Olin todistajana n 2kk sitten käräjäoikeudessa.
Kuinka kauan kestää todistajan palkkion maksu?
Kuinka kauan kestää todistajan palkkion maksu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koneisto on hidas näissä asioissa, sanotaan näin "tulee kun tulee". Tosin niin olemattomista summistakin kyse, että niitäpä nyt harvempi kieli pitkällä odottelee:)
Keskimäärin tuollaiset 4-6 kuukauttakin voi helposti mennä. Jossakin vaiheessa ne menevät käsittelyyn ja lyödään maksuun. Ilmoitus (paperilla) kyllä tulee niiden maksamisesta.
No joko on tullut palkkio tilille?
todistajan palkkio maksuissa ei mene 2-6 kuukautta keskimääräinen maksu aika jos ne on määrätty valtion korvattavaksi kestää maksussa tuolloin noin kaksi - kolme viikkoa maksimissaan
Hieno juttu hei, kun vastasit aloittajalle melkein 10 vuotta vanhaan kysymykseen.
Hieno juttu hei, kun urputat asiallisesta kommentista pelle. Minä ainakin luen näitä vanhojakin ketjuja ja sain juuri häneltä kaipaamani infon.
No, tilanne on voinut 10 vuodessa muuttua. Hämeenlinnan maksukeskuksen ruuhkat ovat joskus pidempiä, joskus lyhyempiä. Ilmeisesti suunnitelmissa on (lienee pilottikokeilussa jossain) maksaa korvaukset tulevaisuudessa prepaid-korteilla, joihin ladataan istunnossa se summa, joka on määrätty maksettavaksi.
Nyt 20 vuotta myöhemmin ja vastaan tähän niin ei jää huomaamatta. Kala on hyvää ruokaa kun sen osaa valmistaa. Suosittelen pieniä järvikaloja, vaikka niistä saakin kihdin. Noin 2-6 viikkoa menee palkkion maksuissa.
Paljonko nykyisin maksaa todistajanpalkkio, euroissa?
Nettona ansionmenetys 80 e, matkakulut, puolipäiväraha jokaiselle 25 euroa tai kokooäiväraha 54 tms euroa
Jos yksityinen pyytää, voi pyytää reilusti enemmän