.
Tuli ongelma voiman jakautumisesta kun katselin noita hybridien vaihteistoja.
Oletan kaikkien tietävän millainen on planeettapyörästö ja epäselvyyden välttämiseksi käytän rattaista nimityksiä niin että keskimmäinen on aurinkopyörä, seuraavat planeettapyöriä ja uloin kehä on ulkokehä.
Tapaus 1
Aurinkopyörä on lukittu paikoilleen, ulkokehälle tulee moottorilta momentti esim 300 Nm ja voima otetaan ulos planeettapyöriltä.
Tapaus 2
Muuten sama, mutta aurinkopyörää pyöritetään sähkömoottorilta samaan suuntaan samalla pyörintänopeudella kuin ulkokehää momentilla 100 Nm.
Kummassa tapauksessa ulosotolle tulee suurempi momentti ?
Ai niin täytyy vielä täydentää, että aurinkopyörä olkoon saman kokoinen kuin planeettapyörät.
Planeettapyörästö ?
10
7442
Vastaukset
- fyysikko.
Momentti on suoraan verrannollinen kääntäen pyörimisnopeuteen.
- K.Lehtonen
Jos pyörihtänopeus on 0 ?
- FXB
Saattaapa mennä arveluni vikaankin, mutta äkkipäättelyllä tapauksessa 1) on momentti suurempi (- 400 Nm).
Tapauksessa 2) momentin itseisarvo lienee kylläkin kaksinkertainen tapaukseen 1) nähden eli 800 Nm.
(on muuten kysymyksenasettelussa raskaita oletuksia, planeettapyörästö lienee monelle yhtä outo kuin satelliittipyörästökin)
FXB - Wxel
Välityssuhteista riippuu..
Tapauksessa 1 välityssuhde on yleensä luokkaa 1,25-1,67 eli vääntömomentti olisi jotain 375-500Nm
Tapauksessa 2 välityssuhde on yleensä luokkaa 2,5-5 eli vääntömomentti olisi jotain 250-500Nm
Eli vääntömomentti voi olla vaikkapa 500Nm molemmissa vaihtoehdoissa... - -seurailija-
Kummassakin 400 Nm
Välityssuhde ensimmäisessä 1.33 (4/3), ja toisessa 1- Joku muu
Jos toisessa välityssuhde on 1 niin se on suora vaihde ja momentti ei muutu, eli 100nm menee läpi..
- tulee
Joku muu kirjoitti:
Jos toisessa välityssuhde on 1 niin se on suora vaihde ja momentti ei muutu, eli 100nm menee läpi..
Vielä se ulkokehän 300 Nm.
- hiski
Planaeettapyörästöistä yleensä muutamia perusjuttuja. Jos oletetaan että aurinkopyörä on vaikka A, planeettapyörä B ja kehäpyörä C.
Välityssuhde lasketaan A C jaettuna A:lla.
Välityssuhteeseen vaikuttaa siis vain aurinkopyörän ja kehäpyörän suhde.
Tässä tapauksessa välityssuhde lieneen n. 4,1 (karkeasti laskien)
Tapaus 1: Pyörimisnopeus kasvaa välityssuhteen verran ja momentti pienenee.
Tapaus 2: Momentit summautuvat eikä pyörimisnopeus muutu.
Paikoillaan olevaan pyörästöön vaikuttaa aina samansuuruinen vastamomentti jolloin momenttien summa on 0.- hiski
Siis uudestaan tapaus 1:
Nopeus vähenee ja momentti kasvaa!!!! - -seurailija-
2 tapauksessa ohjeet sattu kohdalleen, kun momentteja nollatessa huomioi ulkoisten momenttien lisäksi myös paikallaan olevien rattaiden tukivoimista aiheutuvat momentit.
Ensimmäinen yleistys ei kyllä pidä paikkaansa kuin tapaukseen, jossa kehäpyörä on paikallaan ja voima tulee aurinkopyörältä, ja oletan että momentin suuruudessa sattu "black out"
Planeettapyörästölle voidaan tuoda tai ottaa ulos momentti kaikilta kolmelta osalta, niitä voidaan pyörittää eri nopeuksilla tai lukita paikoilleen, jolloin mitään yleistä välityssuhdekaavaa ei voi esittää.
Esimerkin tapauksessa voima otetaan ulos planeettapyöriltä ja jos aurinkopyörä on paikoillaan ja kehäpyörälle tulee liike, niin välityssuhde on C / (A C), ja kun oletetaan että aurinko-ja planeettapyörä olisivat 1 , niin kehäpyörä on 3 , joten kyllä se välityssuhde tapauksessa 1 on 3/4 tai 4/3 , kumminpäin sen vaan haluaa ilmaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835