onko purjevene

Onko purjevene hyvä korvike tai imagon rakentaja?
Jos ei seiso, niin pitääkö hankkia purjevene?

Käytännössä huomaa, että kun loppuu seisomasta, niin hankitaan jotain kallista...
223166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Jotain tuon suuntaista olen myös minä havainnut.

Äänestä

Luulen sinut itsensä kanssa olevien veneilijöiden löytyvän vanhemmista hidaskulkuisesta moottoriveneistä. Purjeveneily on joidenkin mielestä ainut oikea tapa liikkua vesillä, koska kaverit niin sanoo.

Äänestä

Erektiohäiriöstä johtuva pahaa oloa pitää näköjään purkaa johonkin: vaikkapa tämmöselle purjehduspalstalle...

Äänestä
  • Erektiohäiriö ja ankara puute ilmenee yleisimmin pahantuulisuudella. Vinoillaan keskustelupalstalla ja työpaikalla ollaan yrmeitä. Otetaan osaa: hyvä lääke sinulle voisi olla cialis tuon viagran tai pottuilun sijasta.

    Äänestä

  • Tottahan se on suurimman osan veneistä omistaa miehet, mutta kuinka ymmärrämme naisen tarpeet, joka omistaa Swan45:n?

    Änkyrä voi johtua myös virtsan karkailusta.

    Äänestä

Itse ainakin tunnen alkukantaista sivistyneisyyttä, vähän sama kuin: hei me lennetään!

Äänestä

puhutaan,niin onko meri-ilma vai mikä mutta kysyjä tuskin tietää että purjeveneessä ihminen alkaa muistuttaa lähinnä kania sekä halujen että kykyjen suhteen että sikäli olet jäljillä

Äänestä
  • Ja kun on viikon katsonut perhettä samassa 11-metrisessä kämpässä, alkaa kuolata Maarianhaminassa naapuriveneen vähäpukeisten teinityttärien perään. Vittu kun olis 22 eikä 42. Tai edes naimaton tai eronnut.
    Naispuoliset kollegani olisivat laumoittain tulossa purjehtimaan, mutta sen tietää mihin se johtaa...
    Ajatusten Tonavaa ja Karpaattien tarkkasilmäisintä kotkaa, Sir BB:tä siteeraten taas joutuisi pistämään herneen autotallissa olevaan pulloon. Herneen korvikkeeksi muuten käy hyvin kuulapyssyn muovinen ammus.

    Äänestä

Ei seiso, eikä ole purjevenettä.

Ostin irtokarkkeja 3 Eurolla. Taidan olla luuseri?

Äänestä
  • 16 metrinen tappi keskellä kantta

    Äänestä

, jos seisoo liian paljon kannattaa hankkia purjevene. Tehokkain iskuväline mikä on olemassa, suurin osa naisista heti valmiit lähtemään mukaan reissulle, ja kun joutuu olemaan yhdessä noin rajoitetussa intimissä oloissa, kaato on lähes vuorenvarma!

Lisäksi purjevene on "vapauden instrumentti", eli purjehtiminen on myös hauskaa!

PS.Taisit sekoittaa veneet ja autot: Poliisin mukaaan "...ainoastaan ne jolla on pieni häntä ajavat bemarilla"

Äänestä

Eiköhän muskelivene ole se perinteinen jatke siinä missä urheiluautotkin. Tuntuu mukavaa värinää ja voimaa peffan alla. Purjevene on tällaiseen vähän liian lepsu.

Iskuvälineenä purjevene kyllä toimii, sehän yhdistetään mielikuvissa romanttiseen merielämään. Sillä ei tosin parane lähteä satamasta jos vain hurluttelut mielessä, ensimmäinen kunnon tuulenpuuska karistaa kyllä seurasta kaikki romanttiset kuvitelmat.

Vakavamman parisuhteen valkkaamisessa purjevene on kyllä erinomainen karsintaväline. Naisille suosittelen tässä tarkoituksessa ennemmin moottoriveneen ostamista, siinä näkee paremmin miten miehen ego ja pätemisentarve moisen asetelman kestää.

Äänestä

Pakko kommentoida, vaikka huumoriksi varmaan tarkoititkin. Ensinnäkin ikä ja varallisuus yleensä kulkevat käsi kädessä, jos mediaania katsoo. Huomasin saman taannoin mm. Floridan reissullani, jopa isoissa jahdeissa ainoastaan miehistö veneissä on nuorta, itse omistaja kiikkuu jo viidenkympin paremmallla puolella eli tässä syy korkeaan ikään / veneen omistamiseen.

Toinen aspekti on veneen nimeäminen, englanniksi se on aina She eli puhutaan naisesta, miksiköhän ? Eli kyseessä on naisen korvike. Toisekseen en tiedä voiko yleistää, mutta tiedän aika montakin avioeroa, jossa mies on investoinut enemmän aikaa veneensä rakentamiseen - yleensä kysymyksessä ovat olleet todella suuret veneent.

Kolmas aspekti on oikeat sailorit, joita ei Suomessa ole vähälumisen talvemme johdosta mutta maailmalla on paljonkin sailoreina eronneita miehiä, yleensä ero on pitkästäkin avioliitosta tullut cruisingin yhteydessä kun vaimo on kyllästynyt kiikkuvaan ja kaakkuvaan kotiin.

Äänestä
  • tuohon kommenttina,että laivojen nimeämiset naisten nimin on vanha perinne eikä sillä ole mitään tekemistä nykyisten seisomisjuttujen kanssa.eli she jutut tulevat perinteestä.joten jos siitä jotain päättelee,voi miettiä lennokkaasti noita aikoja.

    huumoriahan tämmöiset jutut on,mutta saattaa joku raukka olla kateuksissaankin taas dissaamassa.mutta vastauksena purjeveneen syvimmälle olemukselle voin sanoa, että suurimmalla osalla ainakin purjehditaan,joten kai siitä ja sen ympärille kietoutuvista jutuista joku ilo löytyy.eikä se ilo ole pelkästään korvike,koskapa nautin itsekin siitä,vaikka mitään seksuaalisia ongelmia ei ole.tosin ei se seksiä korvaakaan.

    Äänestä

  • En tiedä mistä johtuu mutta vene on aina nainen. Mistä tämä perinne on tullut?

    Äänestä

  • mainsaill kirjoitti:

    tuohon kommenttina,että laivojen nimeämiset naisten nimin on vanha perinne eikä sillä ole mitään tekemistä nykyisten seisomisjuttujen kanssa.eli she jutut tulevat perinteestä.joten jos siitä jotain päättelee,voi miettiä lennokkaasti noita aikoja.

    huumoriahan tämmöiset jutut on,mutta saattaa joku raukka olla kateuksissaankin taas dissaamassa.mutta vastauksena purjeveneen syvimmälle olemukselle voin sanoa, että suurimmalla osalla ainakin purjehditaan,joten kai siitä ja sen ympärille kietoutuvista jutuista joku ilo löytyy.eikä se ilo ole pelkästään korvike,koskapa nautin itsekin siitä,vaikka mitään seksuaalisia ongelmia ei ole.tosin ei se seksiä korvaakaan.

    Mutta saatiinpa tästäkin asiattomasta thredin aloituksesta väännettyä hieman asiaakin. Merenkulku lienee maailmanlaajuisesti myös miesvaltainen ammatti, itse en ainakaan tunne yhtään naispuolista joka joskus olisi omistanut huvivenettä.

    Äänestä

...pätee kyllä se, että veneenhankinta pidentää seisomista tai palauttaa sen. Kas kun se yleensä rentouttaa ihmistä ja tuo voimavaroja. Seisomiseenkin...

Äänestä

Kärsin aikaisemmin erektiohäiriöistä jotka aiheutuivat vaativan työn aiheuttamasta stressistä.

Sittemmin päätin ottaa työn rennommin ja hankkia purjeveneen aikaisemmin hankituilla varoilla. Purjeveneen hankinnan jälkeen elämänilo palasi ja erektiohäiriöt katosi, vaimokin vaihtui purjehtivaan. Häiriöt katosi kylläkin vaimon vaihtoa ennen.

Päätelmänä sanoisin että mikä tahansa harrastus josta ei aiheudu stressiä, voi auttaa sinua erektiohäiriössä.

Äänestä

Nuo raaserikipparit tuppaavat nimittelemään tiettyjä venetyyppejä lerputtajan vastakohdiksi, esim. Itämerenseisoja (Ohlson29 tai KC29) tai Airistonseisoja (Vega tai GT-kryssare).

Viinilasin runkomuodot, vankka kölikiinnitys, hyvä jäykkyysluku ja pehmeät aallokko-ominaisuudet - nämä kaikki uhkuvat seksuaalista suorituskykyä ja kestävyyttä - siitä nimi "seisoja"!

Äänestä
  • Toi nyt oli parasta mitä olen vähään aikaan kuullut. Naurattaa vieläkin.

    Mainitsemasi venetyypit seisoo kyllä, muttei maskuliinisessa mielessä vaan ihan vaan hitauttaan. Enpä näe Olhsoneissa, tai kuningasseisojissa mitään seksikästä.

    Mutta ota alle nykyaikainen lattapohjanen nopeasti surffiin nouseva vene, spinnu ylös kovassa tuulessa ja lokiin kaksinumeroisia lukuja, niin silloin voidaan jo puhua tuhansista pienistä mikro ork... siis selvästi paras asia mitä housut jalassa voi tehdä!

    Äänestä

Jos se seisominen on noin iso ongelma sulle.

Vaikka ei olisi mitään seksikohdetta ulottuvilla, kannattaa kuitenkin ottaa puoli tabletti niin ei kuse kengien päälle!

Äänestä

mutta ei nyt kerkeä, kun on tuolla kylppärin puolella pesulla ja jäähdyttelemässä paikkoja. Käski lähteä purjehtimaan, kun ei kuulma jaksa neljättä kertaa tänä aamuna

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korvike ? kirjoitti:

Onko purjevene hyvä korvike tai imagon rakentaja?
Jos ei seiso, niin pitääkö hankkia purjevene?

Käytännössä huomaa, että kun loppuu seisomasta, niin hankitaan jotain kallista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu