Eräs sukalaiseni on ollut sijaisvanhempana kahdelle lapselle, toinen asuu vielä heillä ja nyt ovat ottaneet vielä yhden. Aika moni tuntuu olevan sitä mieltä että kyseinen perhe ottaa lapsia vain rahan takia. Jotenkin hirveän vaikea uskoa sitä. Miten on, saako siitä niin suuren korvauksen että se kannattaa rahallisesti? Tuleeko kulujen jälkeen puhdasta "voittoa"? Tuntuu aika kamalalta edes puhua voitosta kun kyseessä on ihmiset, mutta pahat kielet tosiaan väittää että huostaanotettujen lasten pitäminen on taloudellisesti kannattavaa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
palkkiosta jää omaanpussiin 257 euroa kuukaudessa. Ja sen jaat kahdella eli sijaisperheen äiti ja isä tekevät molemmat täyden työn joka on aamusta 6.15 ja iltaan 23.00 myös joskus on yövalvomiset kun lapsi voi huonosti bioäidin toiluksista. Että kyllhän sillä rikastuu onhan se enmpi kuin ei mitään. Suurin rikkaus on se kun kykenee auttamaan pahasti rikkinäistä lapsiparkka emme tee tätä säälistä vaan arvostamme laspsia ja heidän elämäänsä jne.
Sijaisvanhemmuus on juuri rahastamiskeino! Kukaan ei varmaan ottaisi yhtään lasta, jos niistä ei maksettaisi tähtitieteellisiä summia.
Perheitten saama rahasumma vaihtelee kunnittain ja on 800-2000 euroa/kk lasta kohti.
Siinä vaiheessa, kun uusi lapsi tulee perheeseen, annetaan ns, starttiraha, joka on yli 2000 euron.
Eräs samassa jumpparyhmässä käyvä nainen kehui, kuinka heillä on nyt varaa vaihtaa autoa ja tehdä kunnon lomamatka, kun on niin monta sijoitettua?
Tämä on törkeintä yhteiskunnan pyörittämää bisnestä, jota tiedän! Lapsen suhteet omiin vanhempiin saatetaan katkaista jollain tekaistulla syyllä ja sitten hoito on sitä mitä on?
Varoita kaikkia tuntemiasi äitejä, varsinkin yh-äitejä, koska heitä oikein "suurennuslasilla" tarkkaillaan, josko saisi sijoitukseen!
Silloin, kun vielä oli markat käytössä, sain sijoitetusta lapsesta 2000 markkaa palkkiota ja saman verran kulukorvausta.
Nyt saan euroiksi muutettuna tuon saman summan, josta menee vero.
Laske siitä paljonko rikastun.
Työstä pois jäätyäni menetin palkkani; nettona 1400e/kk.
Tilalle tuli palkkio, joka on 400e/kk ja kulukorvaus, joka kuluu lapsen elämiseen ja tarpeisiin.
Kun lapsi meille muutti, niin 1000e ei riittänyt ensihankintoihin. Starttikorvauksena saimme 500e.
Ettei tainnutkaan olla ihan tietoa nuo juttusi...
Älä luule ,että kaikki saa samat summat.640/kk ja paljon puhuttu starttiraha 500e, osta sitten näillä 7-paikk.auto ,rattaat,sänky......no eipä haittaa en ole ryhtynyt tähän rahasta , vaan rakkaudesta lapsiin,mutta miksi se on niin monen mielestä väärin ,RAKASTAA HUOSTAANOTETTUA LASTA,
poimittu.
En tiedä montaakaan työtä, mitä jotkut tekevät ilman palkaa/korvausta, itseasiassa ei tule nyt yhtään sellaista mieleen.
Miksi ihmisten hoidosta tuntuu sinusta pahalta puhua rahasta?
Perhepäivähoitajat, päiväkodin työntekijät, laitosten ja sairaaloiden (lasten)hoitajat esimerkiksi hoitavat palkkaa vastaan ihmisiä ja vieläpä lapsia.
Perhehoitaja saa korvausta ja palkkiota, jonka ainakin minä otan kiitollisuudella vastaan.
3 sijaislastani mahdollistavat minun täysipäiväisen kotonaolon ja lapsille täysipäiväisen aikuisen.
Aiemmistä töistäni sain suuremman palkan, mutta olen silti hyvin tyytyväinen nykyiseen elämääni,
ja uskon sijaislastenikin olevan.
Myös biovanhemmat ovat tyytyväisiä hoitoomme.
t. Kummamamma
...tuntui puhua rahallisesta VOITOSTA. Ikäänkuin olisi kysymys liiketoiminnasta. Selvähän se että sijaisvanhempien kuuluu saada jokin korvaus työstään, sillä työtähän se on. Mutta ainakin se on käynyt selväksi vastauksista että tuskin kukaan kuitenkaan sijaislapsia ottaa puhtaasti rahan takia. On varmaan helompiakin tapoja ansaita rahaa. Ja niille jotka rukuttaa sitä että yhteiskunta maksaa sijaisvanhemmille: oletteko tulleet ajatelleeksi miten kallista on lasten sijoittaminen laitoksiin, lapsikyliin ja muihin paikkoihin?
Tottakai perhepäivähoitaja ja päiväkodin työntekijä saavat palkan työstä!
Mutta, he hoitavat lapsia päivän/illan/yön, riippuen vanhempien työvuoroista, mutta antavat sitten lapsen vanhemmille ja lähtevät itse vapaalle.
Mutta eihän tällaista "äidinpalkka" systeemiä ole olemassakaan? Eli, jos te VAIN hoidatte toisten lapsia, ettehän te silloin ole ÄITEJÄ???
Outoa, ettei tämä mahdu kaaliinne.
Siis, jos vain hoidatte toisten lapsia, kuuluu heidät antaa omille vanhemmille vaikka joka päivä, jos niin haluavat.
Jos taas olette mielestänne ÄITEJÄ, ette silloin tee palkkatyötä, vaan olette äitejä, eikä siitä makseta kenellekään äidille!!!!
Ei kuulukaan maksaa. Tämä on niin outo ristiriita, jota ei voi millään yhtälöllä ratkaista??
Ei perhepäivähoitajakaan sano itseään äidiksi, vaan on täti se ja se. Lapsi oppii, kuka on äiti ja hoitaja tekee työtään ja saa ansaitsemansa palkan.
Muuttakaa sitten nimityksenne vaikka palkkaäidiksi, niin selviää ero, kuka on lapsen oma äiti.
Eikös sinun KAALIIN ala mahtua lainkaan se miksi meitä sijaisäitejä/perhehoitajia tarvitaan. Kun läheskään kaikki bioäidit eivät omiaan pysty/jaksa/kykene hoitamaan.
Kyllä meille pelkän "hoitamisen" lisäksi kuuluu kaikki vanhemmuuteen liittyvät tehtävät työaika on 24 tuntia vuorokaudessa. Meille maksetaan hoitokorvaus se on palkkioperusteinen hoitajalle tarkoitettu korvaus TEKEMÄSTÄÄN TYÖSTÄ, sekä lisäksi kulukorvaus joka on tarkoitettu kattamaan lapsesta aiheutuvia kuluja. Kyseessä on tavallaan työ, osa meistä käy palkkatyössä osa hoitaa lapsia kotona "PALKKAÄITINÄ". En pidä itseäni hoitamieni lasten äitinä, olen sijaisäiti tai perhehoitaja, joka saan elannon hoitamalla meille sijoitettuja lapsia. Ongelmana on ollut jo pitkään se, ettei meitä pidetä työsuhteessa olevina henkilöinä koska palkka ei ole rahapalkkaa vaan hoitopalkkio ja sen vuoksi meillä ei ole palkansaajan etuja. Puuttuu esim. työttömyysturva ja työterveyshuolto. Kannattaisin palkkaperusteista työsuhdetta tällekin alalle, loppusi nämä iänikuiset naukumiset täällä palstalla.
En tiedä kenellä on varaa vaihtaa autoa ja tehdä ulkomaan matkoja, ei meillä ainakaan.
Ei äideille kuulu minusta maksaa palkkaa, eikä myöskään sen paremmin muitakaan palkaan kuuluvia etuja, oli kyseessä bio- tai sitten sijaisäiti. Ja minusta on lasta kohden todella ikävää alkaa erottelemaan, kuka on oma lapsi, kuka sijaislapsi. Pahaa eriarvoisuutta!
Katselin noita perhehoitajille maksettavavia kuluja niin niistä, kun laskeskelee niin johan työttömyyskorvauksellakin olisi kannattavampaa melkein olla. Nämä kulukorvaukset ei kyllä minun mielestä kata niitä kuluja mitä lapsi tuo, ei vaikka laskisi hoitajan palkkionkin mukaan. Kyllä melkein pakko olla toisen sijaisvanhemman ansiotyössä, jos sijaislapsen ottaa. Vaikka tämä on sinänsä hyvä asia, että ei ainakaan kukaan rahan vuoksi ota niitä.
Lastenkodit kyllä tuntuvat saavan ihan hyviä korvauksia näistä lapsista!
>minusta on lasta kohden todella ikävää alkaa erottelemaan, kuka on oma lapsi, kuka sijaislapsi<
Bioäidithän täällä nimenomaan haluavat, ettei sijarit kutsu itseään äidiksi ja isäksi.
Tosin lapset usein alkavat oma-aloitteisesti sijareita niin kutsumaan, kun muutkin niin tekevät.
Sijaisvanhemmat ovat toimeksiantosuhteessa kuntaan ja saavat TYÖSTÄÄN palkkion, ei palkkaa.
MIKÄ SIINÄ TAAS ON NIIN MAHDOTTOMAN VAIKEA YMMÄRTÄÄ?
Tiedän kyllä varsin hyvin, että perhehoitaja saa PALKKION! kuten jo edellisen viestin otsikossa sanoin. Ja toisekseen olen ottanut selvää näistä kuvioista, eli sinun ei tarvi yhtään mesota.
Sinähän siitä palkasta aloit kertomaan kuinka toivoisit, että sijaisäiditkin saisivat palkkaa ja työsuhde etuja, johon sitten kommentoin.
Miten sinun kirjoitukset ovat noin hermostuneen oloisia? Rauhallisuutta hyvä ihminen.
Meillä ei kata korvaukset kuin noin puolet kulutuksesta. Turha puhua tienaamisesta. Jouduin menemään työhön, koska ei ole varaa olla kotona vaikka lapset tarvitsisivat. Juuri rikottiin auto. Toinen puoli aivan lommoilla ja maalia kaipaa.
Joka kuukausi jotain saa korvata, mitä lapsi on tehnyt.
Ei Äidille/isälle kuulukkaan maksaa palkkaa. Omat vanhemmat huolehtivat omien lastensa elatuksesta.
Sijaisvanhemmat eivät ole "vanhempia" vaikka hoitavatkin kaikki "vanhemmuutteen" liittyvän työn lapsen kanssa.
Eriasia on sitten adoptio, jossa kaikki vanhemman oikeudet siirtyvät adoptiovanhemmille ja biovanhemmat menettävät ne.
Sijaisvanhemmuus on hyväntekeväisyyttä käytännössä. Ajatelkaapa tilanne niin, että jos sijaisäidille alettaisiin maksaa palkkaa ja siinä tienaisi niin siinä olisi äkkiä tilanne se, että niitä otettaisiin "bisnes" mielessä. Siinä on taas se vaara, että ihmiset kun ottavat ja ajattelevat, että siinäpä helppoa rahaa, kun ottaa pari sijaislasta niin saattaisi unohtua se itse lapsi. Tässä ainakin näkee sen kuka todella haluaa auttaa ja on valmis sydämmestään ottamaan sen lapsen.
Sitten laitetaan se perhekoti pystyyn, hankitaan koulutus ja luvat ja saadaan n. 200€/vrk per lapsi. Laitokset ja lastenkodit veloittavat "asiakkaastaan" (kuten minulle asia ilmaistiin, että puhutaan mielummin "asiakkaasta" eli minusta, lapsesta) suurinpirtein saman verran.
Todellisuus nyt vaan taitaa olla niin, että sijasperhetyö ei pahemmin houkuta jos tuloksena on 0€ ja sen lisäksi täytyy jättää oma päivätyö ja jäädä kotiin katsomaan lapsia. Lapset useinkaan eivät ole mitään pienilapsia vaan heitä on kierrätetty ensiksi laitoksissa ja sitten vasta laitettu perheeseen, kun kotiutuminen alkaa näyttämään epätodennäköiseltä (jos nykyisin laitetaan aikaisemmin on se mielestäni hyvä juttu). Toki näitä pieniäkin on tarjoilla, mutta huomattavasti vähemmän kuin isompia lapsia. Pienten lasten kanssa ongelmat ovat vähäisemmät (mikäli huostaanotettu ajoissa, ei Fas/Fae ym. ongelmaa ja laitettu suoraan perheeseen, ei lastenkodin lattialle). Sen lisäksi on nämä matkat bioperhettä tapaamaan, josta kyllä saa jonkun kilometrikorvauksen. Usein lapset asuvat kaukana bioperheestään. Ja riippuen sitten viellä bioperheen ongelmista (jos niitä on) niin ne tulevat kaupan päälle.
Kokemusta ei ole kuin omasta perheestäni (joten muista en osaa sanoa) jotka tulivat ainakin kerran ihan ympäripäissään sijaisperheeseen meitä tapaamaan, soittelivat humalassa ym.
Kuulostais hullulta vaatimus " Jätä työsi ja menetä n. 1500€/kk ja ota tämä lapsi luoksesi asumaan, huolehdi, että hän tapaa perhettään, harrastaa. Voi olla, että palautamme hänet kotiin, että bioperhe häiriköi teidän elämäänne ja lasta saattaa joutua kuljettamaan terapioihin ym. Olisi myös hyväksi, että lapselle hankittaisiin virikkeitä ym. mitkä ovat lapselle hyväksi. Rahaa annamme 100€ mikä on lapsilisä, sama minkä bioperhe sai aikoinaan."
Sen sijaan, että oltaisiin huolissaan siitä "bisneksestä" voitaisiin koittaa olla huolissaan siitä lapsesta ja yrittää parantaa lapsen oloja mm. valvomalla sijais- sekä bioperhettä, niin, että kumpikaan ei pääsisi traumatisoimaan lasta. Rahaa voisi siirtää tähän ja samalla korotella niiden sijaisperheiden palkkioita, että saataisiin perheitä lisää ja lapselle mahdollisimman "normaali" kasvualusta heti sijoituksen ensihetkistä lähtien. Laitostuminen jättää lapseen jäljet, siinä missä traumaattinen bio tai sijaisperhekkin. Samalla myös tukitoimien riittävyyteen ja rahoitukseen voisi panostaa rahallisesti ja hankkia lisää erinlaisa tuki/kuntoutus perheitä, joihin voisi vanhemmat lapsineen mennä ja pyrkiä siihen, että mahdollisimman vähän tulisi sijoituksia ja vanhemmat saataisiin jaloilleen ja jos ei, niin lapselle taattaisiin sitten paras mahdollinen hoito hänen tulevaisuuttaan ajatellen. Niin, että lapsi ei joutuisi eriarvoiseen asemaan lastenkoti saati sijoitus lapsena tahi bioperheen lapsena, jossa sosiaalitätia ei vaan kiinnosta tai resurssit eivät riitä.
sijaisvanhempiaan.
Meillä ei kukaan käytä minusta äiti-nimikettä kuin koulussa. Ei edes biolapset.
Saavat halutessaan toki käyttää.
Tuntuisi oudolta kieltää sijaislapsiltä äiti-sanan käyttö jos muut perheen lapset sitä käyttävät perheen äidistä.
Sijaislapsi on lapsi perheen muiden lasten joukossa ja usein haluaa nimittää perheen äitiä myös äidiksi jos muutkin lapset niin tekevät, hänelle se suotakoon.
T. Kummamamma
Jos minun lapseni olisi sijoitettu, en kyllä missään nimessä haluaisi, että hoitaja ei saisi palkkaa työstään. Pahin tilanne olisi sellainen, että lapsi olisi sijoitettuna ja jonkun armeliaisuuden varassa, kuin entisajan huutolainen.
En sitten millään tajua, miten on mahdollista, että vanhemmat ikäänkuin kadehtivat oman lapsensa hoitajan saamaa korvausta. Biovanhemmat nurkuvat näillä palstoilla myös siitä, että sijaishoitajalle maksetaan korvausta lapselle järjestetyistä harrastuksista ja terapioista.Sehän on selkeästi kyseisen sijoitetun lapsen etu. Ajattelevatko tällaiset ihmiset koskaan tai missään tilanteessa oman lapsensa hyvinvointia? Olen lukenut myös keskusteluja, joissa biovanhempi purkaa katkeruuttaan, kun lapsen sijoituksen myötä rapisivat lapsilisät ja niiden myötä myös alenivat yhteiskunnan maksamat tuet.
Vuonna 2003 maksoivat Itä-Uudenmaan kunnat sijaisperheille hoitopalkkiota 233-430 €/lapsi ja kulukorvausta 300-580 €/lapsi.
Samoissa kunnissa sijoituskustannukset/lapsi olivat sijaisperheissä 626-1000€/kk - vertailun vuoksi kustannukset ammatillisiin perhekoteihin sijoitettujen osalta olivat 2010-5550€/kk ja laitoksiin sijoitettujen 3240-10260€/kk.
Hoitopalkkiosta perhehoitaja maksaa verot, mutta kulukorvaus on tarkoitettu sijoitetun ruokaan, asumiseen jne. ja se on lopullisessa verotuksessa verovapaata.
Jos tarkoitat "voitolla", että sijaisvanhemmille jää hoitopalkkiosta itsellekin jotain palkkaa, niin juuri niin on tarkoitus ollakin. Valitettavasti läheskään kaikki kunnat eivät korvaa sijoitetusta koituvia kuluja täysimääräisinä, joten usein sijaisperhe joutuu osittain elättämään sijoitettuakin, vaikka lain mukaan meillä ei sijoitettuun nähden elatusvelvollisuutta olekaan.
Itse olen täysipäiväinen sijaisäiti ja hoitopalkkiot muodostavat ainoan tulonlähteeni. Jos kävisin työssä, emme voisi ehkä edes hoitaa tällaisia erityistä hoitoa vaativia lapsia. Palkkani olisi kylläkin "oikeassa työssä" parempi ja minulle kuuluisivat kaikki työehtolain suomat edut, jotka eivät koske toimeksiantosopimuksella "työskentelevää" sijaisvanhempaa.
Tuskin kenellekään asioita tuntevalle tulisi mieleen, että sijoitettuja lapsia hoitamalla pistäisi rahoiksi. Jos motiivina on rahan hankinta, niin esim. siivoustyöllä tienaa huomattavasti helpommin ja paremmin.
Yksinkertaisesti ja selvästi! :o)
Näin ON!!
Mihusta olisi oikein, jos biovanhemmat joutuisivat itse maksamaan tuon hoitopalkkion ja kulukorvauksen sijaisperheelle.
Silloín he tietäisivät,mita sijaisperhe hankkii ja loppuisi tuo ainainen narina.
Hoivataan edelleen sijoitettuja lapsia ja nostetaan päät pystyyn, eikä välitetä biojen haukuista.
Sijaisäideiltä voisi hiukan liietä empatiaa myös näille bioäideille joilta on lapsi otettu huostaan. Ei se heillekään varmasti helppo tilanne ole siinä missä lapsenhoito sijaisvanhemmille. Minusta alkaa näyttää, että tällä palstalla käydään aikamoista kiistaa sijais- ja biovanhempien välillä, vaikka todellisuudessa sen pitäisi olla yhteistyötä tuon kasvatuksen. Vaikka toki on paljon hyvää keskusteluakin täällä.
Ja kyllä tällä palstalla käy varmasti muitakin kuin huostaanotettujen lapsien vanhempia, tai sijaisvanhempia.
Itse en esim. kuulu kumpaankaan näistä ryhmistä.
Soskusta siitä hoidosta. Biologiset vanhemmat ovat maksaneet oman osuutensa kuluista, sängyt, vaatteet yms. silloin kun lapset olivat kotona, eikä niihin saa mitään rahoitusta. Miksi muuten on niin vaikea sanoa suoraan raha minkä saatte ? Toisekseen meidän sos.työtekijä tuossa mainitsikin, että tahallaan etsivät sijaiset tuntuvat tahalleen löytävän vikoja lapsista, eli saadaan sitten hoitkorvauksia yms. kun lasta kuljetetaan terapiassa. Se oli markka aikan noin 900 kuussa, verotonta tuloa, erityishoitokorvaus.
Vai että vielä pitäisi itse maksaa siitä, että oma, rakas lapsi viedään vääryydellä. Kuule, suksi ämmä v.. kommentteinesi!!!
Anna lapsi/lapset TAKAISIN HEIDÄN OMILLE VANHEMMILLEEN, niin maksut tulevat hoidetuksi. Oma äiti hoitaa RAKKAUDESTA ja antaa viimeisen leivänmurunsakin lapselleen.
Älä ota toisten lapsia, jos on vielä tarve ryöstää lapsen lisäksi hänen vanhempansa rahat!!!
sosiaalityöntekijät perivät joka kuukausi vanhemmilta siis bio tietyn summan riippuen onko lapsi sijaiperheessä vai perhekodissa tai laitoksessa,kuinka pljon maksavat.oma bio äitini on sairaseläkkeellä ja hän saqnoi minun jouduttuani laitokseen että joutui maksamaan ainakin omasta mielestään aika paljon. ja sitten kun lapsi täyttää 18 vuotta,hän saa ns itsenäistymisrahaa,mikä on juuri omilta vanhemmilta vuosien varrella kerätty ja se annetaan tarvike hankintoihin,esim pesukione jne jne.
minun sijaisvanhemmat valitti koko ajan minulla rahasta kun ei ole ja sitä menee vaikka minusta maksettiinnylintä palkkiota ja kummatkin olivat hyvin tienaamissa ammateissa ja adoptoitu velipuoleni sai aina kaiken mitä ahlusi ja sne lapsilisätkin säästettiin pankkiin,toisin kuin minulta vanhemmat otti kylpyhuoneremonttiin minu tililtä rahaa minne oli biologiset sukulaiseni alittaneet rahaa.
...viestejäsi lukiessa tulee mieleen, että taisit itse aikanasi tehdä lapsesi ainoastaan tukien toivossa?
ps. en ole sijaisäiti, bioäiti, huostaanotettu tai muutenkaan asianosainen.
...ja taas ilmeisesti huostaanotto oli ihan ilman perusteita?
Taustaksi; en ole sijais- tai bioäiti, kasvatuslapsi, sossutäti tai muu asianosainen, mutta sen verran olen eläissäni ihmiskohtaloita nähnyt ja kuullut, että ensimmäiseksi ei todellakaan lapsi viedä niiltä bioäideiltä, jotka "viimeisenkin leivänmurun lapselleen antaa". Mene katsomaan peilii ja ole kerrankin rehellinen edes itsellesi!
...ja taas ilmeisesti huostaanotto oli ihan ilman perusteita?
Taustaksi; en ole sijais- tai bioäiti, kasvatuslapsi, sossutäti tai muu asianosainen, mutta sen verran olen eläissäni ihmiskohtaloita nähnyt ja kuullut, että ensimmäiseksi ei todellakaan lapsi viedä niiltä bioäideiltä, jotka "viimeisenkin leivänmurun lapselleen antaa". Mene katsomaan peilii ja ole kerrankin rehellinen edes itsellesi!
hänellä on 4 lasta 3 eriperheestä.Tiedän tulot,koska raastuvassa ilmoitti,ja hän yksin hoitaa näitä lapsia.
On se kateus kamalaa.Tänä päivänä on paljon mitä en ymmärrä, mutta sen verran tiedän äitinä että lapsi kuluttaa.Sijaislapsella on varmasti jo monta synkkää asiaa pienssä elämässään ollut, ja suon ilomielin jokaiselle lapselle turvallisen kodin mistä saa ruokaa ja lämmintä peittoa pään päälle.Lasten kasvatus kaikkine ongelmineen mitä eteen tulee ei aina ole yhtä ruusilla tanssimista.Arkipäivää joka kuuluu vanhemmille mikäli lapsia on aikaan saannut.Kaikki sen tietää mitä se on.Toiset pääsee helpomalla toiset ei.
Minä suon ilomielin jopa palkkaa etuineen jos joku vaivautuu hoitamaan lapsia jolla asiat ei ole ollut niin mallillaan omassa kodissaan bio vanhempien kanssa.Suon jopa harratusrahaa vaikka omille lapsilleni sitä rahaa ei tahdo löytyä.
Jos joku tienaa, se ei ole minulta pois.Ja itse en todellakaan ottais yhtään sijaislasta omaan kotiini.Vaikka olenkin työtön tällä hetkellä, ja puitteet siihen olisi.
Mikäli itselleni jotain sattuisi toivon mahdollisimman hyvää kotia lapsilleni, ja jos yhteiskunta siitä maksaa maksakoot.Tosin maksaisin itsekkin omasta pussistani mitä vaan kunhan lapsilla on sitä mitä tarvitsee.
Sitä mitä en ymmärrä on näitä sijoitettujen lasten etuja.Mikäli et adoptoi lasta, mutta pidät sitä kuin omaa lasta.Jolloin et varmastikkana laske kuinka paljon lapsesi kuluttaa ja kuinka paljon tienaan lapsesta.
En voi ymmärtää en sitten hitto millään..miksi lasta pakotetaan muuttamaan täysi-ikäisenä pois kotoa ns.itsenäistymään????????
En minäkään ole ajanut lastani pois kotoa siksi että se ikää tuli 18v.Luotan täysin että lapseni itsenäistyy aikanaan ihan itse.Monella lapsella on koulukin kesken.Mutta näin on asiat.Lapselle toki tarjotaan oma koti ja tuet.
Mutta eikö parempaa tulosta lasta ajatellen olisi että lapsi ja sij-vanhemmat yhdessä pohtii koska on soiva aika muuttaa.
Kyllä ne lapset yleensä muuttaa aikanaan pois kun koulut muuttuu tai koulut on käyty, rakastutaan jne..se on normaalia elämää..suurin osa lapsista muuttaa oikeasti pois omasta synnyinkodistaan, ja uskon että lapsen normaalin kehityksenkin takia olisi yhteiskunnallekkin halvempaa antaa lasten asua sij-kodissaan niin kauan kuin haluavat.Toki saavat auttaa minun puolestani asunnon hankkimisessa silloinkin .Jos haluavat otta tukia pois sij-vanhemmilta en usko että ne sij-vanhemmat jotka on pitänyt lkasta kuin omaa , aja "omaa " lasta pois vaikka rahantulo loppuisi.
Tiedän kaksi tapausta jossa näin on tehty.
Tippa linssissä kun vuoden ikäisenä "saatu" "tytär" joutuukin nyt itsenäistymisasuntoon..opettelemaan elämään..
sinänsä hyvä idis..mutta missä on maalaisjärki..ja elämässä voi joustaa..sitä kunnei byrokratia kai tunne..
Oikeasti on ihmisiä jotka tekee arvokasta työtä(tulevia veronmaksajia) lasten eteen jotka muutenkin on potkittu päähän ..
Ruikuttakaa muualla jos olette kateellisia..ja ainahan voi itse hakea samaan "ammattiin"
onnellinen äiti joka kohta tottuttelee siihen että lapsi muuttaa pois.
rahat juoksisi tilillesi,älä kuseta.
kirjoitusta?
Lueppa uudelleen, toivon että ymmärrät lukemasi.
Miksi kommentoida, jollei ole edes perehtynyt siihen mitä toinen sanoo?
sijaisperheelle ei paljoa makseta toisin kuin perhekodille.sijaisperheet saavat käydä töissä jne mutta perhekodin pitäjät saavat lapsesta tietyn palkan eivätkä saa oööa muussa työssä vaan lasten oltava se työ ja heillä on oltava koulutustakin ja lapset ovat yleensä hieman erutyistarpeita omaavia jne.
tiedämn ihmisiä jotak pitävär perhekoteja rahan takia
Toiset vara-äidit uskovat tekevänsä työtä ja toiset vara-äidit olevansa laupiaita samarialaisia. Mutta maksavatko nää sijaisäidit palkkioitaan verot?
Aivan verotoimiston laskeman veroprosentin mukaan
Kyllä sitten työsuhteenomainen asema sijaisvanhemmilla on. Työnantajana valtio, eli me veronmaksajat. Tässä suhteessa pitää sitten varmaan vähän selkeyttää sitä mielikuvaa sijaisvanhemmuudesta heille itselleenkin, että valtion hommissa he on eikä siinä sen kummempaa.
Sijaisvanhemmat ovat toimeksiantosuhteessa KUNTAAN, siksi ei palkka vaan palkkio.