Liittyen Mr.KAT:in postaukseen ID:stä

Hapkidod

www.intelligentdesign.fi:ssä puhutaan ID-kreationismista teoriana ja tieteenä. Nyt kun NAS:n, AAAS:n ja Royal Societyn lausunnot ID-kreationismista ovat julkaistu (kiitos Mr.KAT:ille asian tiedottamisesta), voisi intelligentdesign.fi:tä painostaa muuttamaan em. vedoten sivunsa todenmukaisempaan muotoon.

Intelligentdesing.fi on poikkeus muihin suomalaiskreationistien ylläpitämiin sivustoihin joissa puolustetaan kreationismia ja ID:tä. Intelligentdesing.fi ei ole harrastuspohjalta lähtevä kotisivu vaan maksullinen domain jonka tarkoitus on oikeasti tehdä pioneerityötä ID-kreationismin eteen. On mielestäni oikein varmistaa ettei ID:stä leviävä tieto ole ainakaan valheellista disinformaatiota. Tarkoituksellisesti vääristelty tieto voi olla vaarallista jos se pääsee vaikuttamaan nuorisoon tai muuten asiasta tietämättömiin.

Olen vain tässä vaiheessa tietämätön miten kyseistä sivustoa voisi muuten pyytää muuttamaan väitteitään kuin lähettämällä sivun ylläpitäjille sähköpostia (mitä olenkin tehnyt jo viimeiset kuukaudet vastauksetta). Intelligentdesing.fi pyörii anonyymien ylläpitäjien toimesta.

4

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfnet.keskustelu.evoluutiossa pehmo"hakkerointia" joukolla:

      ----------------------------------------------

      > Tällaset tiedot ficora antaa:

      > Verkkotunnuksen tiedot
      > Verkkotunnus intelligentdesign.fi
      > Tila Myönnetty
      > Haettu / Myönnetty 30.9.2005
      > Voimassaoloaika päättyy 30.9.2008


      > Haltijan tiedot
      > Yhteisömuoto Yritys
      > Y-tunnus/yhdistysrekisterinumero 14619031



      Ja Yritys- ja yhteisötietopalvelu:
      http://lyhytlinkki.net/?40zx559h

      "Päätoimiala Laboratorio- ja sairaanhoitoväl. tukkuk."

      ...
      Aputoiminimi on Datakirjat. Eikös tuolla nimellä julkaista ID-soopaa?

      ...


      Kyllä, sehän on erikoistunut Leisolan kääntäminen/toimittamien kirjojen
      julkaisuun. http://www.datakirjatkustannus.fi/

      ...

      > Datakirjat onkin Leisolan oma kustannusyhtiö. Se onkin sitten
      > kantti kertaa kantti. Kiitos tiedoista.


      > t. Seppo



      Leisola näkyy olevan Datakirjat Kustannus Oy:n hallituksen jäsen.
      http://www.inoa.fi/yrityshaku/showKeyPersons.do?company=248315

      Taitaapi todellakin olla Leisolan oma sivusto.

      ....

      -----------------------------------------

      • Sitä tekevät yhteistyössä useampi henkilö, Ojala kiitteli heitä Yahoon foorumilla muistelisin. Voi olla P.Ojala, analyysi, Leisola, kenties Teemu Laaksonen jne..


      • MrKAT kirjoitti:

        Sitä tekevät yhteistyössä useampi henkilö, Ojala kiitteli heitä Yahoon foorumilla muistelisin. Voi olla P.Ojala, analyysi, Leisola, kenties Teemu Laaksonen jne..

        YEC-pääpaikan AiG:n Creation lehteä suomentavat porukassa, "tiedelehti" uskoville, ilmestyy tai ilmestynt jo kesällä.
        Saattaapi kohta olla häiriöpiikkinä joidenkin bilsanopettajien tunneilla ,vaikkei tiedemaailmaa horjutakaan.


    • Kirjelmöinti usein about yhtä turhaa kuin Ahmadinejadin kirje Bushille.. lähinnä täydellisen luottamuspulan takia.

      Muutos tapahtuu paljon kerkeämmin jos n.s. omat koirat purevat. Omia uskotaan eri tavalla, näin kävi mm. netmissionin kreationistiwebbisivulle johtaen muutokseen, kun netmission.fin foorumilla uskovatkin arvosteli sitä virheistä.


      Joku uskovainen esitelmöitsijä sanoi töykeästi jippii-foorumilla~: "En ole tullut tänne keskustelemaan vaan saarnaamaan". Ehkä se id.fi on samalla asenteella..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe