Aurinkojärjestelmän lataussäädin/ohjausyksikkö

Aika Keke

Tarkoituksena olisi lisätä NAPSin 50W pakettiin yksi 60W paneeli lisää sekä yksi 115 Ah akku. Lataussäätimenä käytössä on malli NCC-1. Säätimen takana on seuraavat tiedot:
- battery voltage 12v
- max input voltage 25v
- solar input 5 A per input, total max 10 A.

Kysyisinkin nyt viisaammilta (kun olen aika keke näissä hommissa)
- mitä tuo "max input voltage 25v" tarkoittaa?
- voiko paneelin lisätä järjestelmään aivan huoletta (molemmissa ampeerimäärä n. 3)
- akut on ilmeisesti kytkettävä sarjaan, kun säätimessä on vain yksi sisääntulo akuille vai voiko kytkeä molemmat erillisinä akkuina säätimeen?

Kiitos!

6

9101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuso

      Uuden paneelin voit kytkeä aivan huoletta säätimeesi. Käyttöjännitteenä näyttäisi olevan 12V, joten uusi 12V paneeli vaan toiseen sisääntuloon. Samaan niitä ei kannata kytkeä, jos tuo raja on 5A / paneeli.

      Max input tarkoittaa sitä jännitettä minkä säätimesi kestää. Tuollainen 12V paneeli antaa 16-20V kuormittamattomana.

      Jos akullasi on yhtään ikää, niin uuden akun kytkeminen rinnalle ei välttämättä kannata. Yleensä sanotaan, että uudet akut voidaan kytkeä rinnan, ettei vanha akku syö uutta. Toisaalta vanhemmillani on kautta aikojen ollut uusia ja vanhoja akkuja kytkettynä ristiin ilman ongelmia. Mutta riski on hyvä tiedostaa.

      Eli jos akullasi rupeaa olemaan ikää ja paras teho on mennyt, niin osta saman tien uudet akut ja kytke ne sitten rinnan. Tuota vanhaa voit käyttää vaikka sähköperämoottorissa tai antaa pois vaihdossa.

      Ja päädyit akkujen kanssa mihin hyvänsä, niin akut kytketään RINNAN, siis plus plussaan ja miinus miinukseen. Muuten jännite nousee 24V ja joudut hankkimaan siihen soveltuvat paneelit, säätimen ja kaikki muutkin sähkölaitteet.

      • Aika Keke

        Kiitos vastauksesta.

        Vielä tarkentava kysymys - näissä säätimissä siis tuo max input (25v) tarkoittaa yhden sisääntulon/kanavan kuormitustako?
        Näissä kun on 16,7 20,3 eli yhteensä 38V.


      • Juuso
        Aika Keke kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta.

        Vielä tarkentava kysymys - näissä säätimissä siis tuo max input (25v) tarkoittaa yhden sisääntulon/kanavan kuormitustako?
        Näissä kun on 16,7 20,3 eli yhteensä 38V.

        Eli rinnankytkennällä, eli ja sekä - ja -, oli kyseessä akut tai paneelit, ei jännite nouse. Tällöin akuista saa n. 12V ja paneelista jostain tuon 16-20V välistä. Tällöin kapasiteetti kasvaa, esim. 2 kpl 115Ah akuissa on kapasiteettia 230Ah ja jos yhden paneelin latausvirta on 3A, niin kahdella se on sitten 6A.

        Jos kytket laitteita sarjaan( ja - yhteen, kuten esim. taskulampuissa usein tehdään) nousee jännite, mutta kapasiteetti säilyy ennallaan. Tämä vaihtoehto ei tapauksessasi kuitenkaan ole järkevä, koska silloin täytyisi vaihtaa sähkölaitteet ja lataussäädin.

        Eli voit huoletta kytkeä toisen paneelin toiseen paneeli-inputtiin. Akkujen kanssa mieti, ostatko kerralla kaksi tai useamman uuden vai otatko riskillä ja ostat vain yhden sen vanhan seuraksi. Minä suosittelen ensimmäistä vaihtoehtoa, jos vanha akkusi on vuoden tai yli vanha.


    • ddr32

      Löytyy lataussäätimiä jotka sallivat paneelien kytkemisen sarjaan,jolloin voltit nousevat 35-40 volttiin.Tästä tulee hyötyä kun aurinko ei paista suoraan paneeleihin,tai on pilvistä.

    • aurinkosähköä

      NCC-1 säätimeen voi kytkeä kolme aurinkopaneelia.
      Yhteislatausvirta max. noin 10A. Kestää tosin enempikin, on tullut testattua.
      Jokaiselle paneelille on omat liittimet kytkentätilassa. Akut voi olla edelleen rinnankytkettynä, siis 12V järjestelmänä kuten polttimotkin kulutuskohteissa. Jos paneelin teho on vaikka 80W, voi huoletta käyttää vaikka 220Ah akkua.
      Power asennossa akku latautuu todella nopeasti täyteen. Kulutuspäivinä voi lataussäätimen pitää power asennossa, niin ei kapasitetti hevillä lopu akustosta. Yöksi voi laittaa säätökytkimen normaalilataukselle.

      • Harts

        Löytyykö tähän paneeliin kytkentäkaaviota?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe