Millä ihmeellä pääsee kesämökillä lintukirpuista
eroon. Yöllä purevat jalkoihin kutiavia läiskiä.
Lääkkeet mulla on puremiin, mutta millä niistä
pääsee eroon, etteivät enää pure?
Lintukirppu
6
20191
Vastaukset 6
- hoituri
eroon, mikäli et Raid-pullon kanssa kulje järjesetlmällisesti myrkyttämässä sentti sentiltä jokaista lähitienoon puuta. Lintukirppu on jokakeväinen vitsaus ympäri Suomen, ne jotka liikkuvat luonnossa tai touhuilevat puutarhassa saavat lintukirppujen puremia väistämättä. Kutina ja paukamat ovat helposti hoidettavissa ja itse kirppu täysin harmiton.
helposti hoidettavissa, mulla tulee niihin puremiin nestepatit, puhjettuaan vuotavat vielä muutaman päivän. Kuinka kauan kirput viihtyy sisätiloissa?
- lhl
LINTUKIRPUT
Mikä kutittaa huhti-toukokuussa?
21.03.2004
Hartiaseudussa tyypillinen tarhama
lintukirpun puremia (vk 17/2001)
Tavallisin kutisevien näppyjen aiheuttaja keväällä on lintukirppu. Lintukirppu on nyt liikkeellä - niin kuin linnutkin. Pesäpönttöjen puhdistus, liikkuminen linnun pesien alla, kesämökkikäynnit, pihan ruoputtelu yms. tilanteet päästävät lintukirput ihmisen iholle. Ne purevat yleensä vain vaatteiden peittämille alueille, muutaman näpyn, isommankin punoittavan laikun tarhamana. Kutina on kova. Lintukirppu ei tartu ihmisestä toiseen, se käväisee vain iholla ja poistuu pian.
Oireet syntyvät vain niille ihmisille, jotka ovat kyseiselle ötökälle allergisia. Kesämökkikäynnin yhteydessä (jälkeen) saattaa vain yksi perheenjäsen saada oireita. Kun ötökälle on herkistynyt, oireita syntyy todennäköisesti seuraavanakin keväänä (kesänä).
Hoitona käytetään antihistamiineja ja kortikoidivalmisteita, mutta vaiva paranee hoitamattakin, jos jaksaa kutinaltaan odotella.- Sapy
vpa kirjoitti:
siirtyvät ihmiseen myös syys-lokakuussa, johtuukohan lintujen vähyydestä?
Ihmettelen, kun keväisin mulle on tullut kutiavia näppyjä muutamana vuonna. Ja nyt myös joulun seutuvilla ja niitä on vieläki ja tulee lisää. Mitähän kirppuja nää on? Onko muille tullu?
- Anonyymi
Jatkuva riesa lintukirpuista, oli kesä tai talvi, purevat sängyssä, vaikka kuinka puhdistaisi sängyn. Purevat jaloista työpöydän alla ym. Itseni myrkytän Punkki ässällä, koska perheessämme ei Raid´ia voi käyttää, tuo auttaa jonkun verran.Olen astmaattinen, siitäkö tämä harmi ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 65815
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21726Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551