Vaikean elämäntilanteen vuoksi jouduin turvautumaan alkuvuodesta mielialalääkkeisiin. Ensin minulle määrättiin fluoxetin ranbaxy lääkettä, joka ei kuitenkaan vaikuttanut mielialaa kohentavasti puolentoistakuukauden käytön jälkeenkään. Lääkäri sitten vaihtoi zoloft:iin, jonka rinnakkaislääke sertralin siis on.Jostain syystä en ole huomannut tälläkään lääkkellä olevan kovin suurta vaikutusta, tosin se vie pahimmat ahdistukset mennessään,joten tietysti se vaikuttaa, vaikkakin vaikutus on suhteellisen huomaamaton. Nyt asioiden parantuessa olen alkanut vähentää lääkitystä, tavoitteena kesän aikana päästä siitä kokonaan eroon.Nyt kysynkin jos jollain on kokemusta ns.vieroitusoireista.Itselläni nimittäin todella pahoja "huimaus"kohtauksia, maanista käyttäytymistä, sekä ärtyisyyttä.Lähinnä tuosta maanisuudesta olen huolissani, vaikka onhan se tavallaan ihan kiva olla täpinöissään, tulee asioita hoidettua:). Onko kellään muulla tullut samantapaisia oireita lääkettä lopettaessa?
Pahasti pelkään että olen maanis-depressiivinen...Jos näin on, en voi lopettaa lääkkeitä koskaan...Lekuri ei usko oireiden olevan mitenkään ylitsepääsemmättömät, tai että mun päässä ois muutenkaan ylipäätään mitään vikaa.Olen kuitenkin kasvanut Maanis-depressiivisen vanhemman kanssa, ja erotan mielestäni itsestäni samanlaisia piirteitä.Siitä hankala sairaus, että oikeanlaista hoitoa on vaikea löytää, ja joissain tapauksissa lääkkeet vain pahentavat asiaa.
Pahasti pelkään että olen maanis-depressiivinen...Jos näin on, en voi lopettaa lääkkeitä koskaan...Lekuri ei usko oireiden olevan mitenkään ylitsepääsemmättömät, tai että mun päässä ois muutenkaan ylipäätään mitään vikaa.Olen kuitenkin kasvanut Maanis-depressiivisen vanhemman kanssa, ja erotan mielestäni itsestäni samanlaisia piirteitä.Siitä hankala sairaus, että oikeanlaista hoitoa on vaikea löytää, ja joissain tapauksissa lääkkeet vain pahentavat asiaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Meikällä oli ensialkuun Seronil 60-valmiste päivittäisessä käytössä.Se vaihdettiin Zoloftiin,jota käytin n.2 vuotta.Sittenn alkoi tuntua sille,että pärjään ilmankin ja vähensin sitä omiin nimiin puolella,sitä lääkitystä.Puhuin omahoitajani kanssa siitä,kun oli ollut puolilääkityksellä kolmisen kuukautta.Hänen kanssaan tulimme siihen tulokseen,että sen lääkityksen voi lopettaa kokonaan.Lopetin sen lääkkeen käytön ja nyt olen masentunut,ellen pääse lenkille läjes päivittäin.Aiemmin en saanut mitään aikaan.Nyt olen käytännössä kuntohullu,vaikka painoa onkin enemmän,kuin laki sallii.Muut pääseevät bussissa matkalipulla,mutta meikältä kysytään rahtikirjaa...Voit vastata tähän,jos tykkäät.Osaan minä muustakin kirjoittaa,kun TIA-kohtauksesta...