Oon tossa myymässä käyteyn tavaran ja ostajana on kai yritys. Mites mun kandeis toimii laadinko kauppakirjan vai kuitin vaan. Kauppakirjassa pitäs olla sopimusehdot ja pitäisi varmistaa onko ostajalla prokurat? En tiää et kumpi olis mun tapauksess paree. Itse olen ihan yksityishenkilö.
Käytetyn tavaran myynti(need help?)
Pekka17wee
3574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tai isoa oot myymässä. Mökistä ja maasta tehdään kauppakirja mut esim. jos myyt mopon niin riittää kuitti jos näkyy kuka, mitä, kenelle ja hinta.
pienemmästäkin irtaimistosta voi laatia kauppakirjan kuitin lisäksi,jos siltä tuntuu.Ei ole olemassa lakia sen suhteen.Sehän on vain varmennus siitä että olet maksanut,toki näkyyhän se kauppakirjastakin.Mutta kauppakirjassa voi sitten olla kauppaehdot,tärkeät esimerkiksi tavaran palauttamisen suhteen,ja kauppakirjasta tulee myös käydä ilmi että ostaja on tarkistanut tavaran kunnon ja hyväksynyt sen siinä kunnossa kuin se on,jottei myöhemmin voi palauttaa sitä sen hajottua ja vaatia rahoja takaisin.Näin olen joskus itse toiminut..Tosin en tiedä millaista tavaraa olet firmalle myymässä,mutta esim tietokoneissa,kännyköissä,kameroissa jne on ihan hyvä ehto sen kauppatavaran tarkastaminen ennen kaupan tekoa.Ja kyllä myös moposta kannattaa tehdä kauppakirja.broidi on just myymässä mopoa ja kauppakirja siitä laaditaan.
Tarkoitin,että näkyyhän se maksu myös kuitistakin (vaikkei kauppakirjaa tee)