Raksatyöt Norjassa

Emppu

Millanen paikka Norja on tehdä raksatöitä? Näin netistä, että Hesalaisfirma hakee raksaduunareita Norjaan.

10

4167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tommerman

      Norjahan on loisto paikka tehdä töitä.
      Olen itse ollut siellä timpurin hommissa
      vuodesta 2001 lähtien,toki aina välillä suomessa
      huilaamassa.Loistopaikaksi sen tekee raha:)
      ei muu.Eli rahan takia sinne mennään,tehdään pitkää päivää 6-7 päivänä viikossa,joskus
      tulee 300 tuntia kuukaudessa,revi siitä:)
      Mutta sinne kun menee niin pitää tehdä itselleen selväksi että meneekö tekemään rahaa vai muuten
      olemaan.

      • ????

        Mikä firma Norjassa palkkaisi tällä hetkellä raksamiehiä?


      • uuunaa

        Oletko vielä Norjassa töissö? Viestistäsi on vierähtänyt lähes kolme vuotta, mutta ajattelin kokeilla saanko vielä viestiä läpi :) Eli haluaisin erittäin kovasti lähteä Norjaan tekemään raksahommia tai oikeestaan mitä tahansa, työtunteja saa tulla miten paljon vain kunhan raha liikkuu. Olisiko antaa yhteystietoja tai jotain hyödyllistä tietoa? Jos saat tämän viestin, voin seuraavaan viestiin laittaa sähköpostiosoitteen.


    • tommerman

      sen verran viellä että kannattaa ottaa selvää mihin firmaan menee hommiin,saattaa jäädä
      rahat saamatta.En väitä että mainitsemasi hesalaisfirma ei olisi hyvä työnantaja.
      Mutta tiedän monta suomi firmaa jotka menee norjaan vain yhden urakan takia ja jättää työläisille palkat maksamatta.Kannattaa mennä norski firmalle hommiin,toimii paremmin.
      Toki norskitkin yrittää kusettaa,mutta niiden kanssa pääsee yleensä sopuun rahoista.
      Suomalaisten firmojen kaa ei pääse,kun niillä ei oo rahaa.

    • pet

      minkä niminen firma hakee timpureita

      • väistä..

        Älkää ylläolevaan firmaan ainakaan menkö..Pahimman luokan kusettajia/puolalaisia kohta koko firma täynnä.


    • Kysymysmerkki-Lpr

      Joka alalla on niitä hyviä ja "ei kannata olla tekemisissä" tyylin firmoja. Mikä se firma on joka hakee niitä rakennustyöntekijöitä sinne Norjaan?

      • Pepe

        Ei ne sua kotoa tule hakemaan.


    • vähän aikaa ollut

      olin joku vuosi sitten suomessa toimivan vuokra firman kautta pohjois-norjassa töissä. kokemuksesta voin sanoa että ei kannata haaveilla, ellei ole norjan,ruotsin tai englannin kieli taitoa, ainakaan näitä värväri firmojen töitä. puhelimessa asiaa tiedustelin ja sanottiin,että ei ole ongelma suomalaisia on siellä useita tarvittaessa tulkkaamassa. että osta lippu ja tuu tänne. ostin meno-paluun piti siellä olla 3viikkoa sit viikko lomaa. vähän yli 500e tuo lippu. asunto oli kuten oli luvattukin. tulkkaajat, vain yhtä lukuunottamatta olivat sanoneet itsensä irti ja tämä yksi oli lomalla. no huonolla enkulla sitten saatiin sovittua mitä tehdään.kyllähän ammattimies työnsä osaa eikä työn kanssa tarvi jutella. norjalaiset tekivät 7.5 h päivä. me 10h ja lauantaina 6.5h päästiin näin huonoiten tienaavien norjalaisten kanssa samaan kuukausi ansioon, kun siihen laskettiin päivärahatkin. välittäjä firmalla ei ollut mistään mitään vastuuta, joku äijä vain silloin tällöin kävi moikkaamassa ja kertomassa ,että kun hän ei ymmärrä tästä rakentamisesta sitten yhtään mitään. kävi siellä joku suomalainen nuorimies joskus vähän niinkuin kääntymässä 1.5 päivää töitä, ei kai ollut ulkonäkö norjalaisen mestarin mieleen poika sai lopputilin joutui vaihtamaan lentolippunsa paluuaikaa. maksoi n. 100e vaihdosta ja lipusta sen yli 500e 1.5 päivän norjan komennuksesta. ei mitään kullan vuolentaa sanoisin. kyllähän siellä tienaa mutta hyvä ammattitaito pitää olla ja kieli aika hyvin hanskassa. nämä asiat kun on kohillaan voit vaikka ekaksi mennä välitys firman kautta ja etsiä sitten sieltä itsellesi kunnon työpaikan,kyllä ainakin pohjoisesta työtä löytyy. jää ne vitun välitys firmat pois siittä välistä niin ansiosi nousevat kummasti

    • Kokemusta löytyy

      major bygg istä huonoja kokemuksia n. 7 vuoden takaa. jäi lopputilit saamatta. lestadiolaiset ainaki siihen aikaa tuntu olevan siinä firmassa enemmistö. ei varmaa enää jos on kerran polekkeja suurin osa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7505
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      261
      4669
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4555
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3302
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2362
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe