Olis tarkotus tehä reisu Nauvosta Maarianhaminaa tänä kesänä, kun hommattiin uus paatti. Kertokaapa mikä olis hyvä reitti? Jotain satamia vois siinä matkalla myös käydä katsastamassa.
Nauvo-Maarianhamina vyvä reitti?
kuulleöo
42202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on älyttämästi. Riippuu vain haluuko mennä jonnekin rauhalliseen luonnonsatamaan vai haluuko koko ajan paljon palveluita. Esim. Lappo Kihdin reunalla sattuu juuri ihan reitin varrelle. Lappo on ihan siisti ja mukava paikka, jollei vaadi satamalta kaikkia palveluita.
"Lappo Kihdin reunalla sattuu juuri ihan reitin varrelle."
Jos reitillä tarkoitetaan suorinta reittiä (Tukholman-laivojen käyttämä 9 m väylä) niin Lappo kyllä sijaitsee 15 M siitä pohjoiseen. Jos jostain syystä Kihdin ylitys pelottaa ja lähtee pohjoiseen ylittamään Teiliä, silloin Lappo on reitin varrella.
Muita mielenkiintoisia kohteita ovat Jungfruskär (keskellä Kihtiä), Degerby (Degerössä) ja Rödhamn (tässä vaiheessa päätettävä lähteekö Maarianhaminan itä- vai länsisatamaan)
Juu kaikki aina pelkää jostain syystä Kihtiä. Itse ajelin 6m pitkällä vanhalla, mutta vakaalla Fjord 19 HT:llä yli nättinä päivänä. Ei mitään ongelmaa tuonkaan kokoisella veneellä, kun siellä näkyi pieniä Bustereitakin yms. ajelevan kanssa. Tietysti tuulisena päivänä (varsinkin lounaistuuli) ei tulisi mieleenikään tuolla omalla purtelolla ylittää.
Meillä jäi käymättä Jungfruskärissä, mutta tänä kesänä pitäisi mennä käymään sielä. Todella hieno paikka kuulema.
Moi, osta merikorttisarja ja lähde sen avulla suunnittelemaan reittä. Karttoihin on merkattu pienvenesatamat ja ankkuripaikat. Reitin valinta riipppuu paljon millaisella veneellä olet liikkeellä ja kuinka nopeasti haluat päästä perille. Muista varata riittävästi aikaa ja jätä kelivaraa.