Corolla Focusta meluisampi

Tuulilasi 11/02 diesel fatkut:

Melu 120 km/h (etu/taka):
- 307 70/71 dB
- Focus 71/72 dB
- Astra 71/72 dB
- Golf 71/72 dB
- Corolla 72/72 dB

Ei ainakaan tämän mukaan Focus ole muita meluisampi!

Kulutus (l/100 km):
- Golf 5,2
- Focus 5,5
- Astra 5,6
- 307 5,6
- Corolla 5,8

Tulos:
1. Golf 324p
2. Focus 318p
3. Astra 311p
4. Corolla 303p
5. 307 301p

Pösön sijoitus oli pettymys. Tosin jo koejolla huomasin, ettei sen moottorissa ole riittävästi potkua. Corollaa en ole ajanut, muita olen. Harmi ettei Focuksen 74 kW TDCi ehtinyt vertailuun. Olisi mennyt tiukaksi Golfin kanssa tällöin.
7908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse ajan Focuksella, mutta kokemusta on myös uudesta Corollasta. Täytyy sanoa, että kyllä bensamalleissa Toyota on selvästi hiljaisempi, Focus huutaa nastoilla aivan hirveästi. Samoin yleensäkin Focuksen äänitaso riippuu tosi paljon tien pinnasta, karkealla asfaltilla ääntä löytyy kesäkumeillakin.

Äänestä
  • Autojen meluisuutta on hyvin vaikea arvioida keskenään koeajojen perusteella, koska koeajoautot ovat varustettu yleensä erimerkkisillä ja profiililtaan erilaisilla renkailla. Koeajotkin joudutaan tekemään erilaisilla teillä ja sääolosuhteissa. Juuri rengasäänet ovat yleensä hallitsevia melulähteitä 100-120 nopeuksiin saakka. Syy ei ole yksinomaan itse autossa.

    Äänestä

Vaikka nyt olisikin meluisampi,ennemmin Keskieurooppalainen Focus,kuin Turkissa duunattu Corolla!

Äänestä
  • kumpi se nyt sitten on pahempi: turkkilainen kasaa toyotaa omassa kotimaassaan oman kotimaansa palkkatasolla tai alipalkattuna siirtolaisena saksassa fordia... ...kummassakohan tilanteessa sitä laatua syntyy?

    Äänestä

  • niin kirjoitti:

    kumpi se nyt sitten on pahempi: turkkilainen kasaa toyotaa omassa kotimaassaan oman kotimaansa palkkatasolla tai alipalkattuna siirtolaisena saksassa fordia... ...kummassakohan tilanteessa sitä laatua syntyy?

    Edellisessä viestissä kaveri puhuu ASIAA! On todella NAURETTAVAA haukkua autoa valmistusmaan perusteella vaan eikös ne ns. viat ratkaise sen laadun/luotettavuuden loppupeleissä?

    Äänestä

En ole lukenut juttua, mutta Corollan tapauksessa (pätee muihinkin merkkeihin) farmari on meluisin korimalli. Koeajoin nimenomaan farmarimallin esituotantosarjan autoa tammikuussa ja se tuntui Bridgestonen nastarenkailla meluisalta. Pakkasta kyllä oli 20 astetta, mikä vaikuttaa omalta osaltaan meluihinkin. Farmarikori toimii ikäänkuin vahvistavana koppana, mikä todettiin aikoinaan myös Aftonbladetin koeajossa. HB-malli todettiin hiljaiseksi. Dieseliä en ole koeajanut.

Olen ajanut nyt 11 tkm sedan 1.6 Sol Corollalla. Renkaat Goodyear UG500. Auto on jopa nastarenkailla hiljainen. Moottori on hiljainen. Auto on mukavan hiljainen siis, kesällä jopa nautinnoksi asti.

Ulkomailla testeissä on todettu Corollan kohdalla että farmari on korimalleista äänekkäin. Sedan ja HB ovat hiljaisia. Versokin kuulemma on hiljaisempi kuin farmari.

Melulukemia ei voi katsoa pelkästään desibeleinä. HB-mallien testissäkin TM:ssä Corollan desibelilukemat olivat samaa luokkaa muiden kanssa, mutta auto luokiteltiin silti meluttomimmaksi. Syynä melun sijoittuminen korvan kannalta edullisesti ja hälyäänien puute. Melu ja meluttomuus on pitkälle psykologiaa.

Äänestä
  • ....farkku Focus on hiljaisempi nyt kitkarenkailla kuin mitä oli kesärenkailla....ELI suurin melun syy autoissa on renkaat. Nyt olen todistanut sen itselleni. Auto itsessään ei melua!

    Kesärenkaat oli jotku Euromasterin paskat ja nyt on Michelinin kitkat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


focus kirjoitti:

Tuulilasi 11/02 diesel fatkut:

Melu 120 km/h (etu/taka):
- 307 70/71 dB
- Focus 71/72 dB
- Astra 71/72 dB
- Golf 71/72 dB
- Corolla 72/72 dB

Ei ainakaan tämän mukaan Focus ole muita meluisampi!

Kulutus (l/100 km):
- Golf 5,2
- Focus 5,5
- Astra 5,6
- 307 5,6
- Corolla 5,8

Tulos:
1. Golf 324p
2. Focus 318p
3. Astra 311p
4. Corolla 303p
5. 307 301p

Pösön sijoitus oli pettymys. Tosin jo koejolla huomasin, ettei sen moottorissa ole riittävästi potkua. Corollaa en ole ajanut, muita olen. Harmi ettei Focuksen 74 kW TDCi ehtinyt vertailuun. Olisi mennyt tiukaksi Golfin kanssa tällöin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu