyseessä on muovipinnoitettu katto jonka päälle ei sovi muu kuin polyuretaanipinnoite.

    • Anonyymi

      Kannattaako maalata vai laittaa kokonaan uudet pellit?
      Maalauksessa on työnsä ja maaalitkin maksaa.

      Uudet pellit saa laitettua nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17083
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4844
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2748
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      147
      2041
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1607
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      398
      1534
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1527
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      23
      1418
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1233
    Aihe