Miten on, vieläkö tuhannella eurolla selviää viikosta Marmariksessa? Meitä on lähdössä nelihenkinen perhe. Lapset vielä alle 8 vuotta molemmat. Tarkoituksena viettää rentoa lomaa, syödä hyvin, ehkä juoda muutama olut/limppari päivässä, ostella pieniä tuliaisia, mutta ei mitään valtavaa ostohysteriaa. Käydä venetaksilla Icmelerissä ja ehkä jollakin muulla retkellä. Hotelliimme ei kuulu aterioita, mutta aamupalaa ja välipalaa ehkä laitamme itsekin, ei kuitenkaan joka päivä.
Viime vuonna Alanyassa tuo tonni meni. Onko hinnat nousseet niin paljon, että pitää varata tälle lomalle enemmän?
Paljonko muuten yleensä perheet varaavat käyttörahaa matkoilleen?
Meillä nyt toinen matka lasten kanssa. Ja viime vuonna nautittiin ihan täysin rinnoin koko porukka. Kuukauden päivät vielä odottelua jäljellä!!!
Viime vuonna Alanyassa tuo tonni meni. Onko hinnat nousseet niin paljon, että pitää varata tälle lomalle enemmän?
Paljonko muuten yleensä perheet varaavat käyttörahaa matkoilleen?
Meillä nyt toinen matka lasten kanssa. Ja viime vuonna nautittiin ihan täysin rinnoin koko porukka. Kuukauden päivät vielä odottelua jäljellä!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse selvisin Marmariksessa 2 viikkoa 300 e. Join runsaasti ja tuliaisiakin ostin, säästellä ei tarvinnut. Uskon, että 1000 € kyllä riittää ja hyvinkin :)
kahdessa vkossa viime vuonna 1400€ ja meitä oli kans neljä henkeä. Summaan sisälty ilmastointi, Rodoksen reissu, veneretki ja päivää vesipuistossa. Joka päivä syötiin kunnolla ulkona, aamupalaa tehtii itse, kaks kertaa käytiin ulkona se syömässä. Me shoppailtiinkin tosi paljon, laukkuja, kenkiä, vaatteita ja jotain romuja lapsille...
Onhan Rodoksen hintataso vähän erilainen kuin Alanyan. Eiköhän tonni riitä ja automaatilta saa lisää jos tarvitsee.
Mulla on semmonen kokemus, että Marmaris on ihan hippasen kalliimpi kuin Alanya. Olin molemmissa kaksi viikkoa lapsen kanssa, tosin peräkkäisinä vuosina. Olisko sitten menoero tullut siitä?
Hei. Aika hurjan isolta kuullostaa teidän budjettinne. Mikäs siinä, kivaahan se on kun ei tarvitse miettiä jokaista pennosta reissussa :)
Me olemme lähdössä Marmarikseen viikoksi, minä ja lapset 2v ja 1v, ja ajattelin käyttörahaksi noin 300€. Meillä ei myöskään kuulu aterioita hotelliin, varmaan teemme aamu- ja iltapalat itse, syömme sitten kerran tai 2 ulkona. Mukaan lähtee toinen äiti lapsensa kanssa, joten rauhallista perhelomaa vietämme. Luulisin että pärjäämme ihan hyvin tuolla summalla, toki kortti on mukana jos lisääkin tarvitaan.
Hauskaa lomaa kaikille!
Hei vaan vielä, säästäväinen olen minäkin. Turkkeilua varten olen joka kerran ajatellut n. 50 euroa/päivä, ja siihen sisältyy syömisten lisäksi tuliaiset. Alanyassa jäi rahaa jäljelle tällä budjetilla ja Marmariksessa meni vähän enemmän.
Meidän poppoolle olen ajatellut varata 700€ viikon reissulle. Aamupala tulee hotellista, joten muut ruokailut,juomat,jätskit sun muut pitää tuolla summalla kustantaa.
Tytöt ottavat omiin tuliaisiinsa n. 50€ molemmat, ja itse aion katsella josko löytyisi kiva nahkatakki- sen aion kyllä maksaa visalla.Mikään ehdoton tuo takki ei ole, kotona kun on jo 6 nahkatakkia. Mutta aina joku helmi mahtuu joukkoon..
Tarkoitus ei ole juuri retkeillä, vaan nauttia auringosta,uinnista, kaupungilla vaeletelusta ja kiireettömyydestä. Tällä porukalla ei myöskään bailata,mutta tytöt nauttivat jo kaupungilla istumisesta illalla ja basaarien kiertelystä.
Mun poika on 11 v. ja on varsinainen "baarihai". Siis tykkää niistä Marmariksen ruokaravintoloista, joissa on illalla tanssia ja hauskoja tanssivia tarjoilijoita. Joka ilta pitäisi jossain istuskella; "äiti, nyt mennään baariin"! Sanoinkin, et kyllä on ope ihmeissään kun syksyllä pitää koulussa kirjoittaa juttu hauskimmista kesätapahtumista ja tällä nuorukaisella se on aina baarissa istuskelu. No, se on niin erilaista kun täällä, jossa ei semmosta elämää ole lapsille ollenkaan.