...hidastui pian sen jälkeen kun alkoi kytkykauppa ja pakettihinnoittelu yleistyi. Onkohan kysymyksessä epätoivoinen yritys saada mahdollisimman moni hankkimaan puhepaketin? Tänään saldokyselyssä oli huomioitu puhelut päivämäärään 7.5 asti. No, määräaikainen sopimus päättyy syksyllä ja silloin on harkinnan paikka.
Elisan saldokysely...
Jori
32850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Paras tapa pitää kulut kurissa on vaihtaa halvimpaan mahdolliseen liittymään pitää puhelut mahdollisimman lyhyenä odottaa muiden soittavan sinulle olla lähettämättä MMS viestejä olla lähettämättä teksitiviestejä.
Itse vaihdoin K1-laskentamalliin (Elisa/Kolumbus K1) ja nyt tiedän mitä puheluni maksavat kaikkiin normaalihintaisiin liittymiin suomessa. 0.069€/min ei väliä josko soitan Soneraan taikka lankaliittymään taikka johonkin muuhun. Aina hinta on tuo 0.069€/min ajasta riippumatta. Suosittelen myös sinulle... niin, ja KK-maksu on 0.66€... tekstarit maksaa 0.069€/kpl, Perusdata 1.5€/Mt, MMS viestit 0.19€/kpl
Ensinnänkin saldokysely on tosi tärkeä jos haluaa tietää mikä on sen hetkinen tilanne.
Sinulle tiedoksi seuraavaa .Kuinka kauan luulet että voit puhua noilla mainitsemillasi hinnoilla.
Tosi on että syksyllä alkaa tippua tarjouksia siirtyä kalliimpiin liittymiin ja silloin loppuu nämä kaikki halvat yksi toisensa jälkeen jos et ole sitä vielä itse tajunnut.Nyt on vielä aikaa tutkia mikä olisi se seuraava halpaliittymä koska ne käyvät tosi vähiin.
Näin operaattorit pakottavat kaikki vähin äänin siirtymään omiin kalliimpiin liittymiin.
Mun mielestä hassua tuo elisan saldokysely, että se on 2 - 3 pv myöhässä... Soneralla vastaava on pääasiassa 2 - 3 tuntia, eikä sitäkään.
Mutta jotenkin muuten sonera on paska