Nostin sokerin syömisen esille tuossa eräässä aikaisemmassa ketjussa, tv:n katselun ja internetin rinnalle. Otan tähän esimerkiksi joitain veeällien sääntöjä (joita ei säännöiksi saisi sanoa): kiellettyjä ovat telkkarin tuominen olohuoneeseen, meikkaaminen, tanssiminen, hiusten värjääminen, kilpaurheilun harrastaminen. Minusta nuo ovat yhtä lapsellisia, typeriä ja vastoin raamattua olevia sääntöjä, kuin että sokerin syöminen nimettäisiin synniksi.
Jos joku edes osaisi selittää, että miksi Jeesus joi aina viiniä, samoin opetuslapset, kun sitä ei veeällät saa juoda edes ruokajuomana.
Jos joku edes osaisi selittää, että miksi Jeesus joi aina viiniä, samoin opetuslapset, kun sitä ei veeällät saa juoda edes ruokajuomana.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nii'in. Olen kuullut, että jollakin liikkeellä on/olisi ollut sellainenkin sääntö, että verhojen pitäminen ikkunassa on syntiä. =)
Saattaa olla urbaanilegenda, mutta voi olla hyvinkin mahdollistakin. Ihmisen keksimiä sääntöjä/elämänohjeitahan nuo lahkojen säännökset ovat kaikki. Eivät perustu raamattuun, eivätkä kristinuskon oppeihin millään tavalla. Joku ukkeli pohjoissuomesta on alkuunpannut herätysliikkeen, jota on matkan varrella muokattu moneen kertaan. Alkuaikojen fanaattisimmat vanhoilliset "veljet" loivat kaikenmaailman sääntöjä saadakseen koottua samoin ajattelevien lauman joka seuraa mukana kuin sokea opaskoiraa.
yleensä lestadiolaiset lapset voittavat urheilukilpailut,kolussa jamuuallakin ,en tiedä mistä johtuu.
siitä ei ollutkaan kysymys, etteikö vl-lapset pärjäisi urheilussa. Kirjoitin, että kilpaurheilu on kiellettyä. Ainakin minulla on ystävä (ex-vl), joka on vieläkin todella katkera siitä, että vanhemmat eivät antaneet hänen pelata jääkiekkoa joukkueessa, vaikka oli lahjakkain nuori koko paikkakunnalla.