Vaahtera-auliosta kysyisin otetaanko talveksi sisään ja muutenkin yleisiä hoito-ohjeita?
Kiitoksia etukäteen
vaahtera-aulio
14
5896
Vastaukset
- tällaista
Vaahtera-aulio on suurikukkainen, tuuheakasvuinen ja runsaasti kukkiva huonekasvi. Se haaroo helposti ja voi jo yhdessä kasvukaudessa muotoutua kookkaaksi monioksaiseksi pensaaksi. Kesäisin sen voi viedä myös parvekkeelle tai terassille puolivarjoiseen paikkaan. Kukintaa saattaa kestää keskikesästä alkutalveen. Varsinkin latvonnan jälkeen uusiin versoihin muodostuu pian nuokkuvia kukintoja. Yksittäiset kukat kestävät lähes viikon.Vaahtera-aulion sirot lehdet muistuttavat vaahteranlehtiä ja ne muodostavat kauniin, kirkkaanvihreän taustan näyttävälle kukinnalle.
- Anonyymi
Ihmettelen kun kesällä osti uuden ja se nyt kuivattaa lehtiä niin mitä pitäis tehdä autaisko mullanvaihto tuo multa joka oli ostaessa on erikoisen näköisrää
- sisätiloihin
talveksi, on muutenkin kiinanruusun tyyppinen sisäkasvi. Hiton arka hallalle että ulos vasta sitten kesäkuun puolella eikä suoraan paahteeseen jotta tottuu ensin ulkoilmaan.
Saa olla isohko ruukku, normaali kastelu (lehtevänä haihduttaa jonkin verran) kasvukaudella eli multa saa kuivahtaa kevyesti kasteluiden välissä. Kannattaa käyttää lannotteita kastellen kun kerran on kukkiva kasvi kyseessä, kukkineet kukat poistetaan. Valoisa tai aurinkoinen paikka, paahteesta ei pidä.
Syksyllä sisälle ennen kovia pakkasia. Paras talvisäilytys viileä (n 10-15) ja valoisa, silloin saa kuivaa kunnolla eli kastellaan niin niukasti että lehdet karisevat. Kevättalvella leikkaus rajulla kädellä, mullan vaihto ja aloitetaan kastelu varovasti kunnes taas on täydessä kasvussa.- Anonyymi
Toisaalta, jos on hyvä kukkavalo, aulio saattaa riemastu kasvamaan keskitalvellakin, on vihreämpi ja tuuheampi kuin kesällä nyt joulun aikaan, käy hyvin viherkasvista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisaalta, jos on hyvä kukkavalo, aulio saattaa riemastu kasvamaan keskitalvellakin, on vihreämpi ja tuuheampi kuin kesällä nyt joulun aikaan, käy hyvin viherkasvista.
Sama kokemus, tosi vihreä talvella, puhkesi täyteen kukkaan joskus helmikuun lopulla. Leikkasin kyllä sitten myöhemmin vesomaan uudestaan, niin että nyt toukokuussa on kuin sulkasatoinen kana. Mutta oli tosi komeat kukat ja lehdet talvella!
- kukkahöperö
Hei,itse olen pitänyt vaahteraaulion aina sisätiloissa,nytkin on niitä keittiönikkunalla ja myös huoneen ikkunalla.Joskus kukkivat hyvin,joskus pitävät taukoa,mutta en huolestu vaan leikkaan ja vaihdan mullat joka kevät.Paljon myös ravinteita,niin kyllä kukkaa pukkaa,paitsi keltainen on huonompi kukkimaan.Nyt olen uusinut niitä oksista ja ostan taas erivärisiä tänä keväänä.Hauskaa kukkien kasvatusonnea vaan kaikille,niiden parissa aika kuluu ja saa nauttia joskus myös onnistumisista.
- Tipunen
Mä laitoin helmikuussa pussillisen siemeniä itämään, ja nyt taimia on jotain 15 kpl. Ovat nyt 5 cm korkeita, ja jännityksellä oottelen että minkävärisiä kukkia ne tekevät! Keltaista väriä oottelen, eikä voi edes antaa kellekkään tainta koska aattelen että jospa se onkin ainut keltainen .. ;)
- kukkahöperö
Tipunen kirjoitti:
Mä laitoin helmikuussa pussillisen siemeniä itämään, ja nyt taimia on jotain 15 kpl. Ovat nyt 5 cm korkeita, ja jännityksellä oottelen että minkävärisiä kukkia ne tekevät! Keltaista väriä oottelen, eikä voi edes antaa kellekkään tainta koska aattelen että jospa se onkin ainut keltainen .. ;)
jos sinulta keltainen häviää niin minulla niitä olisi vaikka muille jakaa,mutta taidat asua niin kaukana ettei minun käteni niitä yllä sinulle antamaan,vaikka tahtoisinkin,terv,kukkahöperöltä.
- hibiscus
kukkahöperö kirjoitti:
jos sinulta keltainen häviää niin minulla niitä olisi vaikka muille jakaa,mutta taidat asua niin kaukana ettei minun käteni niitä yllä sinulle antamaan,vaikka tahtoisinkin,terv,kukkahöperöltä.
Hei, riittäisiköhän joltakin minulle pistokasta vaahtera-auliosta myöhemmin keväällä. Vastineeksi voisin postittaa isoposliinikukan tai kärsimyskukan pistokkaita. Asun Lapissa, joten postittamista lienee täytyy koettaa - mikäli täällä ei satu olemaan ketään rovaniemeläistä vaahtera-aulion omistajaa :)
- Kirva-aulio
Viherpeukalot.fi myy vaahtera-aulioita. Nyt siellä ei myydä kai mitään ennen kevättä, mutta sieltä ostin pari vuotta sitten, se rehoitti hulluna, mutta oli pakko hävittää se, tuli kirvoja, ne on kai sen kukan tyypillinen vitsaus ?
- Anonyymi
Rivitalossa ei tullut tuholaisia mihinkään kasviin, mutta kerrostalossa moniin vähän väliä etenkin vihannespunkkia.
- vahtra
Ymmärtääkseni vaahtera-aulio kuolee talvella ulkona näillä leveysasteilla, mutta selviää hyvin noin 15 asteessa sisällä.
- AULIO
Minkä kokoisena vaahtera-aulio kukkii? taimet nyt noin 25cm korkeita.
- Anonyymi
Kukkii ensimmäisenä kesänä koosta riippumatta jos vaan viihtyy. Ostin joskus siemeniä Anttilasta, näköjään nytkin monessa paikassa myynnissä. Pitäisi kai leikata että saa tuuheammaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703