Näitä juttuja lukiessa tulee usein mieleen, että joidenkin suurimpana tavoitteena on hävitä ja sulautua täydellisesti massaan, niin paljon korostetaan sitä, että pukeudutaan kuten muutkin samanikäiset- ja kokoiset naiset.
Minä en halua olla keskivertonainen, minulla on oma makuni ja tyylini ja haluan ilmaista itseäni myös pukeutumalla. Tyylini ei missään tapauksessa vastaa ikääni (jos katson miten tympeästi ikäiseni yleensä pukeutuvat), mutten siitä välitä. Eikös korjausprosessin yksi tavoite ole, että vihdoinkin saa olla oma itsensä? En näe sen vuoksi mitään järkeä apinoida tylsiä kanssaihmisiäni vain jotta häviäisin massaan.
Niistä huudoista...ei niitä ole tälläkään tyylillä tullut. Ei pidä pelätä liikaa.
Minä en halua olla keskivertonainen, minulla on oma makuni ja tyylini ja haluan ilmaista itseäni myös pukeutumalla. Tyylini ei missään tapauksessa vastaa ikääni (jos katson miten tympeästi ikäiseni yleensä pukeutuvat), mutten siitä välitä. Eikös korjausprosessin yksi tavoite ole, että vihdoinkin saa olla oma itsensä? En näe sen vuoksi mitään järkeä apinoida tylsiä kanssaihmisiäni vain jotta häviäisin massaan.
Niistä huudoista...ei niitä ole tälläkään tyylillä tullut. Ei pidä pelätä liikaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...tajuta oma tylsyytensä ja keskinkertaisuutensa ja hyväksyä se.
Kyllä minullakin on tavoitteena sulautua naisjoukkoon ja aika hyvin olen jo onnistunut. Haluan elää omaa tavallista naisen elämää, en halua erottua erityisen silmiinpistävästi, vaikka pukeudunkin oman tyylini mukaisesti. Minua luullaan yleisesti kymmenkunta vuotta nuoremmaksi ja itse yritän pistää paremmaksi pukeutumalla vielä vähän nuorekkaammin. Ehkä tämäkin vaikuttaa tuohon iän arviointiin. Tyylini on maltillisen naisellinen, ehkäpä siksi jonkin verran naismassasta poikkeava, sillä tavallinen kadun nainen pukeutuu usein melko miehisesti.
Taitaa olla transnaisten yleinen "vika" että meitä arvioidaan nuoremmiksi kuin ollaan, minua yleensä kaksikymmentä vuotta nuoremmaksi. Miksi minun sitten pitäisi pukeutua 20 vuotta vanhemman tyylin mukaisesti?
Ymmärsit minut väärin. Kysymys ei olekaan siitä, ettei naisena saisi ilmaista itseään pukeutumalla, vaan siitä, ettei aloittelijoilla ole omaa makua eikä tyyliä. Nämä joille huudellaan, ovat juuri niitä, jotka apinoivat pukeutumistyylinsä muilta naisilta ja näyttävät sitten naurettavilta heidän ruumiinrakenteelleen sopimattoman vaatetuksen vuoksi.
Hormonihoito ja leikkaukset korjaavat ruumiinrakennetta niin ettei vaatetus näytä laisinkaan naurettavalta vaan ihan sopivalta. Enemmänkin huutelua voivat joutua kuuntelemaan transvestiitit, joilla ruumiin rakenne ei ole muuttunut, eikä toppauksilla saada normaalia ulkonäköä.
Höpö höpö. Suurin osa naisista ottaa ruumiinrakenteensa huomioon pukeutuessaan. Voit näyttää naurettavalta vaatteissasi, vaikka sinulla olisi missin mitat. Transhoidot eivät tee sinusta standardinaista, koska sellaista ei ole olemassakaan. Jos olet kovasti harteikas ja kapealanteinen miehenä, olet sitä _ihan varmasti_ naisenakin... Siis komea urheilullinen nainen. :) Meitä on päärynä, omena, tiimalasi, kolmio ja suorakaide muotoisia. On päivänselvää, etteivät esim. ne vaatteet, jotka näyttävät hyvältä päärynä-vartaloisen päällä, voi näyttää hyvältä kolmio-vartaloisen päällä. Jos et tiedä mitään pukeutumisesta, voit korostaa epäedullisia paikkojasi. ;)
http://www.yhteishyva.net/yhteishyva/pukeutuminen/pukeutumisoppaat/pukeutumisopas_naisille/fi_FI/pukeutumisopas_naisille/
Eihän hoidoilla edes yritetä tehdä standarinaista! Miksi transnainen ei osaisi pukeutua tyylinsä mukaisesti. TS joutuu yleensä opiskelemaan "naiseuden" ja kaiken siihen kuuluvan paljon nopeammin ja myöhemmin kuin aidot naiset. Tottahan transnainenkin oppii pukeutumaan oman vartalomuotonsa mukaan, kuten minäkin.
Ne joille huudellaan ovat ne joilla ei ole rahaa kalliisiin vaatteisiin, ihan niin kuin koulun pihallakin.
Muuten, kun jätin joukkoliikenteen, loppui huutelut.
Pääsemme jälleen opettelun ja elämäntapa ongelmiin. Ainakin minun olemasssaolosta ollaan tavalla taikka toisella kiinostuneita ja asiat aloitetaan jälleen sukkahousuista taikka Tampereelta. Elämä on mitä on ja se on sitä 24/7. Jos joku kiusoittelee taikka pelaa vaimollaan, niin hän varmasti tekee sen myös minulle. Onko se jonkun ongelma koska menen kosmetoloogille ja jos on, niin käsitelläänkö asiaa aivokuvassa taikka psykiatrilla? Taidan mennä seuraavaksi kampaajalle.
No...kukas siellä omassa autossa sitten huutelis?
Tuo tuntui aivan luonnolliselta. Tässäpä sitten oma pukeutumisohjeeni omalle kropalleni:
Vartalonmuoto: Kolmio
Suosi:
- vaatteita, jotka korostavat pitkiä jalkoja ja kapeaa lantiota
- raglanhihoja
- kaulusten suuntautumista alaspäin
- ukkohousuja
- vajaamittaisia housuja
- bermudoita
- pitkiä huiveja
- riipuksia, ketjuja
Vältä:
- hartialinjan korostamista olkatoppauksilla, suurilla kauluksilla, raidoilla tms.
- pyöräilyshortseja
- reisistä leveitä, alaspäin kapenevia housunlahkeita
- hyvin kapeita housuja
Vartalon erikoisongelmat
Erityisen pitkä (yli 172 cm)
Suosi:
- poikittaisia värikaistaleita
- matalia korkoja
- vöitä
- poikittaisia linjoja
Vältä:
- päästä varpaisiin samaa väriä
- korkeita korkoja
Pituus
hyvin pitkä (yli 172 senttiä)
Suosi:
- ylä- ja alaosan erivärisyyttä
- poikittaisia linjoja
- poikkiraitoja
- leveneviä helmoja
- hameen ja sukkien erivärisyyttä, jos sopii tilanteeseen
- housujen alisuunkäänteitä
- leveälierisiä hattuja
- näyttäviä kuvioita
- matalia korkoja
Vältä:
- yksivärisyyttä
- pystylinjoja
- korkeita korkoja
- vajaamittaisia hihoja