Mitä Citroen Xsara Picasso 1,8i vm -00 vuosimallin kone kestää ajaa. Paljonko kilometrejä??
Picassoni koneesta kuuluu 150tkm ajon jälkeen naksutusta?? Ventiilipuolella vikaa??
Sekä ilmastoinnin kompura naksuttaa myös??
Mitä näiden korjaus maksaa????
Picassoni koneesta kuuluu 150tkm ajon jälkeen naksutusta?? Ventiilipuolella vikaa??
Sekä ilmastoinnin kompura naksuttaa myös??
Mitä näiden korjaus maksaa????
Vastaukset 5
Vanhimmat
No ootkos käyttänyt autosi ilmastoinnin huollossa? Jos kylmäaineet on käyneet vähiin, se käy kompuran päälle ja jossain vaiheessa kompura losahtaa. Sitten on tyyristä! Ilmastoinnin täydellinen huolto maksaa n. 120 euroa ja jos sen joka toinen vuosi vaikka teettää, niin ei hirveitä kuluja tule.
Ja mistä se moottoripuolen nakse kuuluu? Ei kai vain pakokaasujen takaisinkierrätysventtiili naksu? Se ainakin aiheuttaa raivostuttavaa naksumista.
Kyllä tuo ilmastoinnin huolto on tulossa juuri.
Se nakutus on kuin kova venttiilin nakutus.
Se kuuluu edestä katsottuna kannen oikealla puolella. Mikä lie?? Huoltoonhan se on vietävä??
Pystyykö pakokaasuventtiliä itse huoltamaan/korjaamaan???
Poltoaineen takaisinkierätyksen hiilikanisterin ventiilii pitää varsin kuuluvaa naksuntaa joka on ominaisuus, Boschin tekele btw. Tämä ääni kuuluu eteenkin auton käydessä tyhjäkäynnillä jolloin ilmeisesti kyseisellä venttiilillä riittää työtä.
Tätä ilmeisesti tarkoitettiin "pakokaasuventtiilillä".
Voit äänieristää kyseisen komponentin jollain ei paloaralla materiaalilla, mutta naksutus on merkki siitä että kyseinen komponentti toimii kuten sen on tarkoitettu toimivan.
Sitten ottaa sen siitä pidikkeestään irti ja jättää roikkumaan siltään. Näin ovat jotkut xantia kuskit ainakin tehneet, niin ei pääse se pönttö enää resonoimaan runkoon. Se on tosi raivostuttava ääni, kun raksutus tihenee, harvenee, tihenee, harvenee... Aargh!