Kertokaapa nyt Jyväskyläläiset, millainen paikka on Ristonmaa alue, olen J:kylään työnperästä muuttava ja sieltä löytyis sopiva asunto.
Jyväskylään
muuttava
101926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ristonmaa on oikein mukavaa aluetta asua. Se on lähellä keskustaa ja viihtyisä alue.
Ristonmaa on melko lähellä keskustaa, mutta silti rauhallinen ja siisti alue, eikä liian täyteen rakennettu. Paljon rivitaloja ja omakotitaloja, muutama 3-kerroksinen opiskelijatalo (niitä ei tosin ole montaa, ei siis tarvitse pelätä juhlimismeininkiä viikonloppuisin ;). Luonto on lähellä. Ainoa huono puoli Ristonmaalla on se, että siellä ei ole pientä lähikauppaa. Jokin kioski on, mutta muuten lähimmät kaupat ovat Keljon marketit. Eihän nekään kaukana ole, mutta sellaista kortteli-siwaa tms. ei ole.
Mutta hyvä alue silti. Muuttaisin sinne itsekin mielelläni.
Eli eipä Ristonmaata käy moittiminen. Kaiken lisäksi lähellä Rantaraittia (joka muuten on vissiinkin palkittu Suomen parhaana ulkoilureittinä, tai jotain sinnepäin) eli pääsee fillaroimaan / rullaluistelemaan / kävelemään noin 15 km lenkin ilman, että tarvii väistellä autoja ja rullaluistellen erityishyvä, kun on paljon suht uutta asfalttia. Kaupunkiin kävelymatka tätä nimenomaista raittia pitkin. Ja sama täällä, voisin itsekin muuttaa sinne.
missä lähin kauppa , siwako vaajakoskelle päin vai keljon kuolemanlaakso ? MATKAA ON
Missä lähiposti , jumalaut jyväskylän keskustan ruuhkasimmassa pisteessä , EI HYVÄ
Moottoritien jyly kuuluu sisälle , SURKEETA
mitä hyvää on ristonmaassa , sama matka keskustaan ku myllyjärveltä esim ?
ite asun ristonmaalla ja tykkään tosi paljon. älyttömän rauhallinen paikka verrattuna moneen muuhun. jos esim. koiran kans ulkoilee, missään ei näy lasinsiruja (toisin esim pupuhuhdassa), rantaraitti on hyvä paikka lähellä. jos jalat toimii kaupunkiin voi kävellä tai sitten autolla hurauttaa 5 minuutissa. lähikauppaa ei oo, mutta jos nyt kävelee keljon marketeille 10-15 minuutissa niin SE EI OLE PITKÄ MATKA! liikunta tekee hyvää ja jos omistaa polkupyörän ei matkaan mene kuin 3-5 minuuttia, riippuen missäpäin asuu ristonmaata. minun asuntoon ei todellakaan kuulu moottoritien äänet, eikä muutkaan äänet. ihanteellinen paikka jos haluat rauhaisan asuinpaikan. mutta jos kaipaat hölmöileviä nuoria rikkomassa kaljapulloja kävelytielle ja yö-öykkäröintiä niin suosittelen jotain muuta paikkaa!
Ristonmaa on keskimääräistä paremmassa maineessa oleva asuinpaikka.Luonnonkaunis ja hyvät yhteydet minne vain.Palvelut on jonkin matkan päässä.Autolliselle tai pyörälliselle ihan kiva paikka.Päijänne lähellä.Jyväskylä on minulle ollut kiva kokemus ,8 kaupungin kokemuksella voin sanoa, että paras paikka näistä kaikista(Hki mukana).Puheeseen tottuu nopeasti, vaikka kuulostaa aluksi hitaanoloiselta.
Juu, kyllä Ristonmaa on ihan hyvää aluetta. Tere tulemast vaan Jyväskylään!
Ristonmaa sijaitsee sopivasti keskustan ulkopuolella (jos siitä tykkää). Pienet ja sympaattiset palvelut on kadonneet, mutta kaksi valtavaa automarkettia löytyy läheltä. Kävelymatka keskustaan järven rantaa pitkin on mukava.
matkoja riittää joka paikkaan.
kaukana kaikesta. paitsi ompiin umpioihinsa sulkeutuneista naapureista.
Saitko häädön vai? =)
No löytyy se kämppä sullekin, Kuokkalan sillan alla on vielä tilaa...