Jännittää ihan sikana olla adoptioneuvonnassa. Kolmas käynti tulossa ja keskustellaan kuulemma taloudellisesta tilanteestamme.Se on päin puuta. Pikkuvelkoja on siellä täällä, kaikki mikä tulee menee heti ja ei aina ihan riitäkään. Miten tarkkaa sosiaalityötekijä selvittää raha-asiat? Katsotaanko tiliotteet, palkkakuitit, laskut ja niiden maksut jne? Monellako eurolla olet ostanut mitäkin. Mitä kortteja on jne.? Kertokaa omakohtaisia kokemuksianne, niin sais tätä omaa jännitystään purettua ja tietoa vähän etukäteen mitä on tulossa.
taloudellinen tilanne?
los panicos
71118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taloudellinen tilanne on aika tärkeä. Jos teillä jo nyt menee kaikki mikä tuleekin, miten itse olette ajatelleet lapsenne elättää?
Kyllä palkkakuitit vaaditaan, samoin selvitys veloista ja omaisuudesta.
Lapsen parastahan tässä ajatellaan.
Itse avasimme lasta varten jo neuvonnan alkuvaiheessa säästötilin. Onhan jo adoptioprosessin kulut useita tuhansia euroja....!
Onko tämä joku provo? Ei kai kukaan oikeasti luule adoptoivansa lasta, jollei ole varaa/keinoja edes itseään elättää. Tottakai taloudellinen tilanne syynätään tarkkaan. Pitäähän lapsen saada turvallinen kasvuympäristö myös taloudellisesti.
Niin, ihan oikein ovat nuo kaksi jo aiemmin vastanneet. Adoptioprosessia varten on otettu lainoja ja tullaan tulevaisuudessa ottamaankin. Silloin täytyy kuitenkin olla halua ja kykyä maksaa lainat takaisin. Samoin velkaa saa olla ja erittäin pienituloisetkin ovat adoptoineet sekä adoptoivien pariskuntien joukossa on semmoisia, missä toinen on työttömänä tai opiskelee. On vähän kyse siitäkin, miten itse kukin taloutensa suunnittelee. Osa tulee toimeen hurjan vähällä rahalla. Jos teillä on vain pieniä velkoja ja molemmat olette töissä, niin tuskin ongelmia tulee. Tuo on huolestuttavampaa, että kaikki mitä tulee menee heti. Täytyy tosiaan olla varaa maksaa adoptiokulut, lapsen hankinnat ja sitten kyetä elättämään lapsi. Lisäksi adoption jälkeen toisen vanhemman täytyy jäädä lapsen kanssa kotiin ja jos voi olla vähän pidempään lapsen kanssa kotona, niin sitä parempi. Jos haluatte varautua neuvontaan, niin tehkää talouslaskelma ja adoptiobudjetti. Miettikää tulot ja menet nyt, adoptiota varten sekä arvio menoista ja tuloista lapsen tulon jälkeen.
Ittellä ylipäätään ärsyttää se että me lapsettomat joudumme tosi tarkkaan syyniin silloin kun haluaisimme adoptoida...
Eli perhesuhteet, kotiolot ja rahatilanne.
Tämä on vaikuttanut ainakin itseeni niin etten adoptoi, koska en halua jonkun sossunämmän tutkivan omaa elämääni suurennuslasilla...
Ikämme olemme olleet töissä, nuhteettomia ja varallisuuttakin on -en todellakaan halua siihen jotain nuuskijaa mukaan.
Ylpeys-
Säilyttäkää se
Kenties muuta ei enää ole lapsettomuushoitojen jälkeen
Olemme adoptiolasta odottava pariskunta. Neuvonta on siis takana, samoin kokemukset mm. rahatilanteemme syynäyksestä. Aloittaessamme neuvontaa, ilmoitimme tietoja terveydentilastamme kuten myös taloudellisen tilanteen. Meidän kohdallamme se tarkoitti brutto- ja nettotulojen ilmoittamista sekä lainojen kokonaismäärää sekä kuukausittaisia lyhennyksiä. Sen tarkempaan meidän taloudellista tilannetta ei ole yksikään "sossunämmä" tai kukaan muukaan nuuskinut. Ilmeisesti meidät -keskituloiset- todettiin riittävän varakkaiksi.
Emme adoptioneuvontaa ole millään tavalla kokeneet nuuskimiseksi, urkkimiseksi tai muutoinkaan negatiiviseksi. Päinvastoin koemme kasvaneemme prosessin aikana henkisesti. Niin yksilöinä, parinkuntana kuin tulevina vanhempinakin! Kannattaa kokeilla, meillä on ylpeyttä vielä.
"Tämä on vaikuttanut ainakin itseeni niin etten adoptoi, koska en halua jonkun sossunämmän tutkivan omaa elämääni suurennuslasilla..."
Tuollaisen asenteen jos omaat, ehkä ratkaisunne olla adoptoimatta on sitten parempi. Mielestäni on luonnollista ja tärkeää, että adoptioperheet tutkitaan tarkkaan, jotta lapsilla on mahdollisimman hyvä kasvuympäristö. Adotioon tulevilla lapsilla on usein takanaan traumoja ja kärsimystä. Eivät viranomaiset voi tietää teidän henkistä ja taloudellista pätevyyttä vanhemmiksi, elleivät asiaa tutki.
olla kohdassa "Sosioekonominen tilanne" seuraavat tiedot: Palkka ja muut tulot (brutto/netto), omaisuus, varat, velat ja velkojen hoito, toimeentulo suhteessa alueen elinkustannuksiin.
Tuossa aiemmin puhuttiin taloudellisen tilanteen kertomisesta hieman ihmeelliseen sävyyn. Totta kai se kiinnostaa niitä ihmisiä jotka päättävät lapsen luovuttamisesta - lapsella on jo ollut menetyksiä ja mahdollisesti puutetta eikä hänen tarvitse kokea niitä enää uudelleen. Jollei selviä maksuista ja jo olemassaolevista lainoista kuinka selviää sitten uudesta adoptiolainasta? Joku suunnitelma on oltava (tuloista riippumatta) ja minusta se on aivan aiheeliista myös omiin asiakirjoihin (kotiselvitykseen) kirjata.