U:ki

"Urpo"

Olisin kyseskelly noista kalastus maksuista. Viime keväänä marssin paikalliseen pankkiin, ja ilmoitin haluavani sellaiset luvat, että saan virvelillä heitellä, ilman että tulee sanomista lupien puutteesta, no pankkivirkailija läväytti 3 maksua eteen valtion, läänin ja olisko ollu se kolmas sit joku kalastus alueen oma maksu tai jokin semmonen, aika kalliiks tuli ottaen huomioon että koko kesän aikana pääsee vain noin 15 kertaa kalaan, ja sillonkin tulee vain haukea ja ahventa jotka tulee päästettyä poikkeuksetta takaisin. Sillä summalla jonka sijoitin lupiin, olisin ostanut ukin torilta (kunnon)kalaa jo useamman kilon..

Niin, kysymykseni kuuluu: Onko todellista että kaikki nämä luvat ovat pakollisia jotta virvelikalastus on "luvallista"?

ja mikäli näin on, niin mitä niillä rahoilla tehdään, ei ainakaan kala-istutuksia koska, viimeisen 20 vuoden aikana olen saanut vain 1 lohi sukuisen kalan.(siis ukin alueelta)

nämä kalastus luvat tuntuu olevan vähän samanlaisia kun tämä koko suomen tuntema rahastuskeino TV-lupa. Ei saa sitten millään rahoilleen vastinetta.

Nyt tähän tulee sitten liuta toisia "urpoja" jotka vastailee että "et osaa kalastaa" tai "et tiedä paikkoja" tai jotain yhtä järkevää, jos ei ole mitään kunnollista sanottavaa niin pliis, älä vastaa mitään.

3

1671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on totta että joutuu ottaa monenlaista lupaa että pystyy kalastaa. Itse joudun ottaa kaks lupaa ja niistäkin saa pulittaa lähes 30 euroo yhteensä.

      • "Urpo"

        Aika halvalla pääsit... jos nyt en aivan väärin muista niin yks lupa oli 27€ 2,5€ pankkikulut joku 18€ 2,5€ toisen kerran pankkikulut ja olisko ollu huikan alle 20€ kolmannen kerran pankkikulut... ja nämä rahatko menee vesialueen omistajille korvaukseksi siittä että alueella ei ole edes kunnollista kalaa??
        Joku on joskus sanonut:
        On lottovoitto syntyä Suomeen, mielestäni pitää olla lottovoittaja elääkseen Suomessa.


    • tosi Urpolle

      Kun kirjoitat näin;
      "nämä kalastus luvat tuntuu olevan vähän samanlaisia kun tämä koko suomen tuntema rahastuskeino TV-lupa. Ei saa sitten millään rahoilleen vastinetta."

      Etkö Urpo tosiaan ymmärrä, että vastineeksi rahoillesi saat oikeuden harjoittaa kalastusta jota oikeutta sinulla ei olisi ellet maksaisi ko.lupia.
      YMMÄRSITKÖ URPO!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1758
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      140
      1464
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1251
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      11
      865
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      66
      829
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      70
      715
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      551
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      514
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      48
      509
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      54
      479
    Aihe