Kellään kokemuksia jakkarasynnytyksestä? Oliko kokemuksena ns huonompi/parempi kuin synnytys normaalisynnytys sängyllä maaten?
Itselläni toinen raskaus, la 16.6 ja ensimmäinen synnytys kesti 22h!! Joten kyseinen tapa kiinnostaa kun kuulemma siinä ns maanvetovoima tekee tehtävänsä :).
Itselläni toinen raskaus, la 16.6 ja ensimmäinen synnytys kesti 22h!! Joten kyseinen tapa kiinnostaa kun kuulemma siinä ns maanvetovoima tekee tehtävänsä :).
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja synnyttää voi myös kyykyssä, kontallaan, seisaallaan. kaikissa maan vetovoima auttaa ja ovat "luonnollisia". vähän riippuu sairaalasta ja sulle sattuvasta kätilöstä, että suostuvatko..
suosittelen kyselemään etukäteen sairaalasta, kuinka suhtautuvat ja hakeutumaan toiseen sairaalaan, jos eivät tykkää.
ns. puolimakaava asento on ollut ainakin mulle kaikista, kaikista kivuliain ja hankalin.
Sairaalahenkilökunta on synnyttäjiä varten, eikä toisinpäin!!!!!!!!!!!!
Jos eivät meinaa suostua, niin heillä on oltava pätevä syy. Jos eivät sitä pysty antamaan, niin on vaan pidettävä päänsä. Tässä tapauksessa ei syytä löydy kieltäytymiselle!!
Pitäkää kiinni oikeuksistanne...
Koko avautumisvaiheen istuin jakkaralla, siis sitten ku en enää jaksanu kävelläkään..!
Vähän ennen ponnistuksia siirryin sänkyyn, missä puoli-istuvassa asennossa. Tarkoitus oli myös ponnistaa jakkaralla, mutta en sitten jaksanutkaan, niin uuvuksissa/ tokkurainen jo siinä vaiheessa olin.. ja juu, kyllä oli tuskallista, ilman epiduraalia, enkä tiedä voidaanko sitä antaakaan jos haluaa olla jakkaralla?
No, kuitenkin, ensisynnytys oli ja 6 tuntia.
meidän synnärillä ei oo sänkyä saleissa ollenkaan. On vaan tuoli jonka kaltevuutta voidaan säätää, mahdollisimman pystyyn suositellaan, juuri tuon "vetovoiman" takia. Pystyasento kuulemma nopeuttaa synnytystä lähespä kaikissa tilanteissa. Itse vielä odottelen mitä tuleman pitää, mutta jakkaraakin ajattelin kokeilla.