Golf variant TDI voitti Tuulilasin testin.
Kiitosta:
´väkivahva´ moottori
tasapainoinen kokonaisuus
Laatuvaikutelma
Moitetta:
Tavara- ja takatilat
Turvavarustelussa kaverit
pääsivät edelle
Tehtaan ilmoitus 0-100 km/h = 12,7 sek
Mitattu kiihtyvyys 11,2 sek
:-D
Kiitosta:
´väkivahva´ moottori
tasapainoinen kokonaisuus
Laatuvaikutelma
Moitetta:
Tavara- ja takatilat
Turvavarustelussa kaverit
pääsivät edelle
Tehtaan ilmoitus 0-100 km/h = 12,7 sek
Mitattu kiihtyvyys 11,2 sek
:-D
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mikäs se semmoinen laatuvaikutelma oikein on ja miten se ilmenee?. Näyttää laadukkaalta mutta ei kuitenkaan sitä ole eli muovista valmistettua jotakin skeidaa!
Onkos Caravellen valmistus lopetettu, kun pakettiautovertailuun on täytynyt ottaa Golf, joka nyt on tiloiltaan helvetin ahdas
Ihmetyttää niin selkeä alitus tehtaan arvoihin nähden. Ei kai maahantuoja nostanut turbon painetta testiä varten?
Tuo 74 kW:n TDI on alittanut luvatun 0-100 km/h reippaasti esim. kaikissa saksalaislehtien testeissä. Se on kiihtynyt nopeammin kuin 77 kW:n 1,6, 81 kW 1,6 FSI ja jopa nopeammin kuin 85 kW 2,0!
Auto Bildissä oli vähän aikaa sitten testi virityslastuista juuri tuohon 74 kW:n TDI:hin. Lehden mittausten mukaan siitä irtosi vakionakin reilusti enemmän kuin 74 kW. 85 kW olisi todellisempi. 74 kW on monessa maassa veroraja, joten nuo 74 kW voivat olla ilmoitettu vain verotusta varten.
Sama juttu esiintyy myös 150hp ja 130hp malleilla. Tehdäs lupaa muistaakseni 8,9s ja 9,6s Golffille kiihtyvyydeksi näillä moottoreilla.
VW Driver lehti kiihdytti 150 heppaisella tasan 7.0s 0-96km/h (60mph).
Kertokaas farkun omistajat, mikä idea noissa pikkufarkuissa oikein on. Tavaratila niissä (esim Variant) on lyhyt. Eihän niillä pysty kuljettamaan isoa telkkaria suurempaa esinettä ja silloinkin lastaaminen on hankalaa. Kuinka usein te niillä oikeasti kuljetatte tavaraa ja millaista. Liikkeet toimittavat isot tavarat tarvittaessa kotiin ja pakettiautoja voi vuokrata edullisesti ja niillä voi kuljettaa tavaroita eikä tarvitse pelätä verhouksien likaantuvan tai viottuvan. Onko se koira ja ne lastenvaunut ainoat syyt farkun hankintaan. Viistoperät ovat käytännössä yhtä hyviä ja tilavia satunnaiseen kassien kuljetukseen. Pikkufarkut ovat jousitukseltaan kovempia, ajossa meluisampia ja koriltaan rumempia kuin henkilöautot.
Mulla on Focus farkku. Sen tavaratilaan meni 32 tuuman laajakuva TV ihan normaalitilassa. En saanut samaa TV:tä mahtumaan isän Passat Varianttiin kaatamatta takapenkkejä. Piti ihan kokeilla tyhjällä laatikolla.
1. Takana kunnon päätila
Isoissakin sedaneissa ja viistoperissä (Passat, Mondeo, A4, jne.) on onnettomay päätilat takana. Pikkufarkussa on hyvät.
2. Suksi boxi
Sen asentaminen on kertaluokkaa helpompaa ja nopeampaa farmariin. Samat telineet käyvät myös eri farmareihin, joten auton vaihdon yhteydessä ei tarvi ostaa uusia. Mulla on ollut samat 55 euron telineet jo 10 vuotta neljässä eri autossa.
3. Lastaaminen helppoa
Takana ei ole kynnystä, joten tavaroiden lastaaminen on helppoa.
4. Lisätilaa
Tarvittaessa tavaratila tuplaatuu sedanista, kun kuormaa taakse kattoon asti. Siellä on hyvä kuljettaa mökkireissulla esim. patjoja. Kun takapenkit kaataa, niin vaikka maantiepyörä menee purkamatta kyytiin. Yhteenkään viistoperään en ole sitä saanut mahtumaan.
5. Näkyvyys
Näkyvyys taakse on paljon parempi. Haittapuolena on takalasin kuraantuminen.
Itse en osta muita kuin diesel-farmareita.
korimalli on yksinkertaisesti farmari. Uskon, että monella tulee tarvetta koht. usein kuljettaa jotain isoa tavaraa/paljon tavaraa. Ei siis tarvitse olla koiraa tai lapsia, joita ei esim. meikäläisellä ole. Sen sijaan kun lähden emännän kanssa matkalle, on tosi kiva lastata tavarat tilavaan farkkuun kuin sulloa ne sedanin/hb:n konttiin. Sopii teltat, makuupussit, terkipöydät tai vaihtoehtoisesti kisamatkalla sopii ukot kyytiin ja isotkin urheilukassit ihan kivasti. Siinä se.
Kuuluuko johonkin dieselfarkkuun "vakiona" polttoaineella toimivaa lisälämmitintä, esim. Webasto tai vastaava, ja paljonko sille tulee lisähintaa?
Tämän kokoisissa farkuissa siis. Itse maksoin kesällä 1500e Eberistä asennettuna Golffiin kaukosäätimellä (autoliikkeen hinta). Keväällä toiseen Golffiin kun laitatin 5kW Eberin niin maksoi 1150e, kun kaukosäätö tuli vanhasta autosta siirtona (autosähköfirman hinta).
Totuin jo edellisen bensa Golfin kanssa tuohon, joten on tullut myös hankittua firman diesel autoihin Eberi lohkon sijaan. Takaisin ei viitsisi vaihtaa :)
Kyllä näissä Golfin kokoluokan farkuissakin on ihan kivasti tilaa. Jatkuvasti raahaan osittain työn puolesta monitoreja ja muita isoissa laatikoissa olevia rojuja ja hyvin mahtuvat 'pikku-autooni'. Matkustaessa perheen kanssa ei olisi mitään toivoakaan saada tavaroita sedaniin (Boraan esim.) mahtumaan, farkun kun voi lastata kattoon asti. Farkussa ei tule sitä ainaista kylmän tunnetta niskaan, kuten sedaneissa, joissa takalasi hohkaa kylmää niskaan. Näkyvyyskin farkussa on sedania parempi.
Mitä romuja oikein autossasi kuljetat kun mietit verhouksien likaantumista? Kyllä ne verhoukset saa pestyäkin, ei nyt mistään moottoriöljystä täydellisesti, mutta normaalista liasta todelle hyvin.
Autojen ruumuuksien miettimiset jätän niistä välittäville 'neideille', 'kunnon mies' ei auton ulkonäöstä piittaa :)
Millaisia perusominaisuuksia kaukosäädin pitää sisällään. Kännykällä säädettävä olisi kiva mutta taitaa olla satunnaiseen tarpeeseen nähden kallis.
Toyotan D4D moottoreissa on dieselkäyttöinen lisälämppäri vakiona ainakin Corollassa ja Avensiksessa. Toimii ajaessa. Vaatii lisäyksiä jos haluaa sen toimivan myös ajastettuna.
Webaston kaukosäätimet olivat ainakin ennen yhtä 'tyhmiä' kuin Eberin vanhat. Nyt vuoden alusta tuli ainakin Eberille uudet kaukosäädöt, joissa on kuittaus lämmityksen käynnistymisestä ja tietoja mm. kuluneesta ajasta. Vanhoissa ei ole mitään kuittausta, joten ei voi tietää onko lämmitys käynnistynyt.
Autossa jota itse etupäässä käytän on tuommoinen vanha, joten en ole aivan 100% varma mitä siinä uudessa on. Se firmani auto jossa tuo uudempi on asennettuna on työntekijän käytössä ja tietoni siitä kaukosäädöstä perustuu hänen kertomiin seikkoihin.
Kännykkäohjaus on todella kallis verrattuna tuohon, kun ainakin viimeksi pyysivät asennuksesta saman mitä tavallisesta kaukosäädöstä. Lisäksi kun siihen tarvittiin vielä GSM liittymä (kk maksut turhasta kesäisin) ja jokainen käynnistys tapahtuisi tekstiviestillä.
Tuulilasin mukaan Toyossa lisälämmitin pitää aktivoida napin painalluksena mutta sen jälkeen lämmitin toimii automaattisesti. Focuksessa kuulemma lisälämmitin toimii automaattisesti kun ulkolämpötila laskee (asteista ei puhuttu sanaakaan).
Ajastin on lisävaruste molempiin merkkeihin.
Terve,
minulla on Webasto GSM modeemi. Tekstiviestillä ei pistetä käyntiin vaan soittamalla. Kuukausimaksut turhia kesäisin ? No minulla se toimii myös jatkohälyttimenä. Jos hälytin lyö päälle saan siitä ilmoituksen, samoin kuin jos akkujännite tipahtaa liian alhaiseksi. Olen ollut tyytyväinen tähän.
Kertomani päti siis siihen mitä Eberin myyjä kertoi Eberin vastaavasta. Tekstiviestinä ymmärsin sen laitteen toimivan mitä minulle tarjosivat. Tämä 'tieto' perustui siihen, että sanoivat saatavan tietoja lämmityksen etenemisestä jne. tekstiviestinä takaisin. Voin toki olla ymmärtänyt väärin.
Hälytin ja akkuvahti ominaisuuksia ei minulle tarjottu -> kesäisin se olisi ollut täysin turha kapistus aiheuttaen vain liittymän kk maksuja.
Niin asia on Fordissa hoidettu halvemmalla tavalla ilman kytkintä. On meinaan hyvä että on mahdollisuus itse vaikuttaa onko se päällä.
Kuljetus onnistui vaivatta Golf variant;lla
60km päässä olevaan merkkihuoltoon.
Huollon km.korvaus olisi ollut 120km x 0.5€ !