liikenteessa autolla..

nimimerkki..

miten englannin liikennesaannot eroavat suomesta? keta vaistetaan? vai vaistetaanko samojen saantojen mukaan kuin suomessakin? kai se nyt vaikuttaa asiaan, kun ajetaan vasemmalla puolella?

kamalaa, olen au pairina taalla ja pitaisi ruveta kuskailemaan lapsia paivakotiin...

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oletko

      sä ihan tosissas vai?
      Sä olet siis englannissa duunissa ja kyselet täältä kuinka siellä ajetaan autolla ja mitkä ovat liikennesäännöt?
      Jumakauta, ei ole tullut mieleen kysellä liikennesääntöjä perheeltä missä olet töissä?
      Ne vanhemmat ei varmaan oikeen tykkää omista skideistä, kun ne meinaa laittaa ne sun kyytiin, joka ei edes tunne liikenne sääntöjä?
      Kait sulla muuten on edes ajokortti?

      Taitaa kuule olla parasta, että meette vaan käsi kädessä lasten kanssa tarhaan niin pysytte kaikki hengissä!

      • nimimerkki..

        no olipas siina asiallinen vastaus.. hohhoi. kylla minulla on ajokortti, eli osaan ajaa suomessa, mutta mista voin tietaa toimiiko samat saannot englannissa? siksi kysyn. mieluummin kavelisinkin, mutta lapset ovat pienia, eivatka jaksa. kiitos vaan, olit todella "avuksi".


      • Irlannissa
        nimimerkki.. kirjoitti:

        no olipas siina asiallinen vastaus.. hohhoi. kylla minulla on ajokortti, eli osaan ajaa suomessa, mutta mista voin tietaa toimiiko samat saannot englannissa? siksi kysyn. mieluummin kavelisinkin, mutta lapset ovat pienia, eivatka jaksa. kiitos vaan, olit todella "avuksi".

        kun oltiin just ummikkona ajamassa, niin ainakin liikenneympyrät kierretään tietty myötäpäivään eli vasemman eikä oikean kautta. Luultavasti vasemmalta tulijoilla on neutraaleissa risteyksissä etuajo-oikeus (no niitä ei oikein tullut parissa päivässä siellä vastaan). Lisäksi suosittelen, että sulla on automaattivaihteinen auto alla, niin ei tarvi suotta vasemmalla kädellä vaihdella vaihteita.


    • Jussi2

      ympyrassa vaistetaan jo ympyrassa olevia ja yleensakin vaistetaan oikealta tulevia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4669
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1010
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe