Voiko joku vääntää rautalangasta miten saa yksittäisen haljenneen kattotiilen vaihdettua?
:)
:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...esitettynä homma käy näin:
1. Mene katolle
2. Etsi haljennut tiili
3. Kampea tiilen oikeaa alakulmaa koholle
4. Nosta tiili pois
5. Laita uusi tiili paikoilleen
6. Poistu katolta
irrotettavan tiilen yläpuolella oleva tiili ja tarvittaessa viereisiä työnnetään ylemmän tiilen alle ja näin saadaan muita poistettua.
Miten jos on naulattu??
ole, tai jos huonosti käy niin purat pois harjatiilestä alaspäin ja poistat naulat vaikka tiilet rikkomalla jne.
Nosta esim. meisselillä molempia viereisiä ja ylempiä tiiliä hieman haralleen,ylös, sen verran, että saat vanhan pois ja uuden tilalle. Voit laittaa jotain puurimaa sopivasti kannattamaan viereisiä tiiliä asennuksen ajaksi. Sovittelet uuden asennuksen jälkeen viereiset kohdalleen. Onnistuu ihan kohtuullisesti.
Kiitos ohjeesta. Täytyy kokeilla miten onnistuu.
Saiko joku kyselijä onnistumaan, vai pitikö tilata katon korjaaja paikkaamaan vauriot?
Täytyypä nyt heti itsekin kimmertää katolle tiiltä vaihtamaan. Ohjeetkin on täällä näin lyhyet, särmät ja selkeät. Kiitos!