Ystäväpariskunta menee kesäkuun alussa naimisiin. Ovat molemmat 23 vuotiaita. Kolme lasta ja omakotitalonkin he ovat jo kerinneet hommaamaan. Toki lainaa on.
Ongelma onkin, että ostetaanko jotain lahjaa vai annetaanko rahaa?! Jos ostetaan jotain niin mitä kannattais ostaa, heillä kumminkin on jo aikaslailla kaikkea?! Ja jos annetaan rahaa niin paljonko?!
Lahjaongelma
6
2584
Vastaukset
- -Sofia-
Meillä on sama tilanne ensi helmikuussa, kun menemme naimisiin. Olemme miettineet tuota lahja-asiaa ja koska meillä on oma asunto, lainaa ja kaikki tarvittavat laitteet ja vempeleet. Eli suosittelen, että kysytte suoraan hääparilta, tarvitsevatko he mitään lahjaa, vai haluavatko mieluiten rahaa. Ja tuota summaakin kannattaa vähän miettiä... Eli mikä sopii omalle kukkarollenne. Itse ottaisin mieluiten rahaa, koska häiden järjestäminen on sika-kallista puuhaa!!!
- höh
"Itse ottaisin mieluiten rahaa, koska häiden järjestäminen on sika-kallista puuhaa!!! "
Onpas se sitten kivaa, että rahoitatte häänne perimällä maksun vierailta. Kandeisko järjestää sellaset häät ku raaskii itse maksaa? - kanssasi ...
höh kirjoitti:
"Itse ottaisin mieluiten rahaa, koska häiden järjestäminen on sika-kallista puuhaa!!! "
Onpas se sitten kivaa, että rahoitatte häänne perimällä maksun vierailta. Kandeisko järjestää sellaset häät ku raaskii itse maksaa?Häävieraiden ei todellakaan tarvitse kustantaa häitä...
- SAR
kanssasi ... kirjoitti:
Häävieraiden ei todellakaan tarvitse kustantaa häitä...
ei todellakaan tarvitse kustantaa häitä, mutta ymmärrän rahalahjan erittäin hyvin, mikäli hääparilla on jo koti valmiina olemassa. Ja sellainen summa, mikä itsestä tuntuu mukavalta ja sopivalta.
Minusta itsestäni olisi ihana myös lahjakortti johonkin yhteiseen hoitoon tai hierontaan, kylpylään, illalliselle, teatteriin. Mitä vain sellaista, josta tietää hääparin pitävän.
Ihmiset kumminkin haluavat yleensä muistaa jotenkin ja mietimme itse, mikä olisi fiksua, kun tavaroita emme oikeasti halua lisää. Silti haluamme ystäville ja lähisukulaisille järjestää mukavan juhlan.
- afrikkaan
Ylivoimaisesti paras lahjaidea on viimeaikoina ollut tuo vuohi. Lahja tosin menee afrikkaan, mutta sehän sopii hyvin, jos hääparilla alkaa olla jo kaikki tarpeellinen.
Lahjasta saa kortin, jonka voi antaa päivänsankarille.
Katsopas www.kua.fi- YHTEISTÄ AIKAA
MITENKÄ OLISI MOLEMILLE KÄVELYSAUAT.RUOKALIPUT RAVINTOLAAN.SAVUSAUNA ILTA.ELOKUVA LIPUT.NUORIPARI JOLLA ON LAPSIA OLISI VARMAANKIN HYVILÄÄN VAIKKA TARJOUDUT LAPSENVAHDIKSI VIIKONLOPUKSI.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2414703Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4543364Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt152348Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa221992Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91253Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat281139- 741073
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691045- 771016
- 54956