Minkä takia suurimmalle osalle asiakkaista tulee ravintolaan/baariin tullessaan ja pöytään istuttuaan hirvee silppuamis-/sekottamisvietti. Lompakosta kaivetaan vuoden kuitit ja ne silputaan siihen pöydällä leviäksi kuten myös kaikki muut mahdolliset laput, hammastikkuja katkotaan joka mahdolliseen reikään pystyyn, pöydällä mahdollisesti olevaan kilu-kalupyttyyn laitetaan kaikkea mahdollista alkaen käytetyistä serveteistä, tuhkakuppi näyttää aivan muulta kuin tuhkikselta ja sinne täytyy aina jonkun kaataa hiukan drinkistään ettei sitä tupakkaa tarvi tumpata. Mä en ymmärrä! Alkaa pikku hiljaa jo ottamaan päähän.
Asiakkaiden silppuamis-/sekottamisvietti
niinpä niin...
81423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siks, koska siellä usein ollaan tekemisissä tai treffeillä vastakkaisen sukupuolen kanssa, mikä hermostuttaa, mikä taas saa aikaan räpläämisreaktion. Niin.
...kun useissa paikoissa joutuu odottamaan palvelua...juomaa...ruokaa...jne. Se on ajankulutus keino ;)
oomme kaikki... ja ravintoloissa se näkyy hyvin!
Kokemukseni mukaan eniten silppuamista harrastavat keski-ikäiset rouvaseurueet, jotka istuvat iltaa pitkän kaavan mukaan, eivät varsinaisesti aktiivisesti ODOTA että ruoka / juoma / tarjoilija saapuu vaan pälättävät iloisesti omiaan koko illan, eivätkä edes hoksaa tilata mitään ellei tarjoilija käy välillä keskeyttämässä intensiivistä jutustelua lisämyyntiyrityksillään. Tähän ei sovi sen koommin deittihermostusteoria kuin silppuanpas-tässä-kun-kestää - teoriakaan, oisko tähän rouvien osoittamaan pilkkomisvimmaan kellään hyvää selitystä?
se se on!
Toinen monia asiakkaita vaivaava vietti on MYTTÄÄMINEN. Laseihin/mukeihin mytätään ja rytätään niin servetit kuin röökiaskit... Niitä onkin sitten kiva tiskissä irroitella!
Kaikkien pitäisi olla vähän aikaa ravintolassa töissä niin ehkä tällainen toiminta vähenisi...
Silppuaminen ja myttääminen kyllä mietityttää täälläkin. :D Välillä servetistä paljastuu atomeina oleva hammastikku joka uppoaa joka kulmasta käteen kun siivoan pöytää. Välillä maustesirottimeen on tungettu hammastikkuja, tai kuitti on silppuna ympäri pöytää. Joskus on myös suolasirotin kaadettu ja sisältö levitetty ympäriinsä. Eikä kyseessä olleet lapset tai teini-ikäiset, vaan ihan aikuiset ihmiset. Selvästi joku hirmuinen pakko repiä ja sutata. :D Mikäs siinä, kyllähän niitä siivoaa. Huvittaa vaan.
Entisessä duunipaikassani oli pienet herran enkelit tunkeneet hammastikun loosisohvan pehmusteisiin pystyyn.
Kun tarjoilija meni siivoamaan pöytää hän nojasi polvellaan suoraan tikkuun, tikku polvesta läpi ja melkein 4 viikon saikku.
Tyttö ontuu vieläkin.
Toisessa tapauksessa joku oli katsonut aiheelliseksi tyhjentää Tabasco pullon Soijan joukkoon.
Eihän se siellä näy, mutta kylläkin maistuu.
Asiakas joka soijaa oli ruokaansa laittanut oli aika kärttyinen.