tässä ois mun kuva,asiantuntijat voi kertoa millanen meikki sopis mulle hyvi. :> http://irc-galleria.net/view.php?nick=PPPatricia
millainen tyyli mulle?
eheheh-eheh
3475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensinnäkin silmäsi ja ihosi ovat todella kauniit!
Sinulla ei n´äytä olevan finnin finniä xD
Mutta siis:
Iho:
- Olethan nähnyt näitä erilaisia meikkivoiteita? Itselläni on ns. kerman värinen (vaalea) ja sitä ennen laitan vielä "valovoidetta" (en nyt musita mikä sen oikea nimi on...), ja se saa ihon hohtamaan hieman valoa, vaikka onkin meikit naamalla. Tulee ns. raikas iho.
Puuteriksi sopisi sellainen 2-taso. Itselläni on 1-taso, joka on aivan liian vaalea sinulle. Mutta voithan kokeilla 3-tasoakin. Minusta sinun ei kannata laittaa minkäänlaista poskipunaa, sillä se ei sovi kasvojesi muotoon. Jos välttämättä tahdot, laita ruskeahkon väristä silmäluihin (tai mitkä ne nyt onkaan siinä silmien ja korvien välissä oleva alue...).
silmät: Ruskeat, punaiset ja ehkä jossain juhlissa tms. siniharmaa-sävyt sopisivat sinulle.
Osaat jo mielestäni hienosti rajata silmät, joten siitä en sano nyt mitään vinkkejä. Teet ensin sen (kannattaa muuten laittaa puuteria myös silmäluomiin. Se saa meikin pysymään paremmin silmissä) rajaukset ja sitten laita (esimerkkinä punainen-sävy) vaaleanpunaista koko luomelle (en sitten atrkoita että sinne kulmakarvoihin asti). Vaaleanpunainen olisi hyvä sekoittaa valkoisen kanssa, jotta se olisi vaalean vaaleanpunainen. Sitten teen yleensä itselleni ns. perhosensiivet luomiin. Ota punaista (ei mitään kirkkaan punaista, vaan pikemminkin taas hieman vaaleanpunaisen sävyä), ja laita sitä luomien sisimpään osiin, eli siihen nenän sivuilla olevat silmät kärjet (eh...en tiedä tajusitko... ei siis silmän alle. Vain silmä luomeen, kyynelkanavan ylhäällä olevaan osaan). Sekoita hieman ruskeaa sävyä vahvempaan punaiseen.
Seuraavaksi siirrytään ripisiin, ja suosittelen ihan vain mustaa sävyä. Älä laita kuivuneen ripsivärin päälle uutta kerrosta (kökköjä), äläkä laita alaripsiin (tulee nukkesilmät). Jos tahdot alaripsiin väriä, laita ihan pieni sivallus vain.
Kulmakarvoja voi muokata miten tahtoo, mutta en kyllä suosittele niidne värjäystä. Kuvissa ne näyttivät juuri hyviltä (karvojen muokkaukseen on olemassa omat ohjeet).
Huule olisivat parhaiten kiiltojen kanssa, mutta jos tahdot käyttää huulipunia, niin vaalenapunainen tai hento ruskea. Laita aina huulipunan päälle myös huulikiiltoa. En suosittele rajausta, mutta senkin voisi tehdä jollain vaaleanpunaisella sävyllä.
taidat olla joku ammattilainen.. :D mut kiitti noist.
nätit silmät! tollaset ihanan isot ja kauniit... ihanat.