Tarkoitus on tänä kesänä maalata kesämökin peltikatto, josta vanha maali paikoitellen irtoilee. Miten suosittelette puhdistettavaksi katon ennen maalausta? Jostain kuulin, että kannattaisi hiekkapuhalluttaa (veden kanssako?), mutta koska mökillä ei ole sähköjä eikä vesijohtoja, moinen operaatio tulee aika hintavaksi firmalta tilattuna.
Peltikaton puhdistus ennen maalausta
5
2225
Vastaukset
- mualari
Irtoavan maalin ja ruosteen poistat rälläkällä jossa teräskuppiharjalaikka.
Sen jälkeen peset katon panssaripesulla ja painepesurilla. Sitten vaan maalaan : )
Tosin joudut vuokraamaan tai lainaamaan agrekaatin, jotta saat sähköä noille vempeleille.- muuan lari
Hommaat tehokkaan painepesurin jossa työpaine vähintään 150baaria ja siihen pyörivä turbopää niin sillä kyllä lähtee risut ja männyn kävyt! (irtoileva maalikin). Sitten vaan ruosteet ruostekäsittelyyn ja maalit pariin kertaan päälle.
Tosin katon maalaus on vaativaa hommaa joka tuntuu helpommalta kuin onkaan. Suosittelen ammattimiestä, joka tosin itsekkin olen. =) Maaliksi RK..
- Anonyymi
- Anonyymi
Vaatii happopesun sekä todella tehokkaan painepesurin (kuuma 500bar tai kylmä 750bar) tai hiekkapuhalluksen.
Pienillä pesureilla ei irtoa ja hiekkapuhallukseenkin vaatii vähintään 8m3 kompressorin että ehtii pohjamaalaamaan saman päivän aikana.
kaikki maali kannattaa poistaa ennen pohjamaalausta, varsinkin jos kyseessä on muovipinnoitettu katto jonka päälle ei sovi muu kuin polyuretaanipinnoite. - Anonyymi
Kannattaako maalata vai laittaa kokonaan uudet pellit?
Maalauksessa on työnsä ja maaalitkin maksaa.
Uudet pellit saa laitettua nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202248
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4232151Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13958Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790- 44784
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109756Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!14740Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32669