Onx teillä miten iso masu viikolla 16? Mulla vaan vähän pömpöttää ja kuiteskii mahtuu vielä kaikki vaatteet päälle.. ehkä jotkut vähän kiristää... Millä viikolla masu alkaa oikeesti kasvamaan? Ja minkä verran teil on paino noussu? Innokkaana jo oottelen että millon ne ensimmäiset liikkeet masussa tuntuu mut sitä saa vissiin viel pari viikkoo ainaki oottaa... :) Jänskättää!!! Toivon vaan ettei potkis ennenkun isukki on kerenny työreissultaan kotiin (viel pari viikkoo)... ni sais yhessä ihmetellä asiaa...Sit viel koira ihmiset että miten koira on suhtautunu vauvaan? Meilä on aikas innokas irlanninsetteri, joka tahtoo tutustua liiankin innokkaasti kaikkeen uuteen..
masun koko
papu
2513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensimmäisen aikana rupes kans pömpöttämään samoilla viikoilla kun sulla nyt. Nyt kun odotan toista niin heti näkyi vkolla 12 ainakin jo. Mä oon joutunu potkuja odottelemaan viikolle 20 asti molempien aikana. Kyllä se sun miehes ehtii kotiin kun yleensä ne potkut tuntuu alussa vaan pieninä kuplina joita ei vielä tunne ulospäin. Mun mies tunsi vauvelin potku vasta joskus viikolla 22 :) Koirista en osaa sanoa kun meillä ei ole, mutta kavereiden koirat ovat ainakin suhtautuneet tosi hyvin niiden perheen vauvoihin kunhan saavat vain tutustua rauhassa omaan tahtiin, ei kuitenkaan kannata jättää vauvelia yksin koiran kanssa ennenku ovat tutustuneet kunnolla. Luin jostain,ét koira tutustuu parhaiten vauvvaan kun riisut vauvan alasti (jos on lämmintä) ja annat koiran vaikkapa lattialla peiton päällä rauhassa haistella vauvaa. onnellista odotusta:)
Itse nyt Rv 20 5, ja masu alkoi kasvamaan siinä 17 Rv:n aikoihin...itseasiassa koko maha kasvoi niinkuin yhtäkkiä! Nyt näkyy jo oikein selvästi =) Liikkeet rupes tuntuun siinä 18vkolla, mutta tosi huterasti. Nyt nekin tuntuu jo todella hyvin! Koitahan malttaa, eiköhän ne siinä muutaman viikon päästä rupea masu kasvaan ja liikkeetkin tuntuun :)