Äitienpäivänä

äiti

Sunnuntaina vietän elämäni ensimmäistä äitienpäivää, hyvin, hyvin toivottua ja odotettua. Toivoin lahjaksi jotain, josta jää pysyvä konkreettinen muisto, näin ensimmäisen äitienpäivän kunniaksi. Kerroin voivani leipoa kakun itse, jos vielä suht tuore isä niin haluaisi. Kortteja olen aina rakastanut, teen niitä itse tai jos ostan, niin valitsen harkiten. Lapsemme isälle tein syksyllä kauniin kortin uuden tulokkaan valokuvasta. Näin vaivaa. Näin vaivaa myös lahjan eteen.

Kakusta ei kuulemma tarvinnut huolehtia. Tänään illalla tiedustelin asiaa ja sain huomata, ettei lapsemme isällä mitään kakkua ollut tarkoituskaan hankkia. Noin puoli tuntia ennen kauppojen sulkemisaikaa hän lähti sitä pyynnöstäni hakemaan, huomenna me emme kauppoihin pääse. Itse etsiskelin mummi-korttiin runovärssyä ja kirjan sivu jäin sopivasti äitienpäivärunojen kohdalta auki. Hieman ennen nukkumaanmenoa vihjaisin hienovaraisesti miehelleni kauniista runoista, mutta sain huomata, ettei hän ollut aikonutkaan antaa minulle korttia.

Taidan odottaa liikoja? Enhän minä hänen äitinsä ole, joten miksipä hän minua hyvänä pitäisi. Pettymys vain valtaa mielen tässä suhteessa. Oma isäni muistaa joka äitienpäivä lastensa äitiä. Paras ja tärkein lahjani nukkuu kuitenkin suloista vauvanuntaan pienessä sängyssään. Olen onnellinen, että saan olla hänelle äiti.

1

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kahden aikuisen miehen äiti

      Muistan kyllä ensimmäisen lapseni syntymän. Raskausaikakin oli ihana. Mieheni ei ollut yhtään romanttinen, mutta kyllä hän äitienpäivän muisti.

      Toisen lapseni syntymä olikin sitten aivan ihmeellisen ihana, kun luulin jo, melkein seitsemän vuoden jälkeen, etten saakaan toista lasta. Toisesta lapsesta nautin vielä enemmän kuin ensimmäisestä.

      Kumpikin poikani ovat olleet rakkaita ja ovat vieläkin, vaikka ovat pitkiä, aikuisia miehiä ja elävät omaa elämäänsä vaimojensa kanssa. Lapsenlapsia ei vielä ole.

      Olen todella nauttinut äitinä olosta ja olen kirjannut ylös lasteni juttuja. Ne kaikki kannattaa kirjoittaa ylös ja lueskella niitä ihania juttuja myöhemmin. Seinillä minulla on kultaisissa kehyksissä joitakin lasteni suloisia piirustuksia ja rakkausrunoja äidille.

      Katso virsikirjasta jonkun kauniin virren sanat mummille korttiin. Sieltä löytyy paljon kauniita ajatuksia.

      Onnea ja siunausta sinulle. Ihanaa kun olet nyt äiti ja olet halunnut äidiksi. Lapsellasi on varmasti hyvä olla kun saa äidinrakkautta.

      Lapset ovat Herran lahja... (Psalmi 127:3)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      256
      5665
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      137
      5165
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4918
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      129
      2197
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      405
      1867
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      54
      1784
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1722
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      95
      1715
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      96
      1454
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      397
      1389
    Aihe