Eurooppalainen satelliittijäjestelmä Galileo tulee käyttöön arvioiden mukaan 2010.
Olisi kiinnostavaa tietää tuleeko tuolloin nykyisistä navigaattoreista ja ohjelmista kannettaviin, pelkää museotavaraa. Viimemainituissa voisi ajatella GPS-paikantimen vaihtamisen Galileon vastaavaan riittävä, mikäli puhelimet ovat yhteensopivia uude systeemin kanssa.
Galileoprojekti kuitenkin tekee yhteistyötä amerikkalaisen GPS-järjestelmän kanssa ainakin jollakin tasolla, mutta yhteensopivuus lienee "out".
Mikali jotakuta Galileoprojekti kiinnostaa, niin netissä siitä on paljon kiinnostavaa infoa. Se tulee olemaan yllättävän monipuolinen eri sovellutuksineen.
Galileo & nykynavigaattoreiden "kohtalo"?
6
1047
Vastaukset
- masa
nykyisten laitteiden kanssa? Ainakin pari kolme vuotta sitten kaveri oli onnistunut saamaan Waas/Egnos-signaalin Etelä-Suomessa. Nykyistä parempi tarkkuus tulee tn. maksulliseksi. Kuten tällä hetkellä differentiaali-gps.
- GPS.
Kyllä GPS ja Galileo toimii yhtäaikaa. Tietenkin Galileo tarvii uudet laitteet.
Galileo on myös maksullinen toisin kuin USA:n ylläpitämä GPS.- Galileo
Kävin tekemässä pikakierroksen Galileosta kertovilla sivuilla, tietoa löytyy "liiankin" paljon.
Galileon ns. peruspalvelut jotka ovat suunnattu suurelle yleisölle ja yleiseen palveluun, ovat maksuttomia. Vastaa GPS'ää, mutta on tarjoaa paremman laadun ja luotettavuuden. Tarkoituksena on tarjota joka miehen Galileo-paikannin hyvin edulliseen hintaan, joka tulee myöhemmin integroiduksi mm. matkapuhelimiin vakiovarusteena.
Tämän lisäksi on lukuisa määrä muita erilaisia sovellutuksia kuten kaupallisia, jotka ovat maksullisia. Ohessa listaa Glileon eri sovellutuksista:
- Kuljetus
- Tiestö
- Rautatiet
- Ilmailu
- Joukkoliikenne
- Meriliikenne
- Turvallisuus
- Energia
- Puhelinliikenne
- Talous, Vakuutus
- Rakentaminen ja julkinen rakentaminen
- Maatalous
- Kalastus
- Ympäristö
- Liikuntarajoitteiset
- Yleisön turvallisuus
- Aikereferenssi
- Tiede
- Vapaa-aika
Galileo ja GPS ovat kilpailevia järjestelmiä, joskin niillä tulee olemaan myös joitakin yhteisiä sovelletuksia.
- HOj
GPS laitteet jatkavat toimintaansa joten ei tule nykylaitteista museotavaraa.
- Galileo
Nykyiset GPS-paikantimet varmastikin jatkavat Euroopassa rinnakkaiseloa Galileon kanssa. Varsin todennäköisesti ne kuitenkin tulevat pikku hiljaa korvatuiksi tehokkaammalla Galileolla.
Itseasiassa Galileon markkinoille tulo ajoittunee varsin kiinostavaan aikaan, sillä ennen sen tuloa GPS-laitteet tuskin ovat vielä ehtineet tehdä GSM-puhelimiin vastaavaa buumia Euroopassa, ainakaan suuren yleisön keskuudessa.
Nimenomaan Galileo tulee todennäköisesti saamaan aikaan matkapuhelimiin rinnastettavan suosion suuren yleisön joukossa. Toistaiseksihän esim. navigaattorilaitteiden suosio on aivan alussaan.
- Anonyymi
Eu maiden ihmisiltä kerätty valtavia summia galileoon. 2021 syyskuuhun mennessä. Toiminta on tappiollista.
Käyttääkö navigaattorit, puhelimet galileo satelliitteja ja paikannusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1384724- 1763876
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153576Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432891- 1361826
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?511263Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211251Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231203