Doggi 1200e??

riiataanko?

Minulla on käsitys että melkein kaikki kennel koirat olisivat 900e? Miten voi tanskandoggi maksaa 1200e?

9

1886

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parsoni

      ...mielestäni hinta ei ole kohtuuton. Oma koirani maksoi 1000€ ja on hyvin mahdollista että joku toinen koira maksaa 1200€. Hinta ei ole kohtuuton, ei sinne päinkään.

      • No....

        Niinhän se on että yleensä siitä "suvusta" maksetaan ja onhan se niinkin että esimerkiksi harlekiini-värinen doggi ei ole ihan niin yleinenkään kun esimerkiksi kultanennoutaja....


    • ~hannah~

      Pennun hinta riippuu suvusta, vanhemmille suoritetuista terveystutkimuksista (tutkimattomien vanhempien rekisteröimättömän pennun saa halvemmalla, mutta en missään nimessä suosittele sellaisen hankintaa!!), vanhempien ja suvun meriiteistä jne. ja esimerkiksi ulkomaisen/tuontiuroksen pentu saattaa olla hintavampi kuin naapurin Martin ihan kivan mutta ei niin menestyneen ja tavallisemmasta suvusta olevan koiran pennun hinta.

      Esimerkiksi rekisteröidyn tutkituista muotovaliovanhemmista syntyneen luovutusikäisen tanskandoggipennun vakuutusarvo on 1200 euroa. Miksi kukaan kasvattaja myisi pentuja niiden vakuutusarvoa halvemmalla?

      Suomessa doggipennut on vielä halpoja. Keski-Euroopassa "ihan tavallisestakin" doggipennusta saa kevyesti pulittaa 1500 euroa *plus* matkat ynnä muut tuontiin liittyvät kulut (nimim. kokemusta tuonneista on). Ja USAssa näyttelyvärisestä harlekiinista saattaa joutua maksamaan jopa 5000 dollaria.

      Ja mitä tuohon "kaikki kennelkoirat"-juttuun tulee, niin mm. napolinmastiffipennun hinta on alkaen 1500 euroa. Sillä pennun myyntihinnalla on paljon tekemistä myös kasvattajalle koituvien kulujen kanssa, laskepa paljonko imettävä dogginarttu ja doggipentue syö ja laske paljonko se maksaa... Ne kulut doggipentueen kohdalla on reippaasti eri luokkaa kuin jonkun chihuahuapentueen kulut - ja silti hyväsukuisesta chihuahuapennustakin joutuu maksamaan noin 1000-1200 euroa.

    • Anne-Doggi

      ..Kun nykypäivänä rotukoirat ovat niin hinnakkaita. Itse maksoin doggistani 1000 Euroa, enkä ole kertaakaan katunut.. :D

    • ellidoggi

      Miksi oot hankkimassa jos hinta on tärkein?
      Itse maksoin 230 euro maaliskuusa ja hain doggi Virost. matkan kulut.
      Edelline myös Virost hyvät koirat on ollut.
      katso www.ellidoggi.net kuvia

      • riiataanko?

        Siis hinnalla ei ole meille merkitystä. IHmettelin vaan kun on noinkin suuria hinta eroja kenneleitten välillä..


      • ~hannah~
        riiataanko? kirjoitti:

        Siis hinnalla ei ole meille merkitystä. IHmettelin vaan kun on noinkin suuria hinta eroja kenneleitten välillä..

        Kysele rohkeasti kasvattajilta, että mitä se hinta pitää sisällään ja mistä johtuu että pentu on kalliimpi kuin vaikka 1000 euroa. Varmasti kasvattaja osaa vastata kysymyksiisi ja perustella hinnan. Jos perustelut ovat mielestäsi ok ja hinnan korkeudella on hyvä syy, niin siitä vaan vaikka kalliimmankin pennun ostoon! Hyvää ei saa halvalla, ja pentueen kasvattaminen kunnolla kaiken taiteen sääntöjen mukaan viimeisen päälle terveystutkituista vanhemmista on erittäin hintavaa puuhaa.
        Mm. perusteelliset terveystutkimukset yhdelle koiralle maksavat noin 350-400 euroa, eli on aika luonnollista, että jos kasvattaja on pyrkinyt näkemään vaivaa pentueen vanhempien terveyden varmistamisen eteen ja kenties vielä käyttänyt ulkomaista urosta niin pennut myös maksavat himpun verran enemmän kuin pelkästään lonkkakuvattujen/täysin tutkimattomien vanhempien pennut. Lisäksi yksi ainut näyttelytulos (siis ei valionarvo vaan yksi näyttelykäynti tuloksesta riippumatta) matka- ja ilmoittautumismaksuineen maksaa helposti 60-250 euroa, ja ulkomainen tulos jopa 300-1000 euroa. Nämä kulut nyt ei suoraan tule pennunostajan maksettaviksi, mutta kertovat vähän siitä, onko kasvattajalla halua ja rahkeita paneutua asiaan varmistuakseen vanhempien ensiluokkaisuudesta, ennen kuin teettää niillä pennut. Nimittäin jalostuskoiran tulisi aina olla rodun keskitasoa selvästi paremman.


    • Marru

      Helposti voi maksaa sen 1200e saattaa olla joskus enemmänkin. Riippuu ihan kasvattajasta, koiran suvusta ja käyttötarkoituksesta!! Varmasti löydät dogin kyllä halvemmallakin!! =)

    • ellupatka

      musta/harlekiini-kasvattajien pentueita. Vaikka siellä on harlekiini/harlekiini-parituksia, niin montako puhdas pohjaväristä harlekiinipentua sinne on syntynyt? Tai harlekiini/musta tai harlekiini/mantteli-yhdistelmistä? Välillä tuntuu että ne harlekiinit ovat kiven alla, niitä ei synny, koska kasvattaja vaan haluaa niin.

      Tiedän että joku on pyytänyt jopa 1800 euroa harlekiinipennusta. Itse mielummin vaikka sijoitan puoleen hintaan tai voisin vaikka myydä hiukan halvemmalla, jos tiedän, että koira menee harrastavaan kotiin ja olisi mahdollista saada pari kertaa vuodessa näyttelyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe