Tulkaa ihailemaan kaupunkiamme.Inhottaa lukea näitä keskusteluja täällä palstalla.Olen syntynyt täällä Ukissa,30 vuotta sitten.Monesti olen miettinyt lähtöä pois täällä ja ehkä vielä joskus lähdenkin,mut hyvä täällä on asua.
Ei sen merkillisempää menoa kuin muuallakaan.
Ja täällähän on meri ja kaikkea muuta hienoa ja kivaa.Vierasvenesatamassa näkee kansainvälistä porukkaa ja ihania aluksia,purjeveneitä ym.
Eli nyt on kesä on tulossa,niin poiketkaa!!!!
TERVETULOA UKIIN
5
821
Vastaukset
- asustella
täällä ugissa. Pois en kai ainakaan kotiseudulle kaipaa.Oliskohan se toi meri mikä vetää.Hyvä tääl on asustella
asunut joskus muutamia vuosia Ukissa ja viihdyin todella. Uki on kaunis kaupunki ja olen ajatellut muutavani takasi kunhan lapset lentää pesästään.
- ukilainen vm_70
Olen ikäni täällä asunut ...paitsi opiskelemassa kävin muualla noin 3 vuotta.. Mikäs täällä on asua. Meilläkin 3 lasta ja koulu lähellä...Halpa vuokra ja kaikki sisältyy vuokraan.. Meri ja ihana kesä ja vanhammilla mökki saaressa... Aurinko paistaa,ukkoset ja sateet kiertää koko kaupungin,ku ei muutkaan huomaa... Esim Laitilassa sataa ja täällä tuskin koskaan....
- töissä vaan.
ihan kiva KESÄKAUPUNKI .Mutta iltasella ei kahvi-paikkaa. HESEN hampuralaiset taatusi maan PIENIMMÄT.Muistakaa on muitakin kuin veneiliötä ?
- Klaar
Nyt vaan kahvilaa perustamaan, eiköhän sellainen olisi paikallaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17310661Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510159Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325599Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784438- 1712905
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1262898L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381706Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981308Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov41142Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161074