Olen "vihreä" bemaristi ja vm97 pyörä alkoi ns. "surista", kuten jokin pumppu olisi ollut käynnissä moottorin pysäytyksen jälkeen. Ääni ei loppunut 15 min aikana vaan otin akunkengän auki ja ääni loppui.
Osaatteko kertoa mikä lefti tai moottori pyörässäni ääntelehti ? Missä vika ja miten korjata ?
Myöhemmin koitin kiinnittää akun kengän ja ääni vain jatkui.
BMWR1100RT
4
1368
Vastaukset
- Römpötti
Oisko tankin sisällä oleva bensapumppu. Kuulostaa vain erikoiselta, että se olisi jäänyt päälle virtojen sammutuksen jälkeen. Nopealla vilkaisulla kytkentäkaavaan, tuon ei pitäisi olla mahdollista, jollei virtalukkokin olisi viallinen. Kokeile irrottaa sulake (F6), jolta menee virta bensapumpun releelle (tai irrota bensapumpun rele), niin äänen pitäisi loppua, jos kyse on pumpusta.
Jos kyseessä kuitenkin on bensapumppu, on kyseessä selvä sähkövika jossain releessä. Onko pyörään tehty "omia" sähkövirityksiä?
Pyörässähän ei liene tehostettuja jarruja? Noiden pumppu surisee myös, mutta noita kai ei ollut -97 mallissa. - r1150r
...mutta ei sen tosiaan pitäisi jäädä käymään. Ihan kuin rele olisi jäänyt jumiin. Entäs kun panit akunkengän taas kiinni?
- Eeki
Otin tankin pois ja kytkin akun takaisin. "Surina"jatkuu. Pyörässä näyttää olevan jokin jarruihin liittyvä "juttu", joka äänen aiheuttaa. Se on aivan akun kyljessä eli akun etupuolella. Siitä lähtee jarruputkia, liekö ABS sähköpumppu / yksikkö ?!?. Mittasin akun jännitteen enne lataukseen laittoa, se oli 11,87 V. Latausjännite on n. 12,4 V.
Hämmästelen, kun minkään sulakkeen irroittaminen ei hiljentänyt ko. laitetta.
Mikäli Teillä koemuksia / tietoa asiasta, olen kaikesta kiitollinen.
Otin irti myös releet, mutta ei vaikutusta. - larsviking
Eeki kirjoitti:
Otin tankin pois ja kytkin akun takaisin. "Surina"jatkuu. Pyörässä näyttää olevan jokin jarruihin liittyvä "juttu", joka äänen aiheuttaa. Se on aivan akun kyljessä eli akun etupuolella. Siitä lähtee jarruputkia, liekö ABS sähköpumppu / yksikkö ?!?. Mittasin akun jännitteen enne lataukseen laittoa, se oli 11,87 V. Latausjännite on n. 12,4 V.
Hämmästelen, kun minkään sulakkeen irroittaminen ei hiljentänyt ko. laitetta.
Mikäli Teillä koemuksia / tietoa asiasta, olen kaikesta kiitollinen.
Otin irti myös releet, mutta ei vaikutusta.Korjaamolle, molle. Jos nyt et tarkasti tiedä missä vika on, korjaamolle. BMW korjaamolle. Jos vika on ABS yksikössä, niin uusi maksaa 1600 €. Tiedän varmasti. Ostin omaani R1100RS bemuun, kolaroidusta R1100R bemusta 800 €. Täysin toimiva, ohjelmoitu MotoTripissä uudelleen R1100RS pyörälle (isompi massa, erilainen ohjelma) 75 € ja pelaa. Rele vois olla hitsaantunut, mitäs ABS valot näyttelee. Ohjekirja lukuun. Muuten numerot ABS yksikön sivussa ratkaisee mihin malliin käy. Kaikki ei käy kaikkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2913580Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell281984Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441616- 841471
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.851177- 1431159
- 811054
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.95992Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.210834Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61767