bengali vai abessiini

Moi
Olen ajatellut hankkia kissan, joko bengalin tai abessiinialaisen kaveriksi maatiaiskissalleni.
Joku sanoi mulle joskus että jompikumpi niistä ei kannata pitää ulkokissana, koska se karkaa helposti (kova metsästysvietti). En enää muista kummasta oli kyse.
Mitä suosittelette? Se tulee ulkokissaksi landelle, mutta on mahdollisuus pitää sisällä työpaikalla esim talvisin.
51831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

käsittääkseni kasvattajat eivät rotukissojaan mielellään myy ulkokissoiksi,oli sitten kyseessä lemmikki-tai näyttelytasoinen yksilö..?
jollain bengali-sivulla törmäsin keskimääräiseen hinta arvioon (jos ketään tämä tieto kiinnostaa) jossa bengalin hinta oli 1000-3000€ tasosta riippuen....

Äänestä

Mielestäni ei bengali eikä abessinialainen sovi mitenkään ulkokissaksi enkä toisaalta usko kenenkään kasvattajan myyvän niitä ulkokissoiksi.Miksi et rakentaisi kissoillesi ulkotarhaa tai veisi niitä valjaissa ulos, ei tule karkailuja yms.

Äänestä

"Se tulee ulkokissaksi landelle, mutta on mahdollisuus pitää sisällä työpaikalla esim talvisin. "

Tämän täytyy olla yritys härnätä palstamme eräitä huumorintajuttomia riidanhaluisia "asiantuntijoita".

Varmaan jokainen tietää, että kissaa ei saa pitää vapaana ja kesäkissaa ei saa ottaa. Juuri tällaiset ideat, että otetaan kissa kesäksi mökille, ovat suoraan jostain eläinsuojeluyhdistyksen kesäkissaa vastustavasta kampanjasta kopioitu.

Tämä on vielä hauska, että kaverix kissa, joka on ulkona yksin vapaana, jota omistaja ei koskaan edes näe.

Tämä on vähän huono huijausyritys, kun on niin läpinäkyvä ja töissä ei voi olla ihminen, joka kirjoittaa x ks:n tilalle. Missään aikuisten töissä ei voi pitää kissaa työpaikalla, eikä aikuiset kirjoita teinityyliin. Teinit eivät edes pääse töihin.

Äänestä

Tuskinpa kukaan vastuuntuntoinen kasvattaja myy kumpaakaan rotua vapaasti ulkoilemaan. Rotukissat myydään lähes poikkeuksetta vain ja ainoastaan sisäkissoiksi, joiden ulkoilun on tapahduttava valvotusti ja turvallisesti (ulkotarhassa tai valjaissa).

Edes maatiaisen ei pitäisi olla pelkästään ulkokissa, sen tulee ehdottomasti päästä halutessaan sisälle! Meillä ei kissoista (2xmaatiainen, 1 maine coon) yksikään ulkoile vapaasti, vain tarhassa tai valjaissa.

Äänestä

..asiaan enemmän uppoamatta kysyisin, että oletko valmis maksamaan kissasta 1000 euroa ja sen jälkeen laittamaan sen pihalle, minkä jälkeen et kissaasi tod.näk. ikinä näe?

Niin pieneksi infonpalaksi: bengalit tekevät niin pitkiä "arokierroksia" että jäävät luultavasti matkalle. Tai joku nappaa nätin kissan itselleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaverix kirjoitti:

Moi
Olen ajatellut hankkia kissan, joko bengalin tai abessiinialaisen kaveriksi maatiaiskissalleni.
Joku sanoi mulle joskus että jompikumpi niistä ei kannata pitää ulkokissana, koska se karkaa helposti (kova metsästysvietti). En enää muista kummasta oli kyse.
Mitä suosittelette? Se tulee ulkokissaksi landelle, mutta on mahdollisuus pitää sisällä työpaikalla esim talvisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu