Sadevettä lattialla

Micra K11

Micrani lattialle, ajan viereisen paikan jalkatilaan, tulee ilmeisestikin sadevettä. En ole päässyt selvyyteen vuotaako oven tiiviste vai tuleeko vesi lämmityslaitteen kautta. Onko syytä korjauttaa eli voiko jossain siellä matkan varressa olla sähkölaitteita, jotka eivät vedestä pidä. Asia ei minua muutoin pahemmin vaivaa, siihen tuo vesi jää kumimatolle ja haihtuu pikkuhiljaa pois.

8

2545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meoy

      Itselläni on Nissaneita kaksi kappaletta ja molempiin on tullut vettä apukuskin jalkatilaan. Autot ovat Primera P11 ja Sunny N14. Molemmissa tapauksissa vesi tuli sisään 'nipukan' kautta joka tukee tuulilasia alareunasta. 'Nipukka' sijaitsee muovisuojan alla tuulilasin oikealla puolella. Läpivienti on tehty sikäli tyhmästi, että se sijaitsee suoraan lämmittimen puhaltimen yläpuolella. Eli vesi puhaltimeen ja sieltä lattialle. Onkohan Micrassa sama juttu ? Vai onko kenties tuulilasi joskus vaihdettu ?

      • .,.

        ....


      • Anonyymi
        .,. kirjoitti:

        ....

        mullakin nissan micra 99 malli vuotaa vettä apukuskin puolen lattialle lämppärin kautta,vikaa pääsee tutkimaan kun lämppäri pitäs purkaa kokonaan pois.


    • Anonyymi

      auttasko jos talvisin pitäis auton päällä suojapeitettä ei pääsis lämppäri jäätymään vedestä..

      • Anonyymi

        Tässä vallan mainio idea! Tehdään autoille sadetakkeja!
        Only for nissan.


    • Anonyymi

      Tommone nissani niin, homehtuuko se varmasti, jos peittää seisonnan ajaksi suojalla ikkunat visusti kiinni?

      • Anonyymi

        Nisanissa ei pienet homeet haittaa.


    • Anonyymi

      Syynä saattaa olla myös tuulilasin alakaukalon "viemäröinnin" tukkeutuminen eli vesi ei pääse poistumaan tarpeeksi nopeasti sieltä. Etuoven ja etupyörän aukon välissä alhaalla saattaa olla kolo täynnä kuraa, ilmeisesti sinne jonnekin tulee myös tuulilasikaukalon viemäröinti. Puhdistakaa se alanurkan kolo kurasta ja paskasta niin ehkä se viemäri vetää paremmin eikä vettä tulvi kaukalosta lämmityslaitteen kautta sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      60
      5105
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      297
      1763
    5. Paljonko sinulla ja kaivatullasi on ikäeroa??

      Ikä on vain numeroita 😁
      Rakkaus ja rakastaminen
      91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1409
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe