Tietäisikö täällä kukaan paljonko katetta talopaketissa on noin suurin piirtein.
Talopaketin kate% ?
Ostaja
164127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
koska tinkivaraa useimmilla 10 - 20 %. Tosin
kaikki ei sitä käytä hyväksi.
taloudenpitäjiä talotehtailla, että silti pyörivät lähes kaikki tappionpartaalla. Eipä taida pitää taas tuokaan kuvitelma paikkaansa.
katteesta, talotehtaan kate on hieman eriasia.
Siinä on niin monta rahastajaa mukana kiinteistösijoittajista lähtien päätyen rahoittajiin.
tuota tietoa olevan ;D
ainakaan talotehtaiden tuloksia katsellessa. Lähes kuralla näkyvät olevan kaikki tyynni.
Kyllä löytyisi varmaan kannattavampaakin businestä.
vuonna 2005 nettoliikevaihto 1154 Mkr, tulos rahoituserien jälkeen 369 Mkr.
Taitaa siis pelkkä myyntikate olla 50 %:n hujakoilla...
joka koostuu enemmänkin muista puu-alan tuotteiden valmistuksesta ja myynnistä. Mikäli tuo nyt on sen firman luvut jotka ajattelen ;D
Olekko tullut ajatelleeksi että talotehtaat ovat teollisuudelle ylivoimaisesti halvin jakelutie. Siis talotehtaat eivät suinkaan osta materiaaleja sieltä rautakaupasta, josta ajattelit tavaran "suoraan" ostaa.
Rautakaupan jakelutie on äärettömän kallis tapa myydä mitään, koska keskusliikkeiden välistäveto , markkinointituet yms. siirtyvät suoraan tuotteen hintaan. Talopaketissa materiaalit, esim. kipsilevyt siirtyvät isoissa erissä valmistajalta loppukäyttäjälle ilman kalliita välivarastointeja ja markkonointiponnistuksia.
Muutamalla talotehtaalla on jopa omat tuotantolaitokset puunhankinnasta ja sahoista lähtien, joten hankala on puutavaraakin "suorempaan" ostaa.
Tavarakaupan kate% vaihtelee kovasti talotehtaillakin, kilpaillusta perustavarasta kun saa paljon huonomman katteen kuin differoiduista erikoistuotteista (vrt. kipsilevy vs. Kannuksen koristeet).
Voit ihan valita. Voit saada katteeksi pellin, tiilen tai vaikka huopakaton jota vähemmän nykyään käytetään.
oli kysymys ei katteen laadusta.
Täältä tuskin löytyy niitä jotka asiaa tietävät, älyttömiä arvailuja kyllä. Katteen tyyppiin löytyy varmasti helpommin tietoa.
Lehdessä oli tutkimus muutama vuosi sitten.
Huom OVH hinnoissa>yleensähän tingitään "reippaasti"
yhdentyyppisinä myytäviä talopaketteja että niille voidaan määrittää OVH (ollut muuten jo pitkään kielletty). Kuulaa taas noihin TM;n "tutkivaan" journalismiin joihin muutamat tollot uskovat kuin Jum....
myyjien kansioissa tai koneella peruskokoonpanossa ja muutoshinnat tavallisille muutoksille.
Siitä sitten tingitään se 10 - 15 % pois.
valmiikasi hinnoiteltu, mutta mitään varsinaista OVH-hintoja tuskin löytyy. Ja turhaa se olisikin kun lähes jokainen talo on jonkinlainen muunnelma.
xxxxxxxxxxxxxx