Onko olemassa

...?

nuoria nais-alkoholisteja, esim 15-19vuotiaita..? on niin vaikee myöntää että oon siinä partaalla, koska en ikinä voisi kuvitella että joku 15-17vuotias sievä tyttö voi olla alkoholisti.. ahdistaa "olla ainut", ei kehtaa edes apua pyytää koska tuntuu että oon ainut tälläi poikkeus.. ehkä luulen vaan koska omassa tuttavapiirissäni sellasia ei kai ole..?

5

625

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • calmato

      Meidän suunnalla nuorimmat AA:han tulleet naiset ovat alle 20-vuotiaita. Sanovat tiedostaneensa olevansa alkoholisteja jo jostain 14-16 vuotiaasta asti. Naisen elimistö kestää alkoholia paljon huonommin kuin miehen, naiset myös alkoholisoituvat hieman eri tavalla, usein huomattavan nopeasti. Sairaus on silti sama, eikä siinä ole mitään häpeämistä sen enempää kuin muissakaan sairauksissa. Apua on saatavissa, jos sitä itse haluaa.

      Alkoholia käytetään monesti ahdistuksen lievittämiseen ja hetken päästä ollaan tilanteessa, että "lääke" on suurempi ahdistuksen aiheuttaja kuin alkuperäinen ahdistus - peli kovenee ja lääkkeet tulee rankemmiksi. Peli kannattaa viheltää poikki.

    • setä

      Alkoholismi vaatii oman aikansa kehittyäkseen. Alle kaksikymppinen ei voi olla alkoholisti, mutta voi kyllä olla hyvää vauhtia matkalla siihen.

      Lopeta juopottelu, kun vielä ehdit. Tee jotain muuta.

      • Takia

        Alle kaksikymppinen ei voi olla alkoholisti? Oletetaan että hän on aloittanut juomisen esim. 13 ikäisenä.


      • kessi

        Alle kaksikymppinen voi hyvinkin olla alkoholisti, aivan kuten 12-vuotias voi olla narkkari.

        Alkoholismi on sairaus, johon liittyy paljon muutakin kuin pelkästään juominen.

        Alkoholistiksi ei voi tulla juomalla paljon, tällöin on vain suurkuluttaja. Suurkuluttaja pystyy lopettamaan tai jopa vähentämään juomistaan oman järkensä ohjaamana, kun taas alkoholisti vaatii tehokkaan terapian päästäkseen eroon alkoholista ja terapiaa hän tarvii usein vielä toivuttuaankin.


      • kessi kirjoitti:

        Alle kaksikymppinen voi hyvinkin olla alkoholisti, aivan kuten 12-vuotias voi olla narkkari.

        Alkoholismi on sairaus, johon liittyy paljon muutakin kuin pelkästään juominen.

        Alkoholistiksi ei voi tulla juomalla paljon, tällöin on vain suurkuluttaja. Suurkuluttaja pystyy lopettamaan tai jopa vähentämään juomistaan oman järkensä ohjaamana, kun taas alkoholisti vaatii tehokkaan terapian päästäkseen eroon alkoholista ja terapiaa hän tarvii usein vielä toivuttuaankin.

        ilman minkäänlaista terapiaa. Siis mahdollisesti, ei välttämättä. Kokemus on omani. Raitistumiseni tapahtui kahdeksan vuotta sitten 30 vuoden rankan juomisen jälkeen.

        Alkoholismista ei tiedetä likimainkaan kaikkea. Sen syyt ovat niin syvällä ihmisen psyykessä ettei sinne ylletä. Se liittyy - jälleen oman kokemukseni mukaan - väärään elämänasenteeseen ja on mahdollista, että alkoholismi ei ole sairaus vaan syvemmän mielen sairauden oire. Alkoholismista parantavaa pilleriä tai tai muuta lääkettä ei siksi ole keksitty eikä tulla keksimäänkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe