www.intelligentdesign.fi:ssä puhutaan ID-kreationismista teoriana ja tieteenä. Nyt kun NAS:n, AAAS:n ja Royal Societyn lausunnot ID-kreationismista ovat julkaistu (kiitos Mr.KAT:ille asian tiedottamisesta), voisi intelligentdesign.fi:tä painostaa muuttamaan em. vedoten sivunsa todenmukaisempaan muotoon.
Intelligentdesing.fi on poikkeus muihin suomalaiskreationistien ylläpitämiin sivustoihin joissa puolustetaan kreationismia ja ID:tä. Intelligentdesing.fi ei ole harrastuspohjalta lähtevä kotisivu vaan maksullinen domain jonka tarkoitus on oikeasti tehdä pioneerityötä ID-kreationismin eteen. On mielestäni oikein varmistaa ettei ID:stä leviävä tieto ole ainakaan valheellista disinformaatiota. Tarkoituksellisesti vääristelty tieto voi olla vaarallista jos se pääsee vaikuttamaan nuorisoon tai muuten asiasta tietämättömiin.
Olen vain tässä vaiheessa tietämätön miten kyseistä sivustoa voisi muuten pyytää muuttamaan väitteitään kuin lähettämällä sivun ylläpitäjille sähköpostia (mitä olenkin tehnyt jo viimeiset kuukaudet vastauksetta). Intelligentdesing.fi pyörii anonyymien ylläpitäjien toimesta.
Liittyen Mr.KAT:in postaukseen ID:stä
4
549
Vastaukset
sfnet.keskustelu.evoluutiossa pehmo"hakkerointia" joukolla:
----------------------------------------------
> Tällaset tiedot ficora antaa:
> Verkkotunnuksen tiedot
> Verkkotunnus intelligentdesign.fi
> Tila Myönnetty
> Haettu / Myönnetty 30.9.2005
> Voimassaoloaika päättyy 30.9.2008
> Haltijan tiedot
> Yhteisömuoto Yritys
> Y-tunnus/yhdistysrekisterinumero 14619031
Ja Yritys- ja yhteisötietopalvelu:
http://lyhytlinkki.net/?40zx559h
"Päätoimiala Laboratorio- ja sairaanhoitoväl. tukkuk."
...
Aputoiminimi on Datakirjat. Eikös tuolla nimellä julkaista ID-soopaa?
...
Kyllä, sehän on erikoistunut Leisolan kääntäminen/toimittamien kirjojen
julkaisuun. http://www.datakirjatkustannus.fi/
...
> Datakirjat onkin Leisolan oma kustannusyhtiö. Se onkin sitten
> kantti kertaa kantti. Kiitos tiedoista.
> t. Seppo
Leisola näkyy olevan Datakirjat Kustannus Oy:n hallituksen jäsen.
http://www.inoa.fi/yrityshaku/showKeyPersons.do?company=248315
Taitaapi todellakin olla Leisolan oma sivusto.
....
-----------------------------------------Sitä tekevät yhteistyössä useampi henkilö, Ojala kiitteli heitä Yahoon foorumilla muistelisin. Voi olla P.Ojala, analyysi, Leisola, kenties Teemu Laaksonen jne..
MrKAT kirjoitti:
Sitä tekevät yhteistyössä useampi henkilö, Ojala kiitteli heitä Yahoon foorumilla muistelisin. Voi olla P.Ojala, analyysi, Leisola, kenties Teemu Laaksonen jne..
YEC-pääpaikan AiG:n Creation lehteä suomentavat porukassa, "tiedelehti" uskoville, ilmestyy tai ilmestynt jo kesällä.
Saattaapi kohta olla häiriöpiikkinä joidenkin bilsanopettajien tunneilla ,vaikkei tiedemaailmaa horjutakaan.
Kirjelmöinti usein about yhtä turhaa kuin Ahmadinejadin kirje Bushille.. lähinnä täydellisen luottamuspulan takia.
Muutos tapahtuu paljon kerkeämmin jos n.s. omat koirat purevat. Omia uskotaan eri tavalla, näin kävi mm. netmissionin kreationistiwebbisivulle johtaen muutokseen, kun netmission.fin foorumilla uskovatkin arvosteli sitä virheistä.
Joku uskovainen esitelmöitsijä sanoi töykeästi jippii-foorumilla~: "En ole tullut tänne keskustelemaan vaan saarnaamaan". Ehkä se id.fi on samalla asenteella..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1964169Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä402679Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1082222Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli861962Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2171863Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi141292Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n411200- 841176
- 86898
Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen29813