Miten ulko-oven alapää tulisi oikeaoppisesti kiinnittää tuohon EPS kohtaan siten, että kynnys ei notkuisi painavan ihmiselävän alla? Nyt meillä on kynnyksen ja harkon välllä sisävalun verran tyhjää tilaa eli noin 8 cm. Mitä tähän väliin kannattaisi laittaa? Sivuiltaan ovi on ruuvattu kestopuupalikoihin jotka on kiinnitetty uretaanilla EPS:ään.
Lammi ja ulko-ovi
9
2027
Vastaukset
- ohjeetkin
mutta jos laittaa kestopuukiilat niin ei notku ja sitten uretaanisa.
- urtsia
Laitoin solimatepaloilla oven oikealle korolle ja uretaanilla muuten umpeen.
Sivut laitoin kuten mainitsit, mutta laitoin kyllästettyä kakkosnelosta koko aukon korkeuden mitalle ja nuo proppasin molempiin betonikuoriin vinottain kiinni.
tämä oli ovivalmistajan ehdoton vaatimus.- raksaaja--sh
Jos siltikin epäilee kynnyksen notkuvan niin tekee tuon proppauspatentin myös oven alle tulevan tuen kanssa.
(itse en kyllä aio korvata koko eristekerrosta kyllästetyllä puulla)
- Akio
Eli tällä hetkellä lattiavalun pinta on 8cm oviaukon alareunan yläpuolella?
Eikö tuo oviaukon alareuna kannattaisi ennen oven asentamista valaa suurin piirtein samaan tasoon lattiavalun kanssa (eriste tietysti valuun myös). Ja vasta tästä tasosta hoitaa oven kynnyksen kannatus kiiloilla tms.- kylmäsiltoja
valamaan.
- Akio
kylmäsiltoja kirjoitti:
valamaan.
Ei kai siihen sen kummempaa kylmäsiltaa tule kuin muuhunkaan seinään, kun valussa on eriste (vastaavasssa kohtaa kuin harkkoseinässä).
- ...
Akio kirjoitti:
Ei kai siihen sen kummempaa kylmäsiltaa tule kuin muuhunkaan seinään, kun valussa on eriste (vastaavasssa kohtaa kuin harkkoseinässä).
Tuohan on siis sama asia, kuin uretaanipalikoiden kanssa kiilaminen. Molemmissa tapauksissa ovi makaa ESP:n päällä olevalla uretaani pedillä.
- Akio
... kirjoitti:
Tuohan on siis sama asia, kuin uretaanipalikoiden kanssa kiilaminen. Molemmissa tapauksissa ovi makaa ESP:n päällä olevalla uretaani pedillä.
Hmm...periaatteessa kyllä. Paitsi kun tuon 8cm korotuksen ulko- ja sisäkuori on betonia, niin on kiiloilla tms mahdollista edes joten kuten saada oven kynnystä tukeutumaan johonkin muuhun kuin EPS:ään. Ja ulkoseinä jatkuu oven alapuolella betonisena kynnykseen alareunaan saakka (ei ole sitä ~10cm korkeaa uretaaniviritystä siinä ulkoseinässä).
- raksaaja--sh
Mutta melkoinen norsu pitää olla ennen kuin uretaani /EPS/karmiruuvit antaa periksi koko karmin alueella.
Lattialaattaan ei kannata sitä kynnystä tukea mutta etureunan ja Lammiharkon ulkokuoren sisäreunan vois hieman limittää tai kannakoida jotenkin muuten alakarmi ulkokuoren varaan. (väliin mieluusti kuitenkin vaikkapa bitumisuikale tms.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675