Taistelukalan ostaminen

Tyttö-90

Äitini lupasi ostaa minulle kesällä akvaarion ja sinne kalan. Kävimme eläinkaupassa ja halvoin "akvaario" siellä oli sellainen maljakko. Myyjä sanoi, että sellaiseen voi laittaa taistelukalan eikä siihen tarvitse laittaa suodattimia ym. koska niitä ei sinne oikein saisikaan, koska se on ympyränmuotoinen.

Voiko taistelukalaa siis pitää tuollaisessa maljakossa? Itse kyllä tahtoisin ihan ison suorakulmion muotoisen akvaarion, koska luultavasti ostan enemmän kaloja sitten isompana ja olisi helpompi ostaa kerralla iso ja kallis akvaario. Mutta en tiedä suostuuko äitini ostamaan sellaista akvaariota, koska ne on kamalan kalliita.

Mutta mitä suosittelisitte? Entä jos ostan sellaisen "normaalin" akvaarion niin minkäkokoinen (senttimetreissä) ja litrainen sen tulisi olla, jotta se kuitenkin olisi suhtkoht halpa? Paljonko ne suodattimet ynnä muut maksavat? Ja mitä sinne akvaarioon tulee laittaa suodattimen lisäksi? Onko kaloille oltava koko ajan joku lamppu päällä? Voiko niitä pitää pimeässä entä auringossa? Ja mitä kalalajeja voisin laittaa tuollaiseen normaaliin akvaarioon? Haluaisin joka kalan olevan erinäköinen, jotta tunnistan ne. Mutta en kuitenkaan tahdo hirveästi kaloja. Jotain 1-5 vain ehkä.

Ja muutkin tiedot akvaariosta ja sen hoitamisesta auttaisi paljon! Yritän vielä etsiä enemmän tietoa netistä, mutta jos tiedätte jonkun hyvän sivun, jossa on erilaisia akvaarioita ja niiden hintoja niin olisi kiva jos laittaisitte tänne linkin näkyville :)

3

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      45
      2418
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      39
      1700
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1453
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1432
    5. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      32
      1171
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      135
      1125
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      911
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      17
      853
    Aihe