mun kani...ArgGGGG

miks mun kani jrsii niit kaltereit. nukahdan joka yö vast joskus 12 jälkeebn ja jo viiden aikaan aamul, se alkaa jyrsii niit kaltereit... mitä tehdä????????????
9505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sellasta se on. Ei voi mitään. Kanit ovat yöeläimiä, siispä ne ovat vilkkaimmillaan yöllä.
Éi yleensä suositella, jos on herkkäuninen, että nukkuu samassa huoneessa kanin kanssa. Etkö tätä tiennyt ennen kanin hankkimista?

Äänestä

kannzii antaa sille jotain muuta jyrsimistä

Äänestä

olisiko mahdollista että kanisi saisi olla yöllä vapaana?

Äänestä

Minunkin kanini teki sitä nuorempana. Lopetti n. 2-vuotiaana :) Ei auttanut, vaikka sai olla päivällä vapaana 7-9 tuntia. Yöllä ei voinut vapaana pitää, kun pureskeli kaikkea.

Kyllä se jossain vaiheessa loppuu ;D Nauti siitä niin kauan, kuin sitä kestää. Minulla ainakin on sitäkin ikävä nyt, kun kania ei enää ole :|

Äänestä

Moi en ole aivan varma mutta yritä kuvitella miksi sinä järsisit häkkiä se voi olla: siksi että kanisi haluaa juoksentelemaan tai sitten kanisi haluaa vain huvikseen jyrsiä jotain (vaikka kanit EIVÄT ole jyrsiöitä)

Äänestä

Kai se seuraa tai ruokaa kaipaa... eli kopissa olo alkaa tylsistään ja kani kaipaa uutta virikettä. Sama juttu meilläkin, aamulla siihen meluun tuppaa herään.

Äänestä

mun kani teki sitä sillo joskus ja nyt sit se on päivät mun huonees vapaana ja se loppu.. paitsi ku aamul herään ja laita ruokaa niin se kolisuttaa ovea, veikkaan et haluaa ulos tai huomiota.. :D

Äänestä

järsii ja hakkaa kaltereita vaikka olisi häkin ovi auki ja kaveri jo hyppimässä vapaana. Ruokaa kipossa ja heinää tarjolla ja rapsutuksiakin sais ja tyyppi aina vaan kolistaa ja terrorisoi. Aina aamulla ennen kuutta alottaa. Nyt pimulla on taas valeraskaus, jo kolmas kerta puolen vuoden aikana !

Äänestä

Heippa!

Minkäs kokoinen häkki pupulla on? Kuinka paljon saa päivässä olla vapaana?:)

Ehdottaisin, että hommaisit häkkiin virikkeitä! Laita kanille koppi, jonne heinää/olkea, anna heinää syötäväksi, kerää pihalta oksia (varsinkin nyt puput tykkäävät kun niissä alkaa olla lehdet! omenapuun, koivun, pihlajan, kuusen(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


se joka ei nuku öisin kirjoitti:

miks mun kani jrsii niit kaltereit. nukahdan joka yö vast joskus 12 jälkeebn ja jo viiden aikaan aamul, se alkaa jyrsii niit kaltereit... mitä tehdä????????????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu