Tietääkö kukaan koska suurinpiitein yo-tuolokset tulevat kouluille?
milloin yo-tuolokset tulevat?
tulokset
72966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
viikko 21
siis mitä todennäköisemmin ne tulee viikolla 21 mutta aikaisintaan ne saattaa tulla jo edellisenä perjantaina, 19.5.
meiän ja kaverin opo ovat veikanneet että hyvinkin voisivat tulokset tulla jo 19 päivä... :) nyt ei muuta ku jännitetään!!
Kyllä meidän lukiossa rehtori lupaili johtokunnan kokouksessa päivän olevan 19.5 perjantaina - ja sepä passaa minulle hyvin. Tulevat nykyään ensimmäistä kertaa kai s-postilla(kin) koululle. :)
Kuulemma tänä vuonna kokeilevat ensimmäisen kerran sähköpostilla lähettämistä. Lisäksi tulokset tulee perinteiseen malliin postissa/pääkaupunkiseudulla kanslistien noutamana.
Meilläkin lupailtiin 19. päivää. Kuulemma tänä keväänä on vähemmän kokelaita kuin viime keväänä ja suuri osahan kirjoitti vanhan reaalin syksyllä.
sähköpostilla, vaan kun ne ovat valmiit, niin rehtorilla on tunnukset joiden avulla hän pääsee tulostamaan oman lukionsa tulokset lautakunnan tiedoista. (Jos pääsee, sillä ilmeisesti suunnilleen kolmasosa lukioista on sellaisia joissa rehtoreilla ei tunnuksia ole eivätkä he siis voi näin tehdä).
Tulokset tulevat myös postitse jokaiseen lukioon, mutta päinvastoin kuin aikaisemmin, niitä ei enää tänä vuonna voi hakea lautakunnan kansliasta, vaan ne menevät joka paikkaan postitse (tai sitten osaava rehtori hakee ne tiedot sähköisesti).
keskustelupalstalla oli lainattu aikaisempaa kommenttiani siitä, että tulokset tulevat postitse jokaiseen lukioon ja arveltiin, ettei niissä käytettäisi tavallista postinkulkuperiaatetta. Kun en halua abitreeneihin kirjautua, niin totean täällä, että postitse ne tulokset tulevat aivan normaalin postin mukana, mitään erikoislähetyksiä ei siis käytetä. Eli jos lukiossa ei rehtori osaa tai halua tulostaa tuloksia itse lautakunnan järjestelmästä (tai - mikä on hyvinkin mahdollista - lautakunnan systeemi ei kuitenkaan toimi kunnolla), niin tulokset voivat tulla eri lukioihin eri aikaan riippuen siitä, kuinka posti kulkee. Ja joka vuosi on lisäksi käynyt niin, että joidenkin lukioiden tulokset ovat menneet aivan väärälle paikkakunnalle ja tulleet sitten päivän tai kaksi myöhemmin kuin muualle.