Ulos?

Milloin?

Heippa!
Milloin uskaltaa jättää yrtit ruukuissa ulos yöksi?
Mulla on taimina basilikaa, rosmariinia, salviaa, oreganoa ja timjamia ja yksi laventeli.
Ei jaksais kanniskella niitä aina sisälle yöksi.
Onko vielä liian viileää? Enää ei ole mennyt pakkasen puolelle eikä oikein alle 10 asteenkaan.
Kuolevatko jos jätän ulos? Entä päivisin? Nyt on ollut ihan kesäiset ilmat, mutta pitäisi ilmeisesti viilentyä. Voinko siis jättää jo kokonaan ulos? Ovat suojaisalla ja aurinkoisella paikalla pihalla.
Kiitos vastauksista!

2

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 asteen

      tippuu yöllä niin ota sisälle. tänne sisämaahan on luvattu ensi yöksi 8, sitä seuraavaksi 4, ja sitten onkin luvattu jopa pakkasta muutamaksi seuraavaksi yöksi. timjami kestää vähän kylmempää mutta muille käy huonosti. jotkut oreganolajit saattavat pärjätä viileämmässäkin mutta useimmat muuttuvat kylmässä mustiksi.

    • viherpeukalo1

      Riippuu iha nsiitä, missäpäin suomea asustelet, että joko säät sallii ulos viemisen.

      Olisin kysynyt sulta, että miten ne sun yrtit on kasvanu? idätitkö siemenistä, vai ostitko valmiita taimia? Itse olen kasvattanut siemenistä, ja kaikki kyllä onnistui hienosti itämään, paitsi minttua ei itänyt kun kaksi tainta.

      Nyt pähkäilen, että laitanko yhden vai muutaman taimen per ruukku, kun jossain oli suositus, että yksi taimi ruukkuunsa (muistaakseni), mutta puutarhalla näytti olevan monta tainta yhdessä ruukussa.

      Ruukut ovat mitoiltaan 9 cm pienemmät ja 14 cm suurin.

      Millaisissa ruukuissa sinulla taimet on ja monta tainta ruukussa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1435
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1239
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      390
      1217
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      883
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      831
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      780
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      730
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      722
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      687
    Aihe